حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 20 شوال 1443 Saturday, 21 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1260 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 15 تعداد دیدگاهها : 926×
سازمان های مردم‌نهاد صدای مردم هستند
۲۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
شناسه : 7684
بازدید 18
0
محمدحامد چیت‌سازان

سمن ها، نماد و واسط مشارکت مردم هستند و مشارکت مردم نيز يکی از بازوهای اصلی ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی عدالتی در سلامت جوامع است.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

سازمان های مردم‌نهاد صدای مردم هستند

سازمان هاي مردم‌نهاد (سمن)، نظام پنهان ارتقاي سلامت جامعه هستند. اين سازمان هاي داوطلب، مستقل از دولت بوده و در عين غيرانتفاعي بودن، در خدمت مردم هستند و به همين سازمان های مردم‌نهاد صدای مردم هستند.

سمن ها نماد مشارکت مردم هستند

سمن ها، نماد و واسط مشارکت مردم هستند و مشارکت مردم نيز يکي از بازوهاي اصلي ارتقاي سلامت، کاهش فقر و بي عدالتي در سلامت جوامع هستند. اين یادداشت، با هدف بررسي نقش و عملکرد سازمان هاي غيردولتي ايراني در تامين، حفظ و ارتقاي سلامت جامعه ايران، براي طراحي الگوي تعامل سازمان هاي غيردولتي با بخش متولي سلامت در دولت به انجام رسيده است.

به اين منظور، از مجموع ده هزار سمن ثبت‌شده در کشور با معيار معرف کار در حيطه سلامت و بيماري، حدود ۱۰۰۰ سمن انتخاب‌شده و در مجموع، حدود ۹۷ سمن به عنوان حجم نمونه انتخاب شد که از طريق انتخاب تصادفي از کليه استان ها، اطلاعات لازم از طريق پرسشنامه و با استفاده از ۹ پرسشگر آموزش‌دیده، جمع‌آوری‌شده است.

نتايج حاصل از تحليل پرسش‌ها در بخش عملکرد و ظرفیت‌ها نشان داد که سمن هاي مورد مطالعه، نيازهاي گروه هدف را می‌شناختند، اما در اغلب موارد روش استخراج اين نيازها بيشتر بر مبناي جلسه با گروهي از آنان و يا نظرات هيات موسس بوده و از اصول علمي نيازسنجي کمتر تبعيت کرده است. مجموعه خدمات ارايه شده توسط سمن ها به ترتيب، حوزه پيشگيري سطح سوم، سپس سطح اول و در نهايت، سطح دوم بوده است.

استفاده از ظرفیت سمن ها در مداخلات اجتماعی

از ديدگاه سمن ها، ميزان رضايت و موفقيت در مداخلات آموزشي و ارايه خدمات درماني، پيشگيري و مشاوره‌ای بيشتر از مداخلات حمايت طلبي مربوط به حاکميت (کار با دولت، مشارکت در روندهاي قانوني و قضايي) بوده است و اين نتيجه ضمن اين که قابلیت‌های سمن ها را در ارايه خدمات آموزشي و مشاوره‌ای نشان می‌دهد، به تصمیم‌گیرندگان بخش عمومي (دولت) نيز هشدار می‌دهد که استفاده نکردن از ظرفيت نهفته و پنهان اين سامانه‌ها، روند توسعه کشور را کند می‌کند. بيشترين منبع درآمد مالي، کمک‌های مردمي و خيريه و سپس دولت بوده است و اغلب باور دارند که «حمايت مالي دولت از سمن ها به صورت رديف بودجه اختصاصي» لازم است.

تقويت توانمندی‌های سمن ها

با اين که سمن ها از مجموع فعالیت‌ها و نقش‌های حمايتي خود، توانمندسازي، مشارکت جامعه هدف و حمايت طلبي بيش از ساير موارد، موفقيت داشته اند، اما تلاش براي تقويت بيش از پيش اين توانمندی‌ها و همچنين روش هاي ديده باني، تحقيق و شبکه‌سازی سمن ها را در دست يافتن به پيامدها و اثرات برنامه‌ها کمک خواهد نمود.

تامین منابع مالی برای سمن ها

نداشتن برنامه راهبردي در ۳۵ درصد از سمن ها، هشداري براي کاهش اعتبار سمن ها در جامعه است، چراکه داشتن برنامه نشان از تعهد اعضاي هيات موسس و مديره براي خدمات‌رسانی به گروه هدف است. ضمن اين که خود برنامه براي آگاهي از اقدامات آتي سمن، براي تامين کنندگان منبع مالي کمک‌کننده است. منابع مالي محدود، ارتباط ناکافی سازمان هاي غيردولتي با دولت و باور ضعيف دولت از نقش سمن ها، سه مانع اصلي اعلام‌شده از سمن هاي مورد مطالعه بوده است. ضروري بودن ارتباط با دولت به اعتقاد اغلب سمن ها و کمي رضايت از تعامل فعلي با دولت، الزام بازنگري در اين اعتماد را ايجاب می‌کند.

یادداشت از محمدحامد چیت‌سازان فعال اجتماعی استان البرز

محمدحامد چیت‌سازان فعال اجتماعی

اخبار مرتبط

مشارکت سازمان‌های مردم نهاد با قوه قضائیه

انواع سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران

ایثار کار جوانان در سازمان‌های مردم‌نهاد است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.