حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1681 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 942×
گام دوم انقلاب و جوانان؛ بایدها و نبایدها
۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
شناسه : 5529
بازدید 147
7
علیرضا گروسی

گام دوم انقلاب به عنوان سند توسعه کشور و ورود جوان به عرصه های مدیریتی کشور شناخته می شود. برای تحقق گام دوم و ورود جوانان الزامات اساسی وجود دارد

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

گام دوم انقلاب و جوانان؛ بایدها و نبایدها

جوانان و جوانی در ایران این روزها به بحث داغ رسانه‌ها و حرف مسئولان است؛ اما شاهد این هستیم که جوانی و جوانان در ایران با آرزوها و دغدغه‌های بی‌پایان همراه است. در این میان با مطرح‌شدن بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب نقش جوانان و جوان‌گرایی در کشور معنای دیگری یافت. گام دوم انقلاب و جوانان؛ بایدها و نبایدها در این زمینه چه خواهد بود؟

جوانان موتور حرکت و بیداری در کشور هستند

جوانان به‌عنوان بزرگ‌ترین قشر جمعیتی کشور هستند و با قاطعیت باید گفت که جوانان موتور حرکت و بیداری اسلامی در کشور بوده و نباید از مهم‌ترین نیاز جوانان در وضعیت کنونی مملکت غافل شد.

جوانان مسئولیت بزرگی در پیشرفت و سازندگی کشور دارند و اگر به جوانان اعتماد کنیم قطعاً به توسعه و پیشرفت خواهیم رسید زیرا که آرمان‌گرایی و تحول‌خواهی خصوصیت بارز جوان انقلابی است و جوانان ایران‌زمین همه دارای انگیزه فراوان برای اثبات خود و توانایی‌های خودشان هستند و مسئولان کشور باید مثل ۸ سال دفاع مقدس به جوانان اعتماد کنند تا به پیروزی در جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی برسیم.

استفاده از جوانان مومن انقلابی

شاید به جرات بتوان گفت خلاصه گام دوم انقلاب توسعه و مدیریت کشور و رسیدن به جامعه و تمدن اسلامی توسط جوانان است. اگر مسئولان ارشد ما در کشور دنبال تحول و تغییر وضعیت فعلی هستند باید بدانند که استفاده از جوانان مومن انقلابی موجب تحول‌آفرینی می‌شود و در این میان توجه به این قشر با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و در راستای بیانیه گام دوم انقلاب ضروری است.

کمک به تعیین اهداف جوانان و نوجوانان

دستگاه‌های اجرایی و البته مجلس شورای اسلامی باید زمینه‌ای را فراهم نمایند که کمک برای تعیین اهداف جوانان و نوجوانان باشد و این عزیزان بدون هیچ نگرانی از دغدغه‌ها و نیازهای اولیه خود به فکر پرورش و توسعه استعدادها و توانمندی‌های خود باشند اما متأسفانه امروز شاهد این هستیم که جوانان و نوجوانان ما درگیر بسیاری از مشکلات معیشتی، اشتغال، آسیب‌های اجتماعی و … هستند که باید برنامه‌ریزی اصولی و دقیق در این زمینه توسط سران کشور انجام شود. جوان و نوجوان امروز در کشور باید از آسیب های اجتماعی و نیازهای اولیه خود فارغ شود تا بتواند استعدادهای خود را شکوفا کند و برای جامعه فرد تاثیر گذاری شود.

تربیت جوانان مؤمن؛ فتح الفتوح انقلاب اسلامی

تأثیر جوان‌گرایی در پیشبرد و تحقق جامعه اسلامی بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب یکی از استراتژی‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران است و جوان‌گرایی در کشور و تربیت مدیران جوان مو من و انقلابی باید به‌صورت نظام‌مند برنامه‌ریزی شود. درواقع دولت سیزدهم به ریاست آیت‌الله رئیسی باید به این نکته توجه داشته باشد که تربیت جوانان مؤمن؛ فتح الفتوح انقلاب اسلامی است و بدانند که دوران جوانی، دوران تعیین‌کننده سرنوشت تاریخی ملت ایران است و زمینه برای حضور جوانان و میدان دادن به ایشان را فراهم کنند به‌بیان‌دیگر وقت آن رسیده که مسئولان به جوانان اعتماد کنند و کارها را به جوانان بسپارند همان‌طور که در جنگ تحمیلی و ۸ سال دفاع مقدس این جوانان بودند که از خاک کشور دفاع کرده و جنگ را مدیریت کردند.

نخبه پروری سیاسی فراموش نشود

تربیت جوانان نخبه و تربیت مدیران جوان هم بخشی از وظیفه نهادهای دولتی و حاکمیتی در کشور است و همان‌طور که در بیانات رهبر معظم انقلاب آمده است جوانان عامل تعالی انقلاب در گام دوم هستند و باید نخبه پروری سیاسی فراموش نشود و تربیت مدیران تصمیم گیر و تصمیم‌ساز جوان در دستور کار قرار گیرد تا پشتوانه مناسبی برای مدیریت کشور در سال‌های آینده فراهم شود. به بیان دیگر جوانان فقط نیروی کار نیستند بلکه به عنوان ذهن فعال و ذهن پویا در مدیریت های کلان هم نقش های ارزنده ای خواهند داشت.

جوانان موتور محرک کشور در مسیر آینده هستند

در این میان جوانان هم وظایفی بر عهده‌دارند و اصلی‌ترین وظیفه آنان این است روحیه مطالبه گری خود را حفظ کنند و با شور و اشتیاق فراوان در مسائل روز کشور در سطوح مختلف به مطالبه گری، تصمیم‌سازی و مشارکت بپردازند. آری جوانان موتور محرک کشور در مسیر آینده هستند و باید این موضوع را درک کنند که در کشور مسئولیت مهمی بر دوش آنان است و نیاز است که بیشتر از همیشه برای کشور دلسوزی نمایند.

اعتماد رهبری به جوانان و همچنین تعریف رهبری در مورد جوان

بیانیه گام دوم انقلاب مترقی‌ترین سند بالادستی است و این بیانیه پیوند اساسی با موضوع جوان دارد و تکیه اصلی رهبر معظم انقلاب در این بیانیه بر وظیفه‌شناسی و ورود جوانان برای ساختن تمدن اسلامی است و اعتماد رهبری به جوانان و همچنین تعریف رهبری در مورد جوان نشان از اهمیت این موضوع دارد. پس همه جوانان کشور با الگو قرار دادن بیانیه گام دوم می‌توانند تا مسائل و موضوعاتی را که در کشور وجود دارد موردبررسی قرار دهند و جان کلام این است که تحقق گام دوم انقلاب اسلامی منوط به همراهی جوانان است و نقش جوانان هر روز در کشور بیشتر از همیشه پررنگ‌تر می‌شود.

گام دوم انقلاب و جوانان؛ طلیعه نوین برای کشور

گام دوم انقلاب و جوانان؛ بایدها و نبایدهایی دارد و باید به آن توجه کرد. جوانان امروز کشور در شرایط خاصی به عرصه وارد شده اند، نیاز است که حمایت از آنها در دستور کار مسئولان قرار گیرد و با دیدگاه های جدید و ایده های نوین مملکت مدیریت گردد، لذا توجه به مساله و موضوع جوانان و حل مشکلات آنها و از سوی دیگر میدان دادن و اعتماد به جوانان در عمل می تواند طلیعه ی نوینی در جمهوری اسلامی باشد تا کشور از این پیچ تاریخی رها شده و به سمت توسعه و آبادانی حرکت نماید.

یادداشت از علیرضا گروسی؛ فعال اجتماعی، فرهنگی و کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

علیرضا گروسی دبیر سازمان مردم نهاد حامیان محوطه باستانی ازبکی

 

اخبار مرتبط

نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

مطالبه گری جوانان در گام دوم انقلاب ضروری است

انقلاب در انقلاب با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.