حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1906 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 950×
دولت سیزدهم فرصتی طلایی برای جوانان ایرانی
۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۲
شناسه : 7259
بازدید 309
7
معاون اول رئیس جمهور

دولت مردمی با تمام توان آمادگی دارد تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار دهد و ذولت سیزدهم یک دولت جوان باور است.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پ
پ

دولت سیزدهم فرصتی طلایی برای جوانان ایرانی 

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور دولت در نشستی با جوانان فعال حوزه‌های اقتصادی، تولید و علم و فناوری تأکید کرد که دولت سیزدهم فرصتی طلایی برای جوانان ایرانی است.

معاون اول رئیس‌جمهور پای درد دل جوانان نشست

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمد مخبر به مناسبت روز جوان در دیداری سه ساعت با جمعی از جوانان فعال حوزه‌های اقتصادی، تولید و علم و فناوری در فضایی صریح،‌شفاف،‌آزاد و همچنین صمیمی پای درد و دل‌ها، مشکلات و دغدغه‌های آنان نشست و از نزدیک درخواست‌ها،‌نظرات و پیشنهادات آنان را برای کمک به دولت و خلق ثروت در کشور شنید.

دیدار جوانان فعال حوزه اقتصاد با معاون اول رئیس جمهور

توانایی‌های جوانان نخبه و فعال ایرانی

معاون اول رئیس‌جمهور در این دیدار به توانایی‌های جوانان نخبه و فعال ایرانی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع نوین جهانی اشاره و تأکید کرد: در هر نقطه از کشور و حتی روستاهای دورافتاده نمونه‌هایی بی‌نظیر از فعالیت جوانان یافت می‌شود که در اوج تحریم‌های دشمنان اقدامات اساسی انجام می‌دهند تا جایی که علاوه بر درآمدزایی برای خود و مردم توانسته‌اند بازارهای صادراتی کشورهای همسایه و مجاور استان خود را نیز به دست آورند.

دولت تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار می‌دهد

مخبر پس از شنیدن پیشنهادات و نظرات تخصصی و کارشناسی جوانان حاضر در جلسه خطاب به آنان گفت: دولت مردمی با تمام توان آمادگی دارد تمام ظرفیت‌های خود را در اختیار جوانان ایرانی قرار دهد که این‌گونه در عرصه‌های فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان و همگام با جدیدترین نوآوری‌های جهان به درآمدزایی و ایجاد اشتغال کشور کمک می‌کنند و توانسته‌اند جمهوری اسلامی ایران را در زمره پیشتازان صنعت و نوآوری‌های نوین جهان قرار دهند.

تجربه موفقیت‌آمیز سپردن امور به مردم و جوانان

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تجربه موفقیت‌آمیز سپردن امور به مردم و جوانان در طول سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین هشت سال دفاع مقدس گفت: هرگاه امور به مردم سپرده شد توطئه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی خنثی شد و تجربه‌هایی مشابه این‌چنینی نیز در مسائل امنیتی و اداره جنگ بارها تکرار شد و بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی نیز بارها فرمودند که مشکلات کشور با حضور مردم حل می‌شود.

انتقال اقتصاد از دولت به مردم و به‌ویژه جوانان

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکنون اقتصاد به مردم سپرده نشده است و اگر این کار انجام شود مطمئناً مردم می‌توانند کارهای بزرگی نیز همانند تجارب در بخش‌های دیگر برای پیشرفت و توسعه انجام دهند و شاهد یک بخش خصوصی قدرتمند در کشور باشیم و دولت سیزدهم آمادگی دارد که واسط انتقال اقتصاد از دولت به مردم و به‌ویژه جوانان در همه زمینه‌ها شود.

وجود ظرفیت‌های الهی در ایران

دکتر مخبر همچنین به نعمت‌های خدادادی و ظرفیت‌های فراوان کشور در بخش‌های مختلف اشاره و تأکید کرد: با هرکدام از این نعمت‌ها می‌توان به‌راحتی کشور را اداره کرد و نباید ظرفیت‌های الهی در ایران را تنها به نفت و گاز خلاصه کرد بلکه فرصت‌هایی مثل وجود ۲۷۰۰ کیلومتر دریا در شمال و جنوب کشور، معادن مختلف و از همه مهم‌تر خیل عظیم نیروهای تحصیل‌کرده بزرگ‌ترین موقعیت برای پیشبرد اقتصاد ایران است.

تلاش‌ها و اقدامات دولت سیزدهم

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی مشکلات کشور در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: افزایش فروش نفت و درآمدهای ارزی، تکمیل انبارهای کشور از ذخیره کالاهای اساسی، تزریق واکسن و همچنین پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان دولت و بازنشستگان بدون حتی استقراض یک ریال از بانک مرکزی تنها گوشه‌ای از تلاش‌ها و اقدامات دولت در ماه‌های گذشته است.

تکیه بر توان داخلی و کمک جوانان تحصیل‌کرده

وی افزود: به دنبال آن نیستیم که با کندوکاو درگذشته و شرایط و مشکلات به‌جای مانده در زمان آغاز به کار دولت مشکلات را به گذشته ارجاع دهیم بلکه دولت سیزدهم دولتی امیدوار به حرکت روبه‌جلو و پیشرفت و توسعه کشور با تکیه بر توان داخلی و کمک جوانان تحصیل‌کرده و مردم است.

معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: در چند ماه گذشته کشور را با این فرض مدیریت کردیم که تحت شدیدترین تحریم‌ها بتوانیم با نگاه به ظرفیت‌های درونی اقتصاد کشور را اداره کنیم و همچنین عملیات اجرایی طرح‌های پیشرفت توسعه‌ای در استان‌های کشور آغاز شود.

پرداخت هزینه‌های تحقیقاتی و عملیاتی

دکتر مخبر همچنین در این دیدار با اشاره به دغدغه یکی از فعالین حوزه صنایع سنگین مبنی بر خام فروشی در کشور تأکید کرد: مطمئناً خام فروشی یکی از مشکلات صنعت کشور است که در هر بخش با چنین مسئله‌ای مواجه هستیم و دولت آمادگی دارد با برون‌سپاری این مسئله و پرداخت هزینه‌های تحقیقاتی و عملیاتی، فهرستی از خام فروشی‌ها در هر مرحله‌ای از صنایع به‌ویژه در بخش‌های نفت، پتروشیمی و معدن را پیگیری کند.

حمایت دولت فعالیت زنان در عرصه‌های اقتصادی

معاون اول رئیس‌جمهور در پاسخ به درخواست یکی از حاضرین جلسه برای کمک و حمایت‌های دولت در زمینه بازار سازی و فروش محصولات تولیدشده توسط زنان و دختران در کشور تأکید کرد: دولت قطعاً از فعالیت زنان در عرصه‌های اقتصادی حمایت و پشتیبانی می‌کند اما فعالان این حوزه باید با حضور گسترده در فضای مجازی و فروش اینترنتی به ظرفیت بازاریابی خود کمک کنند و تجربه دولت درفروش کالاهای اساسی در پلتفرم‌های اینترنتی می‌تواند یک تجربه موفق برای تلاشگران این عرصه باشد.

دکتر مخبر همچنین از جوانانی که در صنایع نوین و فناوری‌های جدید فعالیت می‌کنند خواست تا با تشکیل و تقویت سندیکاها و اصناف مرتبط با حوزه کاری خود به پیشبرد اهداف شرکت‌های فعال در این زمینه کمک کنند.

یک جریان سازی اقتصادی جدید در کشور

وی همچنین در خصوص مشکلات و درخواست‌های فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان در این جلسه خاطرنشان کرد: دولت در کنار استارتاپ ها به دنبال ایجاد کانون‌های فعالیتی است تا محصولات این شرکت‌ها به خارج از کشور به‌ویژه کشورهای همسایه با توجه به اولویت دولت سیزدهم در توسعه روابط با همسایگان صادر شود که این مهم می‌تواند به یک جریان سازی اقتصادی جدید در کشور منجر شود.

همچنین در این جلسه که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، فعالان جوان بخش‌های اقتصادی، تولیدی و علم و فناوری درخواست‌ها، پیشنهادات، نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را در بخش‌های مختلف سیاست‌گذاری، حکمرانی هوشمند، سیاست‌های صنعتی، فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، نشر کتاب، انیمیشن‌سازی، راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات محصولات ایرانی در کشورهای همسایه، هوش مصنوعی، سیاست‌های جمعیتی، حمایت‌های مالی از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، کمک به تبیین و فعالیت صنایع نوین از جمله صنعت بلاک چین و حوزه رمز ارزها، کمک به صادرات پارک‌های فناوری و کارخانه‌های نوآوری و پیشبرد سند سیاست صنعتی کشور مطرح کردند.

اخبار مرتبط

جلسه شورای عالی جوانان با حضور رئیس جمهور

جوان باوری مهم‌ترین ویژگی دولت سیزدهم

دولت جدید، امید دوباره برای جوانان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.