حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور
۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۰۱
شناسه : 3828
بازدید 152
3
هادی طحان نظیف نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور؛ هادی طحان نظیف متولد سال 1361 و از جوانان موثر و مسئول و علمی در کشور است.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور

هادی طحان نظیف عضو جوان و سخنگوی شورای نگهبان، متولد ۱۳۶۱ اهل دزفول و عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و عضو حقوقدان شورای نگهبان است. نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور چیست؟

هادی طحان نظیف عضو و سخنگوی شورای نگهبان

سوال ۱: جوان‌گرایی را شما چگونه معنا می‌کنید؟

طحان نظیف: جوانان یکی از ظرفیت‌های خوب کشور ما به شمار می‌آید. جوانان سرمایه‌ ایران هستند. کشور ما مملو از جوانان مستعد، باهوش و وطن‌دوست است. طبیعتاً باید به ویژگی‌های جوانی توجه کرد. تقریباً بر اساس آمار در حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند. در تعریف جوان باید گفت جوان یعنی باانگیزه، جوان یعنی فعال، جوان یعنی بانشاط، جوان یعنی امیدوار، جوان یعنی تلاشگر، جوان یعنی شجاع، جوان کسی است که سلامت جسمی دارد و می‌تواند وقت زیادی را برای کاری که به او محول می‌شود، صرف کند.

کشور ایران از این ظرفیت برخوردار است و باید به آن توجه کند. به نظر من باید زمینه‌های رشد جوانان و زمینه‌های بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها را فراهم کرد. البته در کنار این سرمایه، باید به سرمایه‌های‌ دیگر یعنی افراد مجرب نیز توجه کرد. ما در کشوری هستیم که از ظرفیت بالای جوانان برخوردار است و هم باید از تجارب کارآزموده‌ها و افراد مجرب استفاده کنیم.

سوال۲: برای این‌که جوان‌گرایی در جامعه نهادینه شود، اعتماد به نسل جوان چگونه شکل می‌گیرد؟

طحان نظیف: باید به نسل جوان اعتماد کرد و به آن‌ها میدان داد. وقتی از جوان نام می‌بریم طبیعتاً کارنامه آن‌ها به‌پای افراد مجرب و کارآزموده نمی‌رسد؛ اما اگر جوانانی در عرصه‌های مختلف خوب عمل کرده‌اند، باید به آن‌ها اعتماد کرد. حضرت امام (ره) و رهبر انقلاب به جوانان اعتماد کردند. مثلاً در ایام پیروزی انقلاب، بسیاری از پیشروان انقلاب و حتی رهبران انقلاب جوانان بودند. در سال‌های دفاع مقدس هم جوانان کارهای نشدنی را انجام دادند. خیلی از اتفاقات مهم در این کشور به دست جوانان اتفاق افتاده است.

در سال‌های اخیر در حوزه فناوری نانو، فعالیت‌های استارت‌آپ‌ها، حوزه‌ هسته‌ای و موشکی فعالیت‌هایی به دست جوانان صورت گرفته که انسان مبهوت می‌ماند.

طبیعتاً باید به جوانان میدان داد و به آن‌ها اعتماد کرد و حتی شکست‌ها و ناکامی‌های آن‌ها را پذیرفت. این‌ها مقدمه رشد یک کشور است. این‌ها خود تجربه است. مگر پیشینیان این تجربیات را نداشته‌اند؛ بنابراین باید عملکردها را پذیرفت که گاهی به پیروزی و گاهی به شکست می‌انجامد. کسی که در مسیر قله حرکت می‌کند در مسیر رشد و بالا رفتن است حتی اگر کمی پایش بلغزد، چندم‌تری هم پایین‌تر قرار گیرد، بازهم در مسیر رشد است.

سوال ۳: آیا کشور مسیر جوان‌گرایی را طی می‌کند؟

طحان نظیف: ناگزیر از طی این مسیر هستیم. جوانان را نمی‌توان نادیده گرفت. جوانان نقطه اتکای این سرزمین هستند. مسیری غیرازاین وجود ندارد. هرجایی که پیش رفته‌ایم با این جوانان رفته‌ایم. البته جوانان هم باید قدر این اعتماد و باور را بدانند. اولاً آن‌ها به خودباور داشته‌اند. ثانیاً از اعتماد و باور به آن‌ها مراقبت کنند. اگر از این باور و اعتماد مراقبت نکنند، مسیر را برای حضور جوانان دیگر خراب می‌کنند. اگر آن‌ها در حوزه‌ مسئولیتی که قرار می‌گیرند به‌درستی عمل کنند، حتماً در حوزه‌های بعدی هم به جوانان توجه و نگاه می‌شود.

سوال ۴: در جوانگرایی می توانیم از کشورها یا حتی از عملکرد دستگاه‌ها و نهادهای داخلی الگوبرداری کنیم؟

طحان نظیف: به باور من مردم به کار و کارآمدی توجه دارند. شاید برای مردم جوان و پیر چندان متفاوت نباشد. برای آن‌ها مهم این است که کار درست و صحیح انجام شود. این بهترین کارنامه و بهترین انتخاب است. این‌که بگوییم مدیر جوان،‌ پیر و میان‌سال در ذهن مردم یک مسئله است، خطا است. برای مردم این مهم نیست. مردم به اثر کاردارند و نگاه می‌کنند. مهم این است که فردی که مسئولیت را برعهده‌گرفته است، آیا توانمند بوده است؟

اما این‌که کدام الگو را ارائه کنیم باید گفت با توجه به کارنامه ایران در انقلاب اسلامی به یک الگوی بومی و داخلی و با مختصات خود نیاز داریم. نباید دنبال الگوی وارداتی یا سفارشی بگردیم. ایران و انقلاب اسلامی کارنامه درخشان و وزینی دراین‌باره دارد. به جوانان در حساس‌ترین مقاطع اعتماد کرده است. به دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس توجه کنید. هنوز هم تحلیلگران و متخصصان در تحلیل عملکرد‌ها در آن دوران درمانده‌اند که چگونه و با کدام معادله صورت گرفته است؟

کشور ایران مملو از هوش‌ها و استعدادهای جوان است. این محدود به دوران اوایل انقلاب نیست؛ در حال حاضر هم همین‌طور است. هرکجا به جوانان اعتماد کردیم کار پیش رفته است. در حوزه‌های نانو، هسته‌ای، موشکی‌ و حوزه‌های مدیریتی موفق بوده‌ایم. مثلاً در بحث واکسن، جوانان حتی در عرض هم‌کاره‌ای خوبی را در شرایط تحریمی به منصه ظهور رسانده‌اند. ما نشان داده‌ایم که اگر بخواهیم می‌توانیم روی پای خود بایستیم. این توانمندی در جوانان این مرزوبوم وجود دارد.

بنابراین به باور من، نیازمند الگوی بومی و داخلی هستیم.

سوال ۵: اگر از دیدگاه جوانان نخبه به این موضوع نگاه کنیم، موانع جوان‌گرایی کدم‌اند؟

طحان نظیف: هم جوانان باید به این باور برسند. هم باید به آن‌ها اعتماد و باور کرد. جوانی که بالاخره تخصصی و مهارتی دارد بدون اتکا به هیچ رانتی با توان و با علم و مهارت و تجربه خود توانسته درجایی که قرارگرفته خوب عمل کند، باید به او اعتماد کرد. گاهی مشکل در عدم ایجاد بستر مناسب برای جوانان است. ما در حوزه‌هایی که به جوانان اعتماد کردیم و جوانان هم قدر این اعتماد را دانسته‌اند، موفق بوده‌ایم.

از طرفی، بالاخره ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد، جامعه و افکار عمومی هم ممکن است که برخی از آزمون‌وخطاها را نپذیرد. ولی من معتقدم که جوانان ایرانی آن‌چنان باذکاوت، باهوش و متکی به تجربه پیشیان می‌دانند که قدر اعتماد را بدانند.

سوال ۶: اعتماد نکردن به جوانان مانع اصلی پیشرفت کشور است؟

طحان نظیف: و البته باور نداشتن به جوانان مانع اصلی عدم پیشرفت کار در برخی از حوزه‌ها بوده است. من قضاوت کلی نمی‌کنم اما هرکجا که پیش رفته‌ایم به دلیل اعتماد و اتکاء به جوانان بوده است؛ اما برخی از حوزه‌ها هم – علی‌رغم تأکیدات رهبری و امام – به جوانان توجه نکرده‌ایم. البته جوانان هم باید ویژگی‌های جوانی که گفته شد را داشته باشند. اگر جوانی باانگیزه، شجاع، بانشاط، امیدوار و پویا نباشد، معلوم نیست که جوان باشد. تعریف خود را از جوان باید مشخص کنیم. با این تعریف شهید سلیمانی حتماً یک جوان است و ممکن است که برخی از جوانان تنها به لحاظ سنی بهره‌ای از جوانی داشته باشند.

سؤال ۷: نگاه مدیران ارشد و باتجربه و اعضای زیرمجموعه به یک جوان به‌عنوان عضو آن مجموعه چگونه است؟

طحان نظیف: طبیعتاً باید به خروجی و برآیند کار نگاه کرد. آن چیزی که عملکرد مدیر جوان یا هر مدیری را قابل دفاع می‌کند، این‌که آیا توانسته کار را به نحو احسن انجام دهد. مردم به خروجی نگاه می‌کنند. مردم فارغ از این‌که کار به دست جوان یا دیگری است، به این نگاه می‌کنند که آیا آن وعده داده‌شده، محقق شده است؟

مهم این است که خروجی و نتیجه قابل دفاع باشد. طبیعتاً اگر قابل دفاع باشد همین‌طور که مردم را خوشحال می‌کند، زیرمجموعه را نیز امیدوار می‌کند که به این مدیر جوان می‌توان اعتماد کرد.

سؤال ۸: نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور جیست؟

طحان نظیف: من جوانان کشور را شبکه‌ای از جوانان دغدغه‌ مند و دلسوز می‌بینم. البته گاهی اوقات ممکن است که این جوانان گلایه‌ها و انتقاداتی داشته باشند که به نظر من این هم از سر دلسوزی است. این نشان می‌دهد که جوانان نسبت به مسائل کشور بی‌خیال نیستند بلکه دغدغه دارند. مثلاً آیا این مطلوب است که در خوزستان مشکل کم‌آبی باشد اما برای مردم و جوانان دیگر استان‌ها دغدغه نباشد؟ طبیعتاً این مطلوب نیست. این خیلی زیباست که در غیزانیه مشکل کم‌آبی است اما جوانی در تهران، تبریز یا نقطه‌ دیگری، دغدغه‌ای برای کمک به آن‌ها دارد. این‌ها هویت این سرزمین هستند. این‌ خیلی زیبا و دوست‌داشتنی است؛ بنابراین اگر جوانان انتقادی می‌کنند و ایرادی دارند، به این معنی است که آینده کشور برای آن‌ها مهم است. آن‌ها دغدغه مسائل کشور رادارند. بی‌خیالی واقعاً نگران‌کننده است. جوانان کشور دغدغه ارتقای کشور رادارند و دوست دارند که نقش ایفا کنند. لذا باید در کنار ظرفیت افراد مجرب، از ظرفیت جوانان به نفع مردم بهره‌مند شویم.

سؤال ۹: تعریف شما از جوان مؤمن انقلابی چیست؟

طحان نظیف: جوان مؤمن انقلابی کسی است که دلش برای تحقق ایران قوی و آینده کشور می‌تپد. برای دستیابی به این آرمان تلاش کند. شب و روز نشناسد و از پای ننشیند. من چنین جوانی را جوان مؤمن انقلابی می‌دانم. این جوان حتی به دنبال پست و مقام نیست. مصداق آن می‌تواند یک فرد جهادی در نقطه‌ای باشد یا یک مسئول عالی‌رتبه یا مدیر میانی باشد. دغدغه و تلاش مهم است. به نظر من این جوان یک جوان تراز انقلاب و مؤمن انقلابی است. شهید حججی از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کند که به آن هدف و رسالت در حد خود دست یابد. از شهید حججی تا بسیاری از جوانانی که گمنام یا با نام برای هدف و رسالت و آرمان بزرگ خود یعنی ایران قوی و آینده قوی تلاش می‌کنند./ خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط

پویش حمایت از جوانان در راستای بیانیه گام دوم انقلاب و جوانگرایی

دولت جوان انقلابی و حزب اللهی راه علاج کشور

استعفای یک جوان، جوانان را دلسرد نکنید !!

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.