حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
دهه فجر ۱۴۰۰ جوانان را دریابیم
۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
شناسه : 6138
بازدید 313
3
علیرضا گروسی

برای اینکه کشور را از این وضعیت نجات دهیم و در جنگ اقتصادی هم پیروز شویم باید به جوانان اعتماد کنیم و در دهه فجر ۱۴۰۰ جوانان را دریابیم.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

دهه فجر ۱۴۰۰ جوانان را دریابیم

دهه فجر ۱۴۰۰ چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کشور است. دهه فجر در کشور نماد حضور مردم و مشارکت مدنی در تعیین سرنوشت کشور است اما امسال پس از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب به نظر می‌رسد که باید تحولات اساسی در حوزه مدیریتی کشور رخ دهد و دهه فجر ۱۴۰۰ جوانان را دریابیم.

دهه فجر باید نماد امیدآفرینی جامعه باشد

ایام الله دهه فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه است که طی آن سید روح‌الله خمینی معمار کبیر انقلاب اسلامی بعد از تبعید پانزده‌ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ به ایران وارد شد و درنهایت در بیست و دوم بهمن‌ماه با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی منقرض شد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و روزهایی شکل گرفت همه مردم این انقلاب خوشحال بودند اما تداوم این حس خوب و دادن امید، نشاط و هویت فرهنگی و اجتماعی مناسب به مردم نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح کشور در همه حوزه‌هاست.

مراكز اصلی حضور جوانان در شکل‌گیری انقلاب اسلامی

سه مركز عمده در روند انقلاب اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند، این مراكز كه پایگاه‌ها و کانون‌های اصلی مبارزه و انقلاب بودند در تعمیق و گسترش آرمان‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی و پیشبرد نهضت تأثیر بسزایی داشتند و مراكز اصلی حضور جوانان در شكل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شدند. به‌گونه‌ای كه نام این مراكز تداعی‌کننده حضور پرشور جوانان و آمیخته با نام آنان بود. این سه مركز عبارت بودند از مسجد، حوزه علمیه و دانشگاه.

مرحوم امام پیروزی انقلاب اسلامی را مرهون فداكاری‎ها و از خودگذشتگی‎ جوانان می‎دانستند و در این مورد فرمودند: جوانان دانشگاهی، جوانان مدارس قدیم،‌ جوانان بازاری، عشایر محترم این طبقه بودند كه با قیام خود رژیم منحوس را به عقب نشاندند و دست جهان خواران را از مملكت قطع كردند

مشکلات جوانان را حل کنیم

قدرت اصلی این کشور، قدرت مردمی است و حضور مردم است که به حاکمیت هر کشوری مشروعیت و مقبولیت می‌بخشد و در این میان جوانان نقش مهمی در حوزه‌های مختلف دارند ولی امروز وضعیت کشور به‌گونه‌ای است که اکثر جوانان کشور سرخورده و ناامید هستند و دچار مشکلات زیادی ازجمله بیکاری و آسیب‌های اجماعی همچون طلاق و اعتیاد، خودکشی و … که باید برای آن فکر اصولی شود و چه زمانی بهتر از دهه فجر برای ایجاد تغییرات گسترده در کشور.

دهه فجر را متفاوت برگزار کنیم

هرساله در طول این دهه مراسم و یادبودهای زیادی توسط دستگاه‌های جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. همچنین در ایام دهه فجر سازمان‌ها، ادارات دولتی اقدام به برگزاری جلسه های نمادین، افتتاحیه های بدون پشتوانه و همایش‌ها می‌کنند. بهتر نیست کمی کاربردی به موضوع نگاه کنیم و در مسائل مدیریتی جوانان را ورود دهیم تا در کل ایام سال و ۳۶۵ روز کشور به جلو پیش ببریم؟

باید به جوانان اعتماد کنیم

متأسفانه رویکرد و نگاه برخی مدیران در کشور هنوز هم سنتی بوده و ضرورت‌های زمانه رو درک نمی‌کنند و مقبولیت اجتماعی حاکمیت و دولت را پایین می‌آورند بنابراین برای تغییر این رویه بهتر است که با عملکرد و اجرای برنامه‌های اثربخش مردم را انقلاب و نظام امیدوار کنیم و از اقدامات نمادین و بی‌فایده دست‌برداریم زیرا که جوانان امروز که باید نتیجه و اثرگذاری مناسبی در زندگی و معیشت خود ببینند تا همراه نظام باشند پس ضرورت دارد که بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب و در راستای بیانیه گام دوم رویکردهای مدیریتی در کشور تغییریافته و به جوانان اعتماد کنیم تا ظرفیت‌های آن‌ها در راستای توسعه و پیشرفت کشور در اختیار قرار بگیرد.

نقش محوری جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

قشر جوان در هر جامعه‎ای به لحاظ برخورداری از انگیزه بالا، توان، انرژی و استعدادهای فراوان قادر است، نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده آن جامعه داشته باشد و جوانان در هر جامعه‎ای سرمایه اصلی آن جامعه‎ محسوب می‎گردند كه می‎توانند زمینه‎های رشد و پیشرفت آن جامعه‎ را در عرصه‎های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، هنری،‌ ورزشی و … را فراهم نمایند. جوانان کشور ما نیز، سهم بزرگی از تحولات و پیشرفت‌های كشور را بر عهده داشته و شاهد حضور جوانان در عرصه های مختلف از شكل‎گیری انقلاب گرفته تا پیروزی آن و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و هستیم و امروز بر اساس وضعیت کشور و با توجه به بیانیه گام دوم، جوانان نقش محوری و اساسی دارند که باید حتماً در اولویت قرار گیرد.

نقش جوانان در پیروزی انقلاب اسلامی

بدون شك جوانان همان‌گونه كه در پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری آن نقش بسزایی داشتند در تداوم انقلاب اسلامی و تثبیت آن نیز دارای نقش محوری هستند و همراهی آنان تضمینی برای آینده انقلاب اسلامی و پیشبرد اهداف آن در تمام زمینه ها خواهد بود همان‌طوری كه پس از انقلاب،‌ در طول جنگ تحمیلی حضور جوانان و فداكاری آنان توطئه دشمنان را خنثی نمود و در عرصه ها علمی نیز پس از جنگ در سازندگی كشور نقش جوانان نقشی بی بدیل بوده است.

ازاین‌رو توجه جدی به جوانان و فراهم نمودن زمینه های پیشرفت همه‌جانبه آنان تضمینی برای پیشرفت انقلاب اسلامی و تحقق اهداف آن است و بدون همراهی جوانان دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی امکان‌پذیر نخواهد بود بنابراین شناخت آسیب‎هایی كه متوجه جوانان است و برطرف كردن آن باید از اولویت‎های نظام و دغدغه اصلی مسئولان باشد.

دهه فجر ۱۴۰۰ جوانان را دریابیم

روزهای فجر ۱۴۰۰ باید برای مسئولان کشور تلنگری باشد که میدان را به جوانان بدهند و جوانان متخصص، مؤمن و انقلابی باید زمام امور را درست گرفته و کشور را از بحران و طوفان‌ها نجات دهند. دیگر وقت آن رسیده که جوان‌گرایی از شعار خارج‌شده و در عمل به جوانان تکیه کنیم زیرا که تنها راه نجات و سعادتمندی این کشور اعتماد دوباره به جوانان است. جنگ را با ۲۰ ساله‌ها بردیم اقتصاد را با ۶۰ ساله‌ها باختیم پس زمان آن رسیده که برای قدرت‌نمایی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و محیطی زیستی و سیاسی میدان را برای حضور جوانان آماده کنیم.

یادداشت از علیرضا گروسی پژوهشگر حوزه جوانان و فعال اجتماعی 

علیرضا گروسی پژوهشگر حوزه جوانان و فعال اجتماعی

اخبار مرتبط

امیدسازی برای جوانان از دهه فجر تا هفته جوان

آینده پژوهی در حوزه جوانان

نخبه پروری و توجه به جوانان رکن حکمرانی اسلامی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.