حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1906 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 950×
عملکرد معاونت جوانان از زبان مهندس تندگویان
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
شناسه : 4393
بازدید 138
7
محمدمهدی تندگویان عملکرد معاونت جوانان از زبان مهندس تندگویان؛ معاون سابق امور جوانان پس از 4 سال در پیامی گزارشی از عملکرد حوزه معاونت جوانان ارائه داد
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

عملکرد معاونت جوانان از زبان مهندس تندگویان

طی حکمی از سوی سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان دکتر وحید یامین پور سرپرست معاونت امور جوانان این وزارت خانه شد و از زحمات محمدمهدی تندگویان معاون سابق تجلیل شد. عملکرد معاونت جوانان از زبان مهندس تندگویان این‌گونه بیان‌شده است:

مخاطب ما جوانان دیروز و امروز و آینده بودند

روزی که پیشنهاد تصدی بر معاونت امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان را دریافت کردم، یقین داشتم که این مسیر از پرمسئولیت‌ترین و پر چالش ترین مسیرها خواهد بود و مخاطبم نه‌فقط جوانان کشور ، که کودکانیست که جوانان فرداها خواهند بود و بار مسئولیتم نه‌تنها در بازه سن جوانی که تا سال‌های کهن‌سالی جوانان امروز کشیده خواهد شد.

حوزه جوانان پر چالش اما شیرین است

به‌عنوان پدری که با دو جوان از هر دو جنس در زندگى شخصی سروکار داشتم، با بسیاری از مشکلات، موانع و کاستی‌های جوانان درگیر و از طرفی هرروز شاهد توانایی‌ها و قابلیت‌های مثال‌زدنی‌شان بوده‌ام. اما با تمام این اوصاف هنگامی‌که تصدی را پذیرفته و به ریز و موشکافانه موضوعات جوانان را بررسی کردیم، مسیر بسی پرچالشتر و درعین‌حال شیرین‌تر رخ‌نمود.

برگزاری جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان

از آغاز حضور در معاونت امور جوانان، مهرماه سال ١٣٩٦ تاکنون ٢ جلسه شورای عالی جوانان با حضور مقام محترم معاون اول ریاست جمهوری، ١٢ جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان با حضور وزیر محترم ورزش و جوانان و نمایندگان دستگاه‌ها، ٥٧٦ جلسه ستادهای استانی و ٧١٥٠ ستاد شهرستانی برگزار شد که اصلی‌ترین محافل برای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در حوزه جوانان بودند.

تأسیس دبیرخانه گام دوم انقلاب

در راستای اجرای بیانات رهبری دبیرخانه گام دوم تأسیس و با اولویت جوانان اهداف گام دوم از انقلاب باشکوه اسلامی پیگیری گردید. همچنین با پافشاری معاونت، جوانان به‌عنوان دستیاران مدیران در دستگاه‌های مختلف آموزش دیدند.

اجرای طرح سه‌شنبه‌های با جوانان

از ابتدای امر حفظ رابطه مستقیم با جوانان و در جریان امور آن‌ها قرار گرفتن به‌صورت بی‌واسطه در تمامی سطوح به جدیت پیگیری می‌شد. مدیران استانی و شهرستانی در طرح سه‌شنبه‌ها با جوانان یک روز در هفته را به این کار اختصاص داده بودند. بنده به‌عنوان معاون امور جوانان بیش از ٨٠٠ روز را در سفرهای استانی و در ارتباط مستقیم با جوانان به سر بردم و وزیر محترم ورزش و جوانان به‌صورت مرتب با مجامع استانی نشست داشتند.

حضور فعال جوانان در مخاطرات محیطی و بحران‌ها

بعلاوه در این چهار سال کشور و جهان دستخوش بحران‌های بی‌سابقه‌ای بود. از مخاطرات طبیعی نظیر سیل و … تا ویروس منحوس کرونا که تمامی ابعاد معیشتی مردم را مستقیماً هدف گرفت. در تمامی این برهه‌ها، جوانان آگاهانه و هوشمندانه در راستای برطرف سازی معضلات و فراهم کردن آسایش برای حیات هم‌وطنان حضوری چشمگیر داشتند.

انجام انواع رزمایش‌های خیرخواهانه توسط جوانان

رزمایش‌های کشوری همت جوانانه-کمک مؤمنانه و تحت پوشش قرار دادن ٤٠٢٢٩٤ خانوار، رزمایش جوانان مدافعان سلامت عزاداران و جمع‌آوری ٢٣٨ میلیارد ریال در این راستا و پویش مکتب حاج قاسم همه و همه شواهدی بر حضور بی‌ریا و بی چشمداشت جوانان در مقابله با مشکلات بود.

ارتقا کمی و کیفی ازدواج جوانان

در حوزه برنامه‌ریزی برای ارتقا کمی و کیفی پیوند آسمانی ازدواج جوانان و تسهیل تشکیل کانون مقدس خانواده برای ایشان، ٢٩٧٣٢ کارگاه آموزشی برگزار شد. صدور مجوز مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده که به دلیل مشکلات پیچیده به نحوی متوقف‌شده بود، با پیگیری شبانه‌روزی و با حل موانع مجدداً برقرارشده و مجوز ٤٢٣ مرکز صادر گردید.

تولید محتوای آموزشی برای ازدواج جوانان

٨٥٠ محصول رسانه‌ای، با موضوعات اجتماعی جوانان و به‌ویژه خانواده و ازدواج تولید و بیش از ١٨٠ طرح ملی منطقه‌ای در این حوزه‌ها موردحمایت قرار گرفت.

تشکیل مجمع خیرین ازدواج

با توجه به مشکلات اقتصادی موجود پیرامون ازدواج جوانان و تشدید آن به‌واسطه شرایط کرونایی، مجمع خیرین ازدواج تشکیل شد که کمک‌های قابل‌توجهی را برای جوانان جمع‌آوری نمودند. تخصیص تسهیلات ازدواج با پیگیری مستمرانه تقریباً به‌روز گردید.

مشاوره برای جوانان در حوزه آسیب‌های اجتماعی

٣٨١٥٦٨٧ نفر از مشاوره رایگان بهره‌مند شدند و بیش از ٥٠٠ نشست با حضور حاذق‌ترین افراد هر حوزه برای بررسی موضوعات و آسیب‌های اجتماعی جوانان صورت پذیرفت.

برگزاری منظم هفته ازدواج

برگزاری برنامه‌های مرتبط با بزرگداشت هفته ازدواج نیز به‌صورت روتین دنبال می‌شد و همچنین جشنواره هایی هایی نظیر جشنواره ملی فیلم تدبیر زندگی و جشنواره ملی اقوام ایرانی.

افزایش تعداد سمن‌ها و دریافت شناسه سمن‌ها

در خصوص مشارکت ساماندهی شده جوانان و فعالیت داوطلبانه ایشان در حوزه‌های مختلف موفق به تأسیس ٣٦٠٠ سمن شدیم که به نحوی آماری بی‌سابقه به‌حساب می‌آمد و مهم‌تر از آن توانستیم سازوکار قانونی دریافت شناسه برای ایشان را روال سازیم.

تشکیل مجمع ملی جوانان

در همین راستا و برای نظام بخشی هرچه بیشتر به فعالیت سمن‌های جوانان، مجامع استانی و مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان در دو دوره با برگزاری انتخابات و با رعایت تمامی موازین الزامی، تشکیل شدند و مجمع ملی جوانان به‌عنوان قوی‌ترین پایگاه برای مطالبات جوانان در وزارت کشور به ثبت رسید. حال می‌توانیم امیدوار باشیم که ریل مسیر حق‌خواهی و مطالبه گری جوانان را بنانهاده‌ایم و تنها همت ایشان را می‌طلبد برای هدایت این قطار.

ایجاد نظام رتبه‌بندی و شبکه‌سازی سمن‌ها

با توجه به تعداد کثیر سازمان‌های مردم‌نهاد نیاز به ارزیابی کیفی مدون و همه‌جانبه ایشان داشتیم، لذا رتبه‌بندی کیفی سمن‌ها برای دستیابی به دیدی کامل و بیشترین اثربخشی‌شان صورت پذیرفت. باهدف انجام فعالیت‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف شبکه‌سازی سمن‌ها در برنامه قرار گرفت و دبیرخانه تخصصی در استان مربوطه مستقر گردید و در طی همین چهار سال شاهد نتایج فوق‌العاده‌اش بودیم.

پیگیری اشتغال جوانان

موضوعی که از همان آغاز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مشکلات جوانان رخ‌نمود، بحث اشتغال جوانان بود. اگرچه موضوع حل معضلات اشتغال جوانان به‌صورت خاص وظیفه معاونت امور جوانان نمی‌باشد، ولی تمام آنچه در توان داشتیم را انجام دادیم تا باری از دوش جوانان برداشته شود.

پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی برای جوانان

در این راستا با همکاری بانک‌های عامل، یکصدو سی‌وسه میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی به جوانان تخصیص گرفت و درنتیجه آن ٥٣٠٦ نفر از جوانان از محل این تسهیلات شاغل شدند. بیش از ١٧٠ طرح و رویداد در حوزه اشتغال‌زایی موردحمایت قرار گرفتند.

ایجاد مراکز نوآوری و شتاب‌دهی جوانان

مراکز نوآوری و شتاب‌ده‌ی جوانان در ١٥ استان کشور راه‌اندازی شدند و بیش از ٨٠٠ برنامه و ١٠ هزار جوان را تحت پوشش قراردادند. در خصوص مهارت‌آموزی به جوانان، طی تفاهم‌نامه با ستاد کل نیروهای مسلح ٢١٢٣٠ جوان مهارت‌های موردنیاز بازار کار را در دوران خدمت سربازی فراگرفتند.

گسترش تعاونی‌های جوانان

همکاری با وزارت تعاون در راستای گسترش تعاونی‌های جوانان و جهاد دانشگاهی برای بهبود بستر اشتغال هرکدام سازوکارهایی بودند که برای حقانیت بخشیدن به جایگاه جوانان صورت پذیرفت  تا ایشان بتوانند فارغ از شخص و نظام مستقر فردایشان را بسازند.

شفافیت در توزیع اعتبارات به سمن‌ها و جوانان

مهم‌تر از همه آنکه اعتبارات این حوزه و تمامی طرح‌ها کامل شفاف و قابل‌دسترس گردید و این حد از شفافیت شاید بندرت در دستگاهی وجود داشته باشد.

برنامه ساماندهی اوقات فراغت جوانان

در موضوعات مرتبط با فراغت جوانان برای نخستین بار تقسیم‌کار ملی برنامه ساماندهی اوقات فراغت جوانان تدوین و با تصویب شورای عالی  مرجعیت یافت. در طی این سال‌ها ١٠٤ خانه جوانان به‌عنوان پایگاه فعالیت جوانان در سطح کشور راه‌اندازی شده و ٦٩ خانه در دست احداث می‌باشد.

جوانان در حوزه بین‌الملل

در حوزه امور بین‌المللی مرتبط با جوانان که برای مدت طولانی مسکوت مانده بود، توانستیم نماینده ایران را به عضویت هیئت‌رئیسه مجمع جوانان کشورهای اسلامى درآوریم و مقام قائم‌مقامی در امور بین‌المللی مجمع را اخذ نماییم.

برگزاری روز بین‌المللی جوانان با همکاری یونسکو

همکاری با یونسکو و تشکیل کمیته جوانان و همکاری در برگزاری روز بین‌المللی جوانان از دیگر اقدامات بین‌المللی به‌حساب می‌آمد.

جنگ بر سر حوزه جوانان و دفاع از حق جوانان

اما درنهایت اعداد و ارقام ارائه‌شده تنها ماحصل ظاهری است. اینکه برای تحقق تک‌تکشان تا چه حد جنگیدیم و باوجود اعتبارات محدود باورنکردنی و کمبود قوانین و اختیارات لازم سرسختانه بر سر منافع جوانان ماندیم بماند و باشد معامله ما و صاحب عدل. تمام‌روزهایی که به راهکار اندیشی، پیگیری‌ها برای تحقق راهکار صحیح حل مشکلات جوانان سپری شد، امروز جوانان را به تکیه‌بر چنین بالندگی‌ای رساند و هیچ‌چیز برای خانواده معاونت ورزش و جوانان برتر از لبخند رضایت‌مندی جوانان و قدردانی منصفانه ایشان از تمام آنچه توانستیم برایشان فراهم نماییم نبوده و نیست.

جوانان باقدرت مسیر را ادامه خواهند داد

با تمام این اوصاف، جوانان هنوز در اول راه کسب جایگاه حقیقی‌شان هستند. اما اینکه اکنون خودشان به درک و شناخت از توانایی‌هایشان و ارزششان نائل‌آمده‌اند، چشم‌انداز فردا را برایم روشن می‌سازد. شک ندارم که جوانان فردا باپشتکار و تلاشی دوچندان در تمامی حوزه‌های ذکرشده حضور خواهند داشت و با خلاقیت و انرژی‌شان مسیرهای تازه‌ای را خلق خواهند ساخت. شک ندارم چراکه در طی این چهار سال از جوانان رسم شرافت و انسانیت را آموختم. شهید علی مرادی‌ها را دیدم که جان بر دست نهاده و برای تحقق رویای زیبای فردای کشور  تا انتها ایستادند و بانوانی و مردانی که در تشکل‌های ما چنان قوی فعالیت کردند که شاید برتر و تأثیرگذارتر از بسیاری نهادهای رسمی و کشور، سرکار خانم باقری، سرکار خانم سالاری و جناب آقای الطافی که چون باد بهاری گره‌گشا بودند.

تشکر و قدردانی از همه همراهان، مسئولان و جوانان

در پایان کلام، پناه می‌برم بر خداوند ستار اگر در این سال‌ها خطایی ناخواسته رخ‌نمود و حلالیت می‌طلبم از جوانان اگر گمان به کوتاهی دارند. قدردانی می‌کنم از دستگاه‌هایی که برای جوانان همراهی‌مان کردند، مدیران کل محترم و کارمندان شریف معاونت امور جوانان به‌واسطه اعتمادشان به این‌جانب و جوانان که فرصت این خدمت را برایم فراهم نمودند.

و خیرمقدم به آقای دکتر وحید یامین پور و آرزوی توفیق در این سنگر خطیر برای ایشان دارم./ خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط

دکتر یامین پور معاون جدید امور جوانان

معاون امور جوانان کشور چه کسی خواهد بود؟

خبرهای خوب برای جوانان با حضور وزیر جدید ورزش و جوانان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.