حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
عملکرد ۸ ماه دولت سیزدهم در حوزه جوانان
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
شناسه : 8171
بازدید 162
4
وزیر ورزش و جوانان

دکتر سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، با حضور در برنامه زنده صف اول شبکه خبر به سؤالات کارشناس برنامه پاسخ گفت و عملکرد ۸ ماه دولت سیزدهم در حوزه جوانان تشریح کرد.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پ
پ

عملکرد ۸ ماه دولت سیزدهم در حوزه جوانان

دکتر سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، شب گذشته با حضور در برنامه زنده «صف اول» شبکه خبر به سؤالات کارشناس برنامه پاسخ گفت و عملکرد ۸ ماه دولت سیزدهم در حوزه جوانان تشریح کرد.

نام‌گذاری جدید معاونت ساماندهی جوانان با عنوان قرارگاه جوانان

این تلقی در بین آحاد مردم وجود دارد که پس از ده سال از ادغام دو سازمان تربیت‌بدنی و سازمان ملی جوانان که با شکل‌گیری وزارت ورزش و جوانان همراه بود، به دلیل جذابیت‌ها و توجهات به شقوق چهارگانه و گسترده ورزش، حوزه جوانان نادیده گرفته‌شده است، اما در واقعیت و در عمل این‌گونه نیست، سابق بر این جوانان تحت عنوان سازمان ملی جوانان با جایگاه معاونت رئیس‌جمهور فعال بود، اما پس از تشکیل وزارت ورزش و جوانان، در ساختار این وزارتخانه، این حوزه تحت عنوان معاونت فعالیت خود را پیگیری می‌کند.

اما حوزه جوانان در دولت جدید و با اجازه رئیس‌جمهوری محترم و بر اساس برنامه‌هایی که برای این بخش تدوین شد ما این معاونت را به‌عنوان «قرارگاه جوانان» نام‌گذاری کردیم.

نام قرارگاه جوانان، برگرفته از اهداف والای بیانیه گام دوم انقلاب

روح و انرژی قرارگاه جوانان برگرفته از اهداف والای بیانیه گام دوم انقلاب است که رهبری در آن به موضوع جوانان به‌طور ویژه پرداختند، بنابراین در این حوزه بیانیه گام دوم انقلاب در دستور کار قرار گرفت و بالطبع نگرش‌ها نیز نسبت به گذشته در خصوص حوزه جوانان تغییر کرد.

تشکل‌های مردم‌نهاد، سمن‌های ویژه جوانان، انجمن‌های خودجوش و مولد و نسل‌های آینده سازی که قرار است مولد عزت و امید باشند در این نگرش مورد هدف قرار گرفت.

مأموریت‌های پیش‌بینی‌شده برای حوزه جوانان

مأموریت‌هایی که برای این بخش پیش‌بینی‌شده بود، شامل اشتغال، مسکن، ازدواج‌، وام‌ها و… مواردی ازاین‌دست که باید پیگیری می‌شد، درواقع این موضوعات مسائلی فرا سازمانی است، ما در وزارت ورزش و جوانان، رصد کننده و پیگیر هستیم و همکاران عزیزمان در وزارت سمت، وزارت کار و بانک مرکزی، برگرفته از روح قانون و سند تحول دولت مردمی و انقلابی تمام اهتمام خود رادارند و دغدغه مند حوزه جوانان هستند.

حتی، کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی مثل کمیسیون فرهنگی و اعضا پرتلاش آن، تمامی این موارد را در برنامه‌ها و قوانین گنجانده‌اند و ما در حال رصد آن‌ها هستیم.

در خصوص وام ازدواج، نکته‌ای را لازم میدانم که توضیح بدهم همان‌طور که استحضار دارید احکام اعضا هیئت دولت، سوم شهریورماه توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ و صادر شد، بنابراین در این مدت از اعتبارات سال ۱۳۹۹ برای وام‌های ازدواج و اشتغال عزیزان استفاده کردیم، درواقع هم‌اکنون در حال رصد و هماهنگی هستیم. تا انشالله شرایط را بهترین شکل پیش ببریم.

برگزاری ستاد ساماندهی امور جوانان به ریاست استاندار

یکی از اقدامات صورت گرفته در حوزه جوانان، برگزاری ستاد ساماندهی امور جوانان با حضور استاندار در ۲۷ استان است، در این ستاد، نمایندگانی از تمام دستگاه‌ها با حضور معاون ساماندهی شرکت دارند.

توجه به حلقه‌های میانی برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب

یکی از مباحث بسیار مهم در حوزه جوانان، توجه به حلقه‌های میانی برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب است، همانند گروه‌های جهادی، سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های خودجوش که یکی از مهم‌ترین نقاط قوت، برای فعالیت در حوزه جوانان است. در همین راستا سال گذشته برای حدود ۳ هزار و ۷۰۰ سمن پروانه فعالیت صادر شد که البته همه آن‌ها فعال نبودند، پس از بررسی ما تمدیدها و صدورها را تا پایان سال به‌طور فشرده به ۶۰۰ مورد رساندیم.

لازم می‌دانم یک نکته را توضیح بدهم و آن اینکه پروانه و جواز فعالیت سمن‌های مربوط جوانان توسط وزارت ورزش و جوانان در چهار حوزه علمی پژوهشی، اجتماعی، دینی و مذهبی صادر می‌شود که ۱۹ مورد در سال جدید و مابقی ارسال قبل در همان ابتدای کارمان با تلاش بسیار صورت گرفت و تقریباً به هشتاد درصد اهدافی که پیش‌بینی کردیم، دست‌یافتیم.

تلاش در جهت تقویت مشارکت و ارتقا کیفی عملکرد سازمان‌های مردم‌نهاد

یکی از اتفاقات مهم در بخش سازمان‌های مردم‌نهاد، تلاش در جهت تقویت مشارکت‌ها و ارتقا کیفی عملکرد آن‌ها بود، دراین‌ارتباط با آقای یامین پور معاون امور جوانان دو ماه و نیم جلسات مکرر برگزار کردیم و در ابعاد مختلف مطالعات گسترده‌ای داشتیم تا ببینیم در حال حاضر سمن‌های ما، فعالیت‌هایشان چگونه است و کدام‌یک نیازمند تقویت هستند؟ بر همین مبنا، در بحث توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد، اولین اتفاق، حمایت و پشتیبانی از مجامع استانی این سمن‌ها، بود که ازجمله می‌توان به حمایت و تخصیص اعتبار به ۴۱۱ برنامه و طرح ساماندهی سمن‌ها، حمایت و تخصیص اعتبار به ۴۶۰ کارگاه دانش‌افزایی در خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان، حمایت از ۴ شبکه تخصصی سمن‌های جوانان با موضوع امداد و نجات، سلامت اجتماعی، حاشیه‌نشینی و رسانه، اجرای ۲۳ کارگاه ملی و منطقه‌ای، مجازی و حضوری برای سازمان‌های مردم‌نهاد، برنامه‌ریزی یک پلت فرم بازاریابی جهت کسب‌وکار جوانان اشاره کرد.

آغاز طرح آزمایشی طرح نسخه‌نویسی برای سمن‌های استان البرز

یک طرح آزمایشی برای سازمان‌های مردم‌نهاد استان البرز بانوان طرح نسخه‌نویسی آغازشده است که درواقع ما برای سمن‌ها نسخه می‌نویسم و به آن‌ها مأموریتشان را اعلام می‌کنیم تا نقش خود را در فعالیت‌های اجتماعی به نمایش بگذارند.

فراهم ساختن شرایط مناسب برای توسعه مشارکت‌های بین‌المللی جوانان

یکی از اقداماتی که در حوزه جوانان صورت گرفت، هماهنگی حضور جوانان در فعالیت‌های بین‌المللی است به‌عنوان‌مثال حضور نمایندگان سمن‌های مردم‌نهاد جوانان در مسابقه «ما باهم هستیم» با موضوع پیشگیری از ویروس کوید ۱۹ کرونا در آذرماه در کشور روسیه بود که جوانان ما نقش بسیار مهمی را ایفا کردند.

یا شرکت در وبینار بین‌المللی سازمان ملل با موضوع کارآفرینی اجتماعی جوانان در کشور ترکیه که در آذرماه برگزار شد. البته نشستی هم با اعضا مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان داشتیم که خودم هم در آن حضور یافتم که مباحث بسیار ارزشمندی مطرح شد که از برآیند آن در جهت تقویت سمن بهره گرفتیم.

نکته قابل‌توجه این است که عملکرد ۸ ماه دولت سیزدهم در حوزه جوانان شامل اقدامات اثرگذاری بوده است و ان شالله تا حصول به نتیجه تداوم خواهد یافت./ پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان

اخبار مرتبط

نقش سمن های جوانان در توسعه فرهنگی و نشاط اجتماعی

حمایت و اعتماد به جوانان در مدیریت کلان کشوری

خبرهای خوب برای سمن‌های ورزش و جوانان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.