حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
خانه‌های جوان محور هم‌افزایی و خلاقیت سمن‌ها شدند
۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۶:۱۵
شناسه : 484
بازدید 191
2
مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان با راه‌اندازی خانه‌های جوان علاوه بر افزایش سرانه فرهنگی و اوقات فراغت جوانان، زمینه برای گردهمایی و تعامل بین تشکل‌های مردم نهاد برای تصمیم سازی و پاسخ به چالش‌های اجتماعی فراهم شده است.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری ایرنا
پ
پ

سید محمد طباطبایی مدیرکل ورزش و جوانان، در نشست با روسای کمسیون‌های تخصصی سازمان های مردم نهاد جوانان در سرای ورزشکاران استان اصفهان گفت : با راه‌اندازی خانه‌های جوان علاوه بر افزایش سرانه فرهنگی و اوقات فراغت این گروه سنی، زمینه برای گردهمایی و تعامل بین تشکل‌های مردم نهاد برای تصمیم سازی و پاسخ به چالش‌های اجتماعی فراهم شده است.

وی بیان کرد: ظرفبت‌های زیادی در سمن‌های جوانان اصفهان نهفته که با تعامل و هم‌افزایی بین آن‌ها در قالب کمسیون‌های تخصصی، مجمع استانی و ملی سازمان‌های مردم نهاد جوانان سرعت حرکت و کیفیت عملکرد آن‌ها افزایش می‌یابد.

تا پایان دولت دوازدهم، هفت خانه جوان در شهرستان‌های استان اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد که امسال ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار از سوی اداره کل ورزش و جوانان اصفهان به این پروژه‌ها اختصاص یافته است.

طباطبایی با بیان اینکه استان اصفهان با ۲۳۶ سمن در حوزه جوانان در کشور پیشتاز است خاطرنشان‌ کرد: فعالیت این سازمان ها به رشد میزان مشارکت اجتماعی جوانان منجر شد و اصفهان در سطح ملی با اجرای پروژه‌های اجرایی مثل کاهش آسیب های اجتماعی، مدیریت بحران، طوفان همدلی و توانمندسازی اعضای تشکل ها الگو و مدل برای دیگر تشکل‌های مدنی شده است.

به گفته مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان از ظرفیت این‌مراکز مردمی متناسب با توانمندی‌های آنان استفاده نشده که اداره کل ورزش و جوانان اصفهان در ستاد ساماندهی جوانان و دیگر جلسات استانی مشارکت سایر ادارات دولتی برای حمایت از فعالیت‌های اجتماعی جوانان را جلب خواهد کرد.

وی به ایجاد خلاقیت در فعاایت‌های اجتماعی تاکید کرد و خاطر نشان نمود: فعالیت‌های محرومیت زدایی و حمایتی، فرهنگی ورزشی، محیط زیست و گردشگری و دینی و اعتقادی باید از روش سنتی به سمت فعالیت‌های جدید با رویکرد ایجاد اشتغال و خودکفایی، مهارت افزایی، نشاط اجتماعی و تبدیل به الگوهای کارآمد ملی حرکت کند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های جوانان در کمک به نیازمندان در دوران کرونا کارآمد و نقش سمن‌ ها را در جامعه تبیین کرد، اظهارداشت: برای فعالیت های خیریه ای باید به دنبال توانمندسازی و خودکفایی و همچنین کمک به رفع نقاط محروم استان اصفهان با روش جلب مشارکت عمومی و ایده‌های جدید باشیم.

طباطبایی یادآور شد: پروژه طوفان همدلی سازمان های مردم نهاد در شرایط کرونایی خاطرات دوران دفاع مقدس را زنده کرد که حکایت از تداوم شور و انگیزه و اهداف جوانان اول انقلاب در عصر کنونی است.

معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان در این نسشت به موضوع تعامل بین سازمان های مردم نهاد جوانان و بهره گیری از تجارب همدیگر اشاره کرد و اظهارداشت: تعامل و همکاری بین تشکل های مردمی برای خروج ازمشکلات و توسعه کمی و کیفی فعالیت ها لازم است.

عباس مرادیان افزود: تشکیل ۱۱ کمسیون تخصصی با موضوعات فرهنگ و هنر، اعتقادی، ورزش و اوقات فراغت، اشتغال، ارتباطات، خانواده، کارآفرینی، محیط زیست، گردشگری، حقوق شهروندی و فناوری اطلاعات شرایط را برای هم‌افزایی و تعامل بین سمن‌ها فراهم می کند.

وی با بیان اینکه در اصفهان ۲۳۶ موسسه مردم نهاد جوانان فعالیت دارد، ادامه داد: این نهادها دارای توانای های قابل توجهی در عرصه فعالیت خود هستند اما همبستگی بین آن ها مغفول ماتده که تشکیل کمسیون های تخصصی این حلقه مفقود را تکمیل می‌کند

مرادیان به به رفع چالش‌های اجتماعی با کمک تشکل‌های مردمی تاکیدکرد وگفت: توانایی جوانان و ظرفیت سازمان‌های مردمی دو مولفه مهم و راهبردی بردی خروج از مشکلات است که این پتانسیل کمتر استفاده شده است.

از میان ۲۳ میلیون جوان بین ۱۵ تا ۲۹ سال در کشور، یک میلیون و ۷۵۰ هزار جوان در استان اصفهان زندگی می کنند که در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، هنری و فناوری اطلاعات نقش دارند و سرمایه گذاری برای این قشر موجب توسعه و رونق استان خواهد شد.

دومین تهیه سند ملی مشاوره پیش از ازدواج، آیین‌نامه اجرایی مرکزهای مشاوره ازدواج و خانواده جوانان، سند سلامت جوانان، طرح توانمندسازی جوانان برای راه‌اندازی کسب و کار در فضای مجازی، اساسنامه مجمع ملی خیرین اشتغال و کارآفرینی جوانان، طرح ملی آتیه جوان، طرح زوجین جوان و بازار سرمایه، طرح ملی آتیه جوان و اساسنامه مجمع ملی خیرین کارآفرین و اشتغال جوانان و برگزاری همایش گفتمان اعتدال جوانان با مشارکت تمام دستگاه‌ها تنها بخشی از تلاش دولت یازدهم و دوازدهم بوده که در کنار اقدامات گسترده در حوزه جوانان، احداث و راه اندازی پاتوقی برای گردهمایی، رشد خلاقیت، ایجاد بستر مشارکت اجتماعی و هم افزایی جوانان تحت عنوان خانه های جوان برای اولین بار در کشور رقم خورد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.