حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2011 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 942×
فاطمه‌زهرا مهدوی‌منش دانش آموز موفق و پرتلاش تنگستانی
۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱:۵۷
شناسه : 10861
بازدید 141
4
فاطمه زهرا مهدوی منش زهرا مهدوی منش از دانش آموزان موفق عرصه دینی مذهبی و هنری تنگستان است، وی تا کنون رتبه های بسیاری در مسابقات عترت و نماز و نقاشی کسب کرده است.
ارسال توسط : نویسنده : مریم عاشوری منبع : پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان
پ
پ

فاطمه‌زهرا مهدوی‌منش دانش آموز موفق و پرتلاش تنگستانی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان، زهرا مهدوی منش از دانش آموزان موفق عرصه دینی مذهبی و هنری تنگستان است، وی تا کنون رتبه های بسیاری در مسابقات عترت و نماز و نقاشی کسب کرده است.

فعالیت ها و رتبه ها:

 1. رتبه دوم کشور در مسابقه درس‌هایی از قرآن
 2. رتبه‌ اول در مسابقات قرآن، عترت و نماز رشته تفسیر قرآن کریم در سه سال متوالی
 3. رتبه‌ اول استان در رشته تفسیر قرآن کریم و راه یافته به مرحله کشوری
 4. شایسته تقدیر در رشته‌ی مفاهیم قرآن کریم در استان
 5. عضو بسیج دانش‌آموزی به مدت پنج سال
 6. عضو انجمن سبک زندگی ایرانی و اسلامی آموزشگاه
 7. عضو انجمن قرآن و عترت آموشگاه
 8. عضو انجمن فعالیت‌های فرهنگی آموزشگاه
 9. عضو پیشتازان به مدت پنج سال
 10. عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی به مدت پنج سال
 11. برگزیده‌ استانی رشته‌ پژوهش هسته و تکنولوژی استان
 12. برگزیده‌ استانی مسابقه‌ شهرستانی نقاشی با موضوع پیروزی انقلاب اسلامی
 13. برگزیده‌ رشته‌ی وبلاگ نویسی با موضوع انرژی هسته‌ای
 14. عضو انجمن‌های فرهنگی دانش‌آموزی به مدت سه سال
 15. مقام اول شهرستانی سی و یکمین فعالیت‌های هنری دانش‌آموزی رشته دومینو
 16. مقام اول مسابقه نقاشی با موضوع دهه فجر

فعالیت خود را در حوزه دینی مذهبی از چه زمانی آغاز کردید؟ 

من از سه سال پیش یعنی از کلاس هفتم فعالیت های خود را در حوزه های دینی مذهبی و پرورشی به ویژه در رابطه با انجمن های اسلامی شروع کردم و از همان ابتدا با معاونین دبیرستان در این مورد فعالیت های گسترده ای داشتم،که از جمله ی آنها می توان به برگزاری مسابقات فرهنگی و مذهبی،ترویج امر به معروف و نهی از منکر و برگزاری مراسمات مختلف در زمینه های مذهبی اشاره کرد.

شما که عضو انجمن اسلامی بودید،چه مزایایی برای شما داشت و چه چیزهایی یاد گرفتید؟

طبعا انجمن اسلامی مانند سایر انجمن ها اهداف مشخص در رابطه با تربیت و تعلیم دانش آموزان در زمینه های فرهنگی و مذهبی دارد.

شرکت در انجمن اسلامی و دیگر انجمن ها را میتوانم به عنوان نقطه عطفی در دوران تحصیل مقطع راهنمایی‌ام بدانم زیرا با توجه به جایگاه اینگونه انجمن ها اعضای این انجمن ها باید همیشه آمادگی کامل از لحاظ ذهنی داشته باشند همچنین اطلاعات عمومی بالا نسبت به مسائل مذهبی نیز در این انجمن ها قابل اهمیت است، زیرا همیشه سوالات کلی یا جزئی دانش آموزان و دیگر افراد در رابطه مسائل مذهبی، توحیدی فکری وجود دارد و شخص باید بتواند پاسخ های قانع کننده و منطقی و معتبری را برای جواب دادن به سوالات این گونه افراد در پستوی ذهن خود داشته باشد.

شاید بتوانم مهم ترین تاثیرات شرکت درهمچین انجمن هایی را بالا رفتن اطلاعات عمومی در زمینه های مختلف و افزایش سطح مطالعات آزاد خود بدانم.

 چه چیزی باعث انگیزه در شما برای فعالیت‌های مذهبی و شرکت در مسابقات قرآن، عترت و نماز بوده‌است؟ 

مبنای شرکت من در مسابقات قران عترت و نماز افزایش سطح آگاهی های قبلی و ورود پژوهشی به یک رشته ی قرانی بود که به حمدالله تحقق پیدا کرد البته کسب رتبه نیز در این مسئله نقش مهمی داشت و با توجه به این که یکی از معیار های سنجش فرد در عرصه های مختلف فعالیت های فرهنگی پژوهشی و علمی او است کسب رتبه های مختلف یکی از این موارد می توانست کمک شایانی در این زمینه به من باشد که با عنایت خداوند توانستم موفق به چنین کاری شدم.

در این مسیر، مقام برای شما ارزشمندتر بوده است یا درس‌هایی که از قرآن آموختید؟ 

به نظرم در جواب این سوال شما من باید این مسئله را بیان کنم که در ابتدا کسب رتبه من را به این چنین مسابقاتی کشاند،من وقتی برای اولین بار در مسابقات قران عترت و نماز و در رشته ی تفسیر ثبت نام کردم کسب رتبه یکی از مهم ترین دلایل من برای شرکت در مسابقات بود،من همیشه به تفسیر قران علاقه ی خاصی داشتم و تفاسیر قرآن را از طریق قلم قرآنی که داشتم اکثرا دنبال میکردم چون حس میکردم حتی اگر بتوانم به بهترین نحو قرآن را تلاوت کنم ولی از معانی و مفهوم ان چیزی نفهمم در اصل تلاوت من هم بی موردو فاقد فایده خواهد بود.

از همان کودکی به دنبال تفسیر استاد قرائتی بودم و گاهی اوقات به جای تمرین تلاوت تفاسیر آیا ت گوش میدادم و تاثیر پذیری خاصی از تفسیر آیات داشتم،هنگامی که برای اولین بار در مسابقات قرآن عترت و نماز در رشته ی تفسیر قران شرکت کردم و به دنبال ان مطالعات خود را در زمینه ی تفسیر گسترده تر کردم حس بسیار جالبی نسبت به این موضوع داشتم. چون مفهوم و معنی ایات قران را کاملا واضح تر از قبل متوجه میشدم و این امر باعث شد تا به دنبال یادگیری این علم نامتناهی برم، می توانم انتخاب رشته ی تفسیر قران را در زندگی یکی از بهترین تصمیماتم در این زمینه بدانم،از یک جایی به بعد هدف من کسب رتبه و یا در یافت جایزه نبود زیرا دید من نسبت به تفسیر قران هم تغییر کرده بود، من تفسیر قران را مانند روزنه ی نوری میدیدم که هر چه قدر در ان جلو تر میروم وسعت روزنه و عظمت نور بیشتر میشود،تفسیر قرآن هم چنین تمثیلی عظیمی دارد هر چه قدر تفسیر را بهتر و بیشتر می آموختم درک من از معانی قرآنی و مفهوم الهی ان بالا میرفت.

اگر بخواهیم قران را به یک دریا تشبیه کنم باید بگویم تفسیر قران مانند کشتی عظیمی در دریاست، شما بدون کشتی نمی توانید در دریا سفر کنید. همانگونه که بدون آموختن تفسیر نمی توانیم به دریای بیکران قران کریم دست پیدا کنیم،پس در جواب حضرتعالی می توانم بگویم یادگیری تفسیر هدف اصلی من بعد از شناخت جایگاه تفسیر در اینگونه مسابقه بود.

در این مسیر، مشوق اصلی شما چه کسانی بودند؟ 

مشوق اصلی من در این مسیر خانواده ام و مخصوصا پدر عزیزم بود.

گاهی وقت ها با وجود نا امیدی هایی که چه در عرصه ی تحصیلی و چه در عرصه ی فعالیت های مذهبی برای من به وجود می آماده این پدر مهربانم بود با حرف هایش امید مضاعف به من می داد و من به هر جا که برسم مدیون حرف های پدرم هستم.

حرف آخر شما برای نوجوانان هم‌سن و سال خودتان چیست؟

طبعا چون من با نوجوانان هم سن هستم شاید تاثیر گذاری حرف های من بیشتر باشد،نمی گویم درس هایتان زیاد بخوانید بلکه میگویم درس هایتان را با علاقه بخوانید، نمی گویم سخت کار کنید بلکه میگویم با علاقه کار کنید نمی گویم نماز بخوانید،بلکه میگویم با علاقه نماز بخوانید تا کاری با علاقه انجام نشود بیهوده و بدون سود خواهد بود به درس خواندن هایتان اکتفا نکنند،در کنار درس به استعداد های خود نیز اهمیت دهید.

درس خواندن در جای خود قابل اهمیت است اما خیلی جاها ان چیزی که به کمک ما می آیا استعداد های پرورش یافته ی ماست، و یادمان باشد حتی در سخت ترین شرایط دلایل محکمی برای تشکر از خداوند وجود دارد،خدا را شکر کردن تاثیری خارج از توصیف در زندگی شخصی و اجتماعی ما داردا گر چیزی برای شکرگذاری پیدا نکردید ، حتما نبضتان را چک کنید،همین که نبض تان میزند جای هزاران شکر دارد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.