حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
دانش آموزان تنگستانی در فعالیت های پرورشی از استعداد بی بدیلی برخوردار هستند
۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
شناسه : 11124
بازدید 325
1
کارشناس امور دانش‌آموزی پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان: فعالیت های پرورشی و تربیتی فراتر از برگزاری یک سری مسابقات و راه اندازی گروه سرود و تئأتر و یا حتی برگزاری نماز جماعت و مراسم صبحگاه می باشد.
ارسال توسط : نویسنده : کیانا سپهری منبع : پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان
پ
پ

دانش آموزان تنگستانی در فعالیت های پرورشی از استعداد بی بدیلی برخوردار هستند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان، کیانا سپهری کارشناس امور دانش‌آموزی پایگاه خبری سمن جوانان شهرستان تنگستان اظهار کرد:فعالیت های پرورشی و تربیتی فراتر از برگزاری یک سری مسابقات و راه اندازی گروه سرود و تئأتر و یا حتی برگزاری نماز جماعت و مراسم صبحگاه می باشد.

فعالیت های پرورشی

این نگاه که امور پرورشی و تربیتی را در این امور فوق خلاصه نماییم یک نگاه بسیار ناچیز به برنامه های پرورشی می باشد،فعالیتها و برنامه های تربیتی و پرورشی باید در همه ی برنامه های درسی باشد و محدود به یک یا چند عنوان خاص نباشد.

توجه به خلاقیت

توجه به خلاقیت در فعالیت های پرورشی موجب می شود برنامه ها و فعالیت ها از حالت یکنواخت و ابلاغی خارج شده و با ایده پردازی و مدیریت دانش آموزان به فعالیت های اثربخش و ماندگار تبدیل شود.

هر مدرسه،یک کانون فرهنگی تربیتی

هر مدرسه در حقیقت یک کانون تربیتی برای آموزش و پرورش است، در این کانون باید به ظرفیت‌ و توانایی های دانش آموزان در فعالیت‌های تربیتی و پرورشی توجه شود و از مهمترین برنامه هایی که باید مدنظر قرار بگیرند؛ تولید محتوا و ارائه الگو در زمینه زندگی ایران اسلامی، مستندسازی سرودها و آواهای دانش آموزان است.

هدف از فعالیت های پرورشی

هدف از اجرای فعالیت‌های پرورشی در مدارس، تربیت اجتماعی دانش‌آموزان است.

یکنواخت شدن فعالیت های پرورشی

فعالیت‌های پرورشی و تربیتی در مدارس در بسیاری از موارد قالب تکرار، روتین و یکنواختی را به خود گرفته است و همین امر باعث می‌شود تاثیر تربیتی آنها کمتر شود و بازخورد چندانی در شخصیت و رفتار و‌ منش دانش‌آموز مشاهده نشود.

دانش آموزان تنگستانی

دانش آموزان تنگستانی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی در بیشتر زمینه ها هستند و همیشه توانستند خود را ثابت کنند.

فعالیت پرورشی دانش آموزان تنگستان

در فعالیت های پرورشی دانش آموزان با توجه به علاقه ای که به این زمینه همچنین استعداد زیادی که در این زمینه دارند توانسته اند باری دیگر خود را ثابت و نقش آفرینی کنند.

حضور پرشور دانش آموزان تنگستانی در میدان فعالیت های پرورشی

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته فعالیت های دانش آموزان به خصوص دختران در زمینه فعالیت های پرورشی خیلی بالا و عالی است، همچنین دانش آموزان تنگستانی از استعداد و توانایی های بالایی در این زمینه برخوردارند.

مربی پرورشی فعال و کارآمد

اگر به دانش آموزان در این زمینه راهکار داده شود و یک مربی پرورشی فعال و کارآمد آنها را مدیریت کند قطعا دانش آموزان میتوانند در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشند و بدرخشند.

اهداف تربیتی

یک مربی پرورشی برای اجرای برنامه و فعالیت پرورشی و مناسبتی با اهداف تربیتی برنامه‌ریزی می‌کند و باید مقتضیات سن و روحیات دانش‌آموزان آن مقطع را در نظر بگیرد.

جلب مشارکت و فعالیت پویا دانش‌آموزان و معاونان پرورشی

در مدارس شهرستان تنگستان کلیه اقدامات مناسبتی و‌ پرورشی در قالبی متنوع و ویژه اجرا شود تا دانش‌آموزان با علاقه بسیار زیاد در زمان اجرای آن حضوری فعال و مشارکت آمیز داشته باشند، با اینکه مدارس شهرستان تنگستان از لحاظ امکاناتی بسیار در مضیقه قرار دارد، اما همین جلب مشارکت و فعالیت پویا دانش‌آموزان و معاونان پرورشی در مراسمات، باعث بازدهی گسترده تربیتی در بین دانش‌آموزان و اهداف مدارس شده است و دانش‌آموزان در اکثر برنامه‌های پرورشی شهرستان، حضور پرشور و‌ با نشاطی را از خود نشان می‌دهند که شایسته تقدیر است.

شیوع بیماری کرونا

البته که وقفه ایجاد شده به علت شیوع کرونا نباید باعث شود که دانش آموزان در فعالیت های مدارس مشارکت کمرنگی داشته باشند و ما باید برای مشارکت آنها در فعالیت های مختلف ایجاد انگیزه کنیم.

برخی از افتخارات و فعالیت های دانش آموزان در حوزه پرورشی:

  1. کسب ۱۶ مقام اول استانی و راهیابی به مرحله کشوری در سومین دوره مسابقات پژوهشسراهای دانش آموزی توسط دانش آموزان تنگستانی
  2. کسب مقام های اول کشوری در مسابقات قرآن، عترت و نماز توسط دانش آموزان تنگستانی
  3. کسب مقام در مسابقات تربیتی شهرستان تنگستان
  4. کسب ۳۰ مقام استانی و شهرستانی توسط دانش آموزان تنگستانی در مسابقات حوزه پرورشی
  5. حضور فعال دانش آموزان تنگستانی در قصه گویی، مجری گری، نشریه ها، دست سازه، نقالی و خبرنگاری
  6. حضور فعال دانش آموزان تنگستانی در برگزاری مراسمات مناسباتی در سطح مدارس شهرستان تنگستان

سخن پایانی

امیدوارم روند فعالیت‌های پرورشی در مدارس با خلاقیت و ابتکار مربیان از حالت رکود، رخوت، تکراری و‌ نمایشی بودن خارج و جنبه تربیتی آن پررنگ‌تر و ویژه‌تر بررسی شود. از مسئولان مربوطه انتظار میرود که با معاونین مدارس همکاری لازم را داشته باشند تا جریان تربیتی در مدارس با خلاقیت و صرفا در مسیر اهداف تعلیم و تربیت پیش رود تا در آینده شاهد نسلی پرورش‌یافته به ارزش‌های والای انسانی، شخصیتی ‌و‌‌اخلاقی باشیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.