حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2182 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا
۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
شناسه : 1263
بازدید 334
11
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا هستند و مداخلات اجتماع محور برای کنترل کرونا با برنامه ریزی و نظارت مدیریت سمن ها در کردستان همچنان ادامه دارد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری ایسنا
پ
پ

سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا هستند

داوطلبان و سفیران سلامت به مثابه حلقه ارتباطی میان مردم و نظام سلامت در قالب برنامه ملی خودمراقبتی، بستر ساز ارتقای سواد سلامت هستند.

فرزین رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت و گویی، به گزارش اقدامات پیشگیرانه مقابله با بیماری کرونا در مدیریت سازمان‌های مردم نهاد و خیرین سلامت از تاریخ بیستم اسفندماه سال گذشته تاکنون پرداخت و با بیان اینکه سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا هستند، اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و درگیرشدن نهادهای دولتی و حاکمیتی، سازمان‌های مردم نهاد در کنار مدافعان سلامت اقدامات ارزنده‌ای انجام داده‌اند. بر اساس مداخلات اجتماع محور، با برنامه ریزی و نظارت مدیریت سمن ها، خیرین سلامت دانشگاه و با همکاری مرکز بهداشت سنندج با مشارکت اعضای داوطلب از سمن ها و دفاتر تسهیل‌گری اقداماتی صورت گرفته که همواره در حال تداوم است.

سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا

 

برنامه ملی خود مراقبتی با محوریت سمن ها

رضاعی بهره‌مندی از ظرفیت و پتانسیل سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با حوزه سلامت در اجرای اقدامات پیشگیرانه مقابله با کرونا ویروس را شاخصی مهم در راستای مهار این بیماری عنوان کرد و گفت: داوطلبان و سفیران سلامت به مثابه حلقه ارتباطی میان مردم و نظام سلامت در قالب برنامه ملی خودمراقبتی بستر ساز ارتقای سواد سلامت هستند.

وی در ادامه توزیع بروشور و پمفلت آموزشی با مضمون راه‌های پیشگیری و رعایت بهداشت فردی بین مددجویان نهادهای حمایتی، سوپرمارکت‌ها، مغازه‌های سطح شهر، ساکنین محلات حاشیه و روستاها از اسفندماه سال گذشته تا کنون را از جمله اقدامات سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت نام برد و گفت: آموزش و اطلاع رسانی به مردم با استفاده از تریبون مساجد در قالب سخنرانی و پخش فایل صوتی با مضمون ماندن درخانه و رعایت بهداشت فردی در همه مساجد شهر سنندج از دیگر اقدامات این حوزه در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا است.

اقدامات پیشگیرانه مقابل کرونا و سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: پس از هماهنگی با رئیس مرکز بزرگ غرب اسلامی در اسفندماه سال گذشته تا کنون ۲۴۰ مورد اکیپ در یک هزار و ۴۰۱ محله در دو شیفت کاری و چهار فاز عملیاتی جهت اقدامات پیشگیرانه در خصوص مبارزه با کرونا اعزام شده‌اند.

رضاعی در ادامه اظهارات خود، گفت:  آموزش و اطلاع رسانی به مردم و کسبه سطح شهر با استفاده از خودرو بلندگودار در قالب سخنرانی و پخش فایل صوتی با مضمون نهادینه سازی اهمیت و حساسیت رعایت پروتکل های بهداشتی در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا از ابتدای همه‌گیری این بیماری تاکنون توسط سمن ها انجام شده است.

استفاده از ظرفیت کمپین های مجازی برای مقابله با کرونا

رضاعی با اشاره به آموزش و اطلاع رسانی مجازی به بیش از ۲۰ هزار نفر از شهروندان استان از طریق راه اندازی کمپین های مجازی با محتوای حساسیت سازی موضوع در خانه ماندن و پویش قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد را از دیگر اقدامات این نهاد مدنی عنوان کرد.

وی با اشاره به برنامه ریزی و عملیاتی کردن اطلاع رسانی پروتکل‌ها و دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع در حوزه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا از طریق شبکه‌های مجازی با به کارگیری ظرفیت بالقوه موجود در سازمان‌های مردم نهاد، گفت: تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی مواد غذایی ضروری در بین مددجویان مؤسسه ئاسوی زانیاران (کودکان کار، زنان آسیب پذیر و سرپرست خانوار)، مددجویان انجمن همیاران سلامت روان، مددجویان دفتر تسهیل گری نایسر، انجمن دیابت، هموفیلی، دایره آبی، تالاسمی، Ms، حمایت از بیماران سرطانی با استفاده از پتانسیل سمن‌ها انجام شده است.

پویش های سمن ها برای مقابله با کرونا و سمن ها شاخص مهم در مهار کرونا 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: راه اندازی کمپین من ماسک میزنم، کمپین نه به مراسم عزاداری در سطح استان، آموزش چهره به چهره با رعایت فاصله فیزیکی توسط اکیپ های اعزام به خانواده‌ها به خصوص مادران و کودکان در خصوص نحوه تهیه ماسک در مناطق حاشیه نشین، انتشار فایل آموزشی در خصوص زندگی و سازگاری با کرونا در گروه‌های مجازی با بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد تاکنون صورت گرفته است.

رضاعی در پایان نصب نمادین ماسک بر روی مجسمه‌های سطح استان در خصوص حساس سازی مردم در استفاده از ماسک را اقدامی مؤثر توسط سمن‌ها جهت فرهنگ‌سازی و اشاعه اهمیت به این امر برشمرد و افزود: بازرسی از اصناف و دفاتر پیشخوان، تکمیل چک لیست مربوطه، نشست هم اندیشی با رؤسای اصناف و اتحادیه‌ها جهت رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا و انتقال به زیرمجموعه خود با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت انجام شده است./ خبرگزاری ایسنا

 

اخبار مرتبط

سمن های کرمان پیشگام مبارزه با کرونا

کنترل کرونا در البرز با محوریت جوانان

جوانان پیشگامان خدمت و سلامت در کشور

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.