حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
نخبگان جوان موتور محرک پیشرفت پرشتاب ایران
۰۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۸:۴۵
شناسه : 7426
بازدید 227
4
سیده خمساء اسبقیان

سال ۱۴۰۱ به‌عنوان سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال آفرین از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب‌شده است و در این میان نقش نخبگان جوان موتور محرک پیشرفت پرشتاب ایران را باید بیشتر از گذشته جدی دانست.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

نخبگان جوان موتور محرک پیشرفت پرشتاب ایران

سال ۱۴۰۱ به‌عنوان سال تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال آفرین از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب‌شده است و در این میان نقش نخبگان جوان موتور محرک پیشرفت پرشتاب ایران را باید بیشتر از گذشته جدی دانست.

جوانان موتور محرک جامعه و خط‌ شکنان عرصه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و عرصه‌های دیگر هستند، نباید از نقش جوانان در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حفظ و بقای آن، ایستادگی در هشت سال دفاع مقدس، دوران سازندگی و پیشرفت‌های علمی در صنایع هسته‌ای، موشکی، نانوتکنولوژی، پزشکی، هوش مصنوعی و سلول‌های بنیادی که منجر به اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی‌شده است، بی‌تفاوت گذشت.

جوانان سرمایه اصلی کشور هستند

جوانان سرمایه اصلی کشور بوده و تکریم آن‌ها و رشدشان از دغدغه‌هایی بود که پیوسته مورد تأکید امام راحل قرار می‌گرفت. امام عزیزمان از آغاز، علاقه‌مند به دریافتن جوانان، این سرمایه‌ها و ذخایر ارزشمند جامعه‌ی اسلامی بود و این فریاد امام در سالیان ستم‌شاهی است که جوانان ما را دارند می‌برند! ذخایر ما این جوانان هستند، دارند به آن‌ها تزریق می‌کنند که هر بدبختی شما دارید از اسلام است.

بها دادن به جوانان، سنت و سیره نبوی است

امام راحل، این تربیت‌یافته مکتب قرآن و عترت، با الهام از اسلام عزیز، بهای شایسته به جوانان می‌دادند و با تکریم شخصیت آنان، جوانان را به میدان مبارزه با طاغوت و دفاع از ارزش‌های مکتبی فرامی‌خواندند. بها دادن به جوانان، سنت و سیره نبوی است. سفارش پیامبر گرامی به جوانان این است: «به شما سفارش می‌کنم، با جوانان برخورد شایسته داشته باشید. همانا خداوند مرا بشارت‌دهنده و هشداردهنده فرستاد، پس جوان‌ها با من هم‌پیمان شده و یاری‌ام کردند؛ درحالی‌که پیرمردها مخالفت کردند!»

اولین پیام‌آور سیاست خارجی پیامبر از جوانان بود

اولین پیام‌آور سیاست خارجی پیامبر (ص)، جعفر بن ابی‌طالب است. پیامبر گرامی او را در سال پنجم هجرت درحالی‌که ۲۴ سال داشت، به سرپرستی هیات مهاجران به حبشه فرستاد. او به‌حق، رسالت خود را به زیباترین وجه به سرانجام رسانید و دربار حبشه را با بیانات فصیح و بلیغ خود و با منش انسانی خویش به تسخیر اسلام درآورد.

اولین نماینده پیامبر در مدینه جوان بود

اولین نماینده پیامبر در مدینه نیز، جوانی است حدود ۲۰ ساله بنام مصعب ‌بن‌ عمیر. او از خانواده‌ای فوق‌العاده مرفه بود و باوجوداین همه رفاه، اسیر آن نشد و به ندای فطرت خویش لبیک گفته و به پیامبر گرامی اسلام ایمان آورد.

امام راحل نیز با تأسی به جد بزرگوارش، همین تأکید را در زمینه تکریم شخصیت جوانان و بها دادن به آن‌ها داشت. تعبیرات زیبای عمیق و عاطفی امام در مورد جوانان، گویای جایگاه والای این قشر شاداب و پرنشاط جامعه در بینش الهی اوست. «امیدم به شما جوان‌هاست». «شما جوان‌ها امید من هستید؛ نوید من هستید؛ چشم امیدم به شماست». این تعابیر که امید و احساس و عاطفه در آن موج می‌زند، برگرفته از رفتار پیامبر گرامی در مورد جوانان است.

جوانان بیشترین نقش را در انقلاب اسلامی داشتند

در انقلاب بزرگ اسلامی ما هم جوانان عزیز بیشترین نقش را داشته‌اند و در تداوم آن به‌ویژه در دوره هشت‌ساله دفاع مقدس، این جوانان عزیز بودند که برای نظام مقدس جمهوری اسلامی افتخارآفرینی کرده‌اند و این تحقق همان است که امام در سال ۴۲ فرمودند: سربازان من اینک در گهواره هستند.

نخبگان جوان موتور محرک پیشرفت پرشتاب ایران هستند

مقام معظم رهبری، این جانشین خلف حضرت امام راحل، استفاده از ظرفیت‌های کشور را نیازمند حرکت آتش به اختیار جوانان دانسته و همواره خاطرنشان کرده‌اند که گروه‌های جوان مؤمن و انقلابی باید هر کاری را که امکان‌پذیر است، در چهارچوب قوانین و مصلحت کشور انجام دهند و معطل کسی نمانند. ایشان با تأکید بر ظرفیت‌های فراوان کشور، ضعف دشمن و لزوم استفاده از فرصت‌ها خطاب به جوانان فرموده‌اند که شما جوانان عزیز موتور پیشران حرکت کشور هستید و باید خود را ازلحاظ روحی، معنوی، اخلاقی، علمی و توانایی‌های مدیریتی و تشکیلاتی آماده کنید و مدیریت کشور را به دست بگیرید. البته از تجربیات افراد باتجربه نیز غافل نشوید.

جوانان کشور را به توسعه می رسانند

جوانان می‌توانند کشور را به قله برسانند و باید آمادگی خود را در عمل و همچنین با ثبات قدم نشان دهند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به دستگاه‌ها را مورد تأکید جدی قرار داده‌اند و تأکید کرده‌اند که آینده‌ای بهتر از امروز متعلق به جوانان است و لازمه آن را باقی ماندن در صراط مستقیم و حرکت مستمر و خستگی‌ناپذیر دانستند.

سپردن کارها به جوانان

تأکیدات رهبر انقلاب بر حضور جوانان در عرصه‌های مختلف مدیریتی از آن نکاتی است که نشان می‌دهد برخی‌ها هنوز به این باور نرسیده‌اند که جوانان هم می‌توانند سکان هدایت و مدیریت کشور را عهده‌دار شوند. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب از جوانان خواستند تا مسئولیت مدیریت کشور را بر عهده بگیرند و فرمودند راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به‌سوی آرمان‌های بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد به‌دشواری گذشته‌ها نیست؛ باید با همت، هوشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود.

ایران اسلامی با جوانان الگوی کامل می شود

مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعالان جوان در همه‎‌ی میدان‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویت و عدالت باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت دهند و از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند. نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار ببندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفت اسلامی سازند.

اعتماد رهبری به جوانان

مقام معظم رهبری در این بیانیه خطاب به جوانان صریحاً فرمودند که چشم امید به شما جوان‌هاست و اگر زمام اداره‌ی بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان که بحمدالله کم نیست، سپرده شود این امید ان‌شاءالله برآورده خواهد شد. این بیانات ولی‌فقیه و چشم امیدی که رهبر معظم انقلاب به جوان‌ها دارد، قطعاً می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات کشور باشد و لازمه‌ی آن اعتماد برخی از مسئولین و مدیران به جوانان و سپردن امور مدیریتی کشور به آنان است که راه را برای روزهای پرامید و موفقیت‌آمیز هموار می‌کند.

استفاده از ظرفیت علمی جوانان در سال جدید

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال جدید، شعار ارزشمند و کاربردی تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال آفرین را مورد تأکید جدی قراردادند. بدیهی است که تولید با رویکرد دانش‌بنیان و فناوری نوین منجر به اشتغال پایدار خواهد شد و بی‌تردید، راز پایداری کشور با تولیدات دانش‌بنیان و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی جوانان متخصص و نخبگان، به نقطه‌ی هدف و سرانجام آن فتح قله‌های علمی و بین‌المللی منجر خواهد شد. بدون شک در این عرصه، حضور نخبگان جوان علمی، اعم از دختران و بانوان شایسته، پرکار، پرتلاش و سخت‌کوش و پسران جوان، اندیشمند، متفکر و بااراده، بی‌بدیل بوده و می‌تواند هموار کننده مسیر برای رسیدن به اهداف متعالی کشور در پیشرفت‌های نوین علمی باشد.

یادداشت از سیده خمساء اسبقیان فعال اجتماعی استان اردبیل

یادداشت از سیده خمساء اسبقیان فعال اجتماعی استان اردبیل

اخبار مرتبط

سخنی با جوانان در قرن جدید

احیای سازمان ملی جوانان مطالبه اصلی جوانان

جوانان در ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی نقش آفرین هستند

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.