حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۱۰ مهر , ۱۴۰۲ Monday, 2 October , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1986 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 942×
شهر سالم با محوریت سمن ها
۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
شناسه : 1557
بازدید 336
10
فرماندار اسکو شهر سالم با محوریت سمن ها در شهرجدید سهند استان آذربایجان شرقی شروع خواهد شد و موفقیت این پروژه به مشارکت، همبستگی و تلاش سمن ها نیاز دارد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

برنامه شهر سالم با محوریت سمن ها

بابک رضی منش فرماندار شهرستان اسکو در جلسه نشستی با مسئولان سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌های سهند که با محوریت برنامه شهر سالم با محوریت سمن ها و هدف هماهنگی و آمادگی جهت حضور ارزیابان سازمان بهداشت جهانی”WHO” برگزار شد، اظهار داشت: سمن‌ها به دلیل مسئولیت پذیری در مقابل همنوعان و اعتماد اجتماعی بین مردم قدرت بالایی در تعدیل دردهای جامعه دارند.

شهر سالم با محوریت سمن ها

نگاه فنی به توسعه و کاهش نابرابری

وی با اشاره به این‌که توسعه پایدار آرمان تمام جوامع انسانی است، افزود: امروزه نگاه فنی به توسعه به رویکرد غالب توسعه اجتماعی بدل شده و بهزیستی در رأس اهداف توسعه قرار گرفته است.

فرماندار شهرستان اسکو هدف نهایی توسعه را برقراری عدالت، کاهش نابرابری و افزایش کیفیت زندگی در تمامی بخش‌ها عنوان کرد و گفت: داشتن برنامه ریزی دقیق، استفاده از تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی، تقویت توانمندهای جامعه برای تعدیل و ترمیم کاستی‌ها لازمه رسیدن به توسعه پایدار و متوازن است.

مشارکت سمن ها در توسعه یافتگی اجتماعی

رضی منش ابراز کرد: مشارکت از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی و از بازوهای قدرتمند در ارتقای سلامت، کاهش فقر، بی عدالتی در سطح جوامع بوده و لازمه رسیدن به توسعه پایدار و متوازن ارتقای سطح مشارکت پذیری و افزایش نقش‌های اجتماعی است.

وی، نقش سازمان‌های مردم نهاد را در حل بسیاری از مسائل و مشکلات و هم‌چنین تعدیل و ترمیم دردهای جامعه، مهم ارزیابی کرد و گفت: سمن‌ها با اهتمام برای حل مشکلات مردم و رفع دغدغه‌های اجتماعی باعث تسریع در عبور از مرحله گذار توسعه می‌شوند. معطوف کردن تمام نگاه‌ها به سمت دولت را برای حل مسائل و مشکلات جامعه مانع توسعه است و ضرورت استفاده حداکثری از مشارکت اجتماعی و بهره گیری از ظرفیت سمن‌ها برای رشد و توسعه جامعه و مبارزه با فقر و نابرابری الزامی است.

برنامه شهر سالم با محوریت سمن ها در سهند

فرماندار شهرستان اسکو گفت: مشارکت، همکاری و حضور مؤثر سازمان‌های مردم نهاد در برنامه شهر سالم سهند نقطه عطف این پروژه است و اقدامات آنان شایسته تجلیل و تقدیر بوده و باید تمام دستگاه‌ها ضمن حمایت کامل از سمن‌ها، برای ارتقای کمی و کیفی آنان تلاش کنند.

وی پروژه شهر سالم سهند را برنامه‌ای برای تضمین سلامت جامعه، ارتقای شاخص‌های این حوزه و رویکرد کلان مسئولان و شهروندان برای توسعه پایدار این شهر دانست و ابراز امیدواری کرد که با تداوم این برنامه و الحاق به عنوان اولین شهر سالم جمهوری اسلامی، سهند الگویی برای شهرهای کشور و منطقه مدیترانه شرقی مبدل شود.

نقش سمن‌ها را در ارتقای توانمندی جامعه

این مسئول، نقش سمن‌ها را در ارتقای توانمندی جامعه بسیار مهم و کلیدی دانست و افزود: یکی از وظایف سمن‌ها در این برنامه توانمندسازی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه با اولویت گروه‌های آسیب پذیر، زنان، دختران و معلولان است که در این زمینه اقدامات بسیار ارزشمندی در سهند انجام یافته که باید تکمیل و تداوم یابد. بخش مهم فعالیت سازمان‌های مردم نهاد سهند مدیریت آسیب‌های اجتماعی و رفع چالش‌های این حوزه است.

هماهنگی و همدلی بین مسئولان و سمن ها راز موفقیت پروژه شهر سالم سهند

وی افزود: تهیه نقشه جامع خطر پذیری آسیب‌های اجتماعی برای اولین بار در این شهر از جمله اقدامات برنامه شهر سالم سهند بوده که با تهیه این نقشه، آموزش‌ها علمی تر و عملی تر و مداخلات بسیار هدفمند در حال انجام است.

فرماندار شهرستان اسکو هماهنگی و همدلی بین مسئولان، سمن‌ها و شهروندان و هماهنگی بین بخشی ۲۳ دستگاه اجرایی را از موفقیت این پروژه دانست و ابراز امیدواری کرد: ثبت این شهر به عنوان اولین شهر سالم کشور توسط سازمان بهداشت جهانی و الحاق به شهرهای سالم جهان افتخاری برای کشور و آغازگر مسیری روشن به سمت توسعه پایدار و متوازن برای افزایش رفاه و کیفیت زندگی برای مردم این شهر باشد./ خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

نقش سمن ها در توسعه شهری

توسعه استانی با ظرفیت سمن ها

نقش سمن ها در جهش تولید

جوانان پیشگامان خدمت و سلامت در کشور

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.