حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
سرباز اقتصاد به‌جای سرباز وظیفه
۱۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
شناسه : 6398
بازدید 471
11
علی خضریان

در جنگ اقتصادی باید از جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای تقویت بخش تولید استفاده کرد و می‌توان در دوران خدمت سربازی از ظرفیت علمی و عملی آنان برای رونق تولید داخلی بهره برد.

ارسال توسط : منبع : خبرگزاری ملت
پ
پ

سرباز اقتصاد به‌جای سرباز وظیفه

با توجه به اینکه خدمت سربازی در نیروهای مسلح در کشور ما انجام می‌پذیرد می‌توان با تفکری جدید سرباز اقتصاد به‌جای سرباز وظیفه تربیت کنیم که کارایی بیشتری هم داشته باشد

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر ضرورت ارتقای کیفیت سربازی، گفت: سربازان باید در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرند و تحت عنوان سرباز اقتصاد با تعامل بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح این کار عملیاتی شود.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

قانون سربازی باید تغییر کند

خضریان بابیان اینکه طی سال‌های اخیر یک مطالبه اجتماعی شکل‌گرفته مبنی بر اینکه باید در قانون سربازی فعلی تغییراتی ایجاد شود، گفت: در همین راستا، برخی از افراد به‌درستی در جهت مفیدتر کردن خدمت نظام‌وظیفه و همچنین احقاق حقوق سربازان تلاش‌هایی کردند.

ارتقای کیفیت دوران خدمت سربازی

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: معتقدم ارتقای کیفیت دوران خدمت سربازی و همچنین پرداخت حقوق قانونی سربازان حتماً می‌بایست مورد مطالبه جدی قرار گیرد و مجلس یازدهم نیز در این خصوص اقدامات خوبی را به سرانجام رسانده است. به‌طوری‌که در سال گذشته کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نود با پیگیری این موضوع زمینه‌ساز افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ شد. باید در قانون بودجه شرایطی را ایجاد کنیم که حقوق و مزایای آنان بهتر شود.

بهبود کیفیت سربازی جایگزین لغو سربازی اجباری

وی متذکر شد: در مقابل این نگاه که سربازی باید مفیدتر شود، جریان دیگری هم در کشور ایجاد شد و بحث لغو سربازی اجباری را در فضای رسانه‌ای و مجازی دنبال کرد. کشور از نیروهای مسلح و جوان جهت مرزبانی، حفظ امنیت و دفاع از کشور بی‌نیاز نمی‌شود و زمانی که کسانی لغو سربازی اجباری را مطالبه می‌کنند، در حقیقت در همین جمله یک اجبار وجود دارد که شاخص برای رفتن و یا نرفتن به سربازی، سرمایه افراد جهت پرداخت هزینه برای نرفتن به سربازی است؛ لذا این مفهوم در آن نهفته است که اقشار مستضعف جامعه باید به سربازی بروند و لغو سربازی اجباری درواقع به معنای لغو سربازی افراد پولدار است.

سربازی حرفه‌ای نیز برخلاف عدالت است

وی گفت: همچنین برخی افراد ضرورت حرکت به سمت سربازی حرفه‌ای را مطرح می‌کنند که سربازی حرفه‌ای با عنایت به اهمیت شرایط جسمانی و دیگر ملزومات سربازی حداکثر امکان حضور یک جوان در پنج تا شش سال را دارد؛ بنابراین کسانی که نمی‌توانند شغلی بیابند و زندگی خود را تأمین کنند تا چیزی شبیه به مالیات امنیت برای عدم اعزام به سربازی را پرداخت کنند، عملاً اجبار پیدا می‌کنند که به سربازی بروند. درواقع با این کار، برخی از افراد به‌اجبار و به دلایلی چون بیکاری و عدم توانایی مالی برای خرید خدمت سربازی، مجبور می‌شود که این بار نه ۲ سال بلکه ۶ سال به خدمت سربازی بروند که برخلاف عدالت است.

تصویب لغو سربازی اجباری به نفع مردم نیست

خضریان خطاب به موافقان لغو سربازی اجباری، تصریح کرد: مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی شمه‌ای از لغو سربازی اجباری بود؛ بنابراین اگر مسئله لغو سربازی اجباری مصوب و تبدیل به قانون شود، به نفع توده‌های مردم و مستضعف جامعه نیست.

خرید خدمت سربازی برخلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی بود

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی، تصریح کرد: آن مصوبه در چارچوب عدالت نبود و زمینه را فراهم می‌کرد که ثروتمندان از سربازی غیبت داشته باشند و مسیر بی‌قانونی را ترویج می‌داد. با توجه به اینکه آن مصوبه برخلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز بود و با عنایت به بازخوردهای منفی که مردم نسبت به این موضوع داشتند و احتمال عدم رأی مجلس را بالابرده بود، خوشبختانه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه، آن را لغو کردند.

خضریان با اشاره به مصوبه جایگزین کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر اینکه مشمولان متأهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای ۳۰ سال سن دارند، در سال آینده می‌توانند کارت معافیت را به‌صورت رایگان دریافت کنند، اظهار داشت: اگر این مصوبه هم بدون نظرخواهی رسمی از ستاد کل نیروهای مسلح باشد، حتماً مغایر قانون اساسی است و توسط شورای محترم نگهبان رد خواهد شد.

تغییر در قانون سربازی به‌صورت زیربنایی بررسی شود

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده معتقدم درباره هرگونه تغییر در قانون سربازی باید خارج از لایحه بودجه و به‌صورت زیربنایی، با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بحث و تبادل‌نظر و سپس درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود.

خضریان با آسیب‌شناسی تصمیمات شتاب‌زده در خصوص خدمت نظام‌وظیفه و تصمیماتی که به‌صورت دفعتی در قالب بودجه مطرح و تصویب می‌شود، گفت: این تصمیمات که در خود کمیسیون در کمتر از یک هفته دوام نمی‌آورد، صرفاً باعث ایجاد انتظار کاذب در سطح جامعه می‌شود و درنهایت نیز به‌جایی نمی‌رسد.

سرباز اقتصاد به‌جای سرباز وظیفه

خضریان با تأکید بر ضرورت ارتقای کیفیت سربازی، گفت: پیشنهاد بنده این است که سربازان باید در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرند و تحت عنوان «سرباز اقتصاد» با تعامل بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح این کار عملیاتی شود.

در جنگ اقتصادی نیاز به سربازان اقتصادی داریم

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی همه اقشار مردم به کمک نیروهای مسلح آمدند تا امنیت مرزها تأمین شود، چراکه وظیفه ذاتی دفاع از مرزها تحت کنترل نیروهای مسلح بود اما جوانان و همه اقشار جامعه کمک کردند تا مرزهای کشور حفظ شود. سال‌هاست مقام معظم رهبری می‌فرمایند که ما در جنگ اقتصادی هستیم، لذا انتظار این است که در جنگ اقتصادی این‌ بار نیروهای مسلح به کمک مردم بیایند و به آنان کمک کنند.

در جنگ اقتصادی نیاز به سربازان اقتصادی داریم

سربازان در دوران خدمت به تقویت تولید کمک ‌کنند

وی در توضیح این مسئله، اظهار داشت: توجه به تولید یکی از مسائل مهم کشور و مورد تأکید مقام معظم رهبری است. در جنگ اقتصادی باید از جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای تقویت بخش تولید استفاده کرد و می‌توان در دوران خدمت سربازی از ظرفیت علمی و عملی آنان برای رونق تولید داخلی بهره برد. به‌طوری‌که میان ستاد کل نیروهای مسلح و تولیدکنندگان دراین‌باره تعامل ایجاد شود و درنتیجه سربازان در دوران خدمت به تقویت تولید کمک می‌کنند تا نرخ تمام‌شده تولیدات داخلی کاهش پیدا کند و ضمن کمک به تولیدکنندگان داخلی در رقابت با اجناس خارجی، منجر به نفع عموم مردم می‌شود و کالای نهایی با قیمت کمتری وارد بازار می‌شود.

خضریان تأکید کرد: ما می‌توانیم با این کار از تولیدکنندگان خودمان حمایت کنیم. بنده این کار را تحت عنوان «سرباز اقتصاد» پیگیری کردم، البته هنوز ستاد کل نیروهای مسلح آن را تائید نکرده است.

تغییر فرآیند سربازی در شرایط امروز یک ضرورت است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع با اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح مطرح‌شده است و باید این طرح پخته‌تر شود. این موضوع نیازمند تعامل بیشتر است و تا زمانی که ستاد کل نیروهای مسلح بسترهای لازم را برای ایجاد تغییر در فرآیند سربازی فراهم نکند، ورود مجلس به‌تنهایی به سرانجام نمی‌رسد و یک مطالبه اجتماعی بی‌نتیجه را در جامعه ایجاد می‌کند و زمینه سرخوردگی اجتماعی فراهم می‌شود. در وهله اول باید ستاد کل نیروهای مسلح به این نتیجه برسد که تغییر فرآیند سربازی در شرایط امروز یک ضرورت است و مجلس آمادگی دارد، در یک تعامل مشترک ظرفیت‌های قانونی را برای این تغییر فراهم کند.

اخبار مرتبط

بهترین عمر جوان در سربازی در ضرر می گذرد، جایگزین سربازی چیست؟

بحران کمبود مدیران جوان نخبه در کشور

مهارت‌آموزی سربازان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.