حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۸:۲۲
شناسه : 4865
بازدید 1075
6
معرفی جوانان موفق جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ جوانان باید بتوانند استعدادهای خود را بروز بدهند و جوانان هستند که آینده کشور را در دست دارند.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

جوانان قشر بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند و به عنوان مهم ترین قشر شناخته می شوند. برنامه ریزی و حلمشکلات جوانان برای همه مسئولان مهم است و همه دوست دارند گه جوانان موفق باشند. اما جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای پاسخ به سوال همراه ما باشید.

مسئولیت‌پذیری جوانان در کشور

جوانان باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیت بدهند و از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند و با نگاه و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به کار ببندند و ایران اسلامی عزیز را با الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند. جوانان باید نهال امید به آینده در خود و دیگران که از آن به نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد تعبیر شده است، پرورش دهد.

انتظارات مقام معظم رهبری از جوانان

جملات فوق بخشی از انتظارات مقام معظم رهبری از جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب است. ایشان خطاب به جوانان توصیه کردند که جوانان ایرانی در کشوری زندگی می‌کنند در راستای ظرفیت‌های طبیعی و انسانی کم‌نظیر است که بخش‌هایی که توسط دست‌اندرکاران مغفول مانده است باید با ظرفیت‌های جوان به کار گرفته شود که در طی آن جوان موفق بتواند سربلند کند.

انتظارات مقام معظم رهبری از جوانان

جمعیت جوانان در کشور

طبق آمار کشور ما دارای ۳۶ میلیون نفر در سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی است که نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی‌رتبه هستند که این افراد انبوه جوانانی هستند که با روحیه انقلابی رشد کرده و آماده تلاش جهادی برای کشورند.

انتظارات والدین از جوانان خود

جوانان ایرانی اغلب در خانواده‌هایی بزرگ‌شده‌اند که والدین آن‌ها علاقه‌مند بودند که فرزندشان در تمام مراحل زندگی‌اش در بهترین حالت خود باشند. وقتی پای صحبت با پدر و مادرهای ایرانی می‌نشینی اغلب آن‌ها چنین جملات مشترکی را بیان می‌کنند.

چگونه می‌توان یک جوان موفق شد؟

بسیاری از جوانان امروزی اما در یک جمله وجه اشتراک دارند و حرف حسابشان این است که چرا جامعه و خانواده از ما انتظارات بی‌جا دارند و باید هرکسی در نوع خود سنجیده شود. از طرفی هم سؤالاتی پیش می‌آید که چگونه می‌توانیم قدر این دوران طلایی را بدانیم و از آن بهترین استفاده را کنیم؟ چگونه می‌توانیم یک جوان موفق باشیم و احساس نکنیم جوانی‌مان هدررفته است؟ بهتر است برای رسیدن به جواب این سؤال‌ها خصوصیات یک جوان موفق را بدانیم و خود را ارزیابی کنیم و ببینیم چقدر با یک جوان موفق فاصله‌داریم؟

شناخت دقیق جوان از استعدادها و علایق خود

دراین‌باره از یک جامعه‌شناس مشورت گرفتیم تا تکلیف انتظارات جامعه از یک جوان موفق را مشخص کنیم. علیرضا شریفی یزدی؛ جامعه‌شناس، در گفت‌وگویی گفت: اولین فکری که جوان باید در موفقیت انجام دهد، شناخت استعدادها و علایق و شناخت نیازهای خود است.

علیرضا شریفی یزدی، جامعه‌شناس

تلاش و پشتکار جوانان

او بابیان اینکه اگر جوانی این توان را داشته باشد که نیازهای واقعی، علایق و استعدادهای خود را بشناسد، اولین گام را در موضوع موفقیت برداشته است، افزود: گام دوم موفقیت در همه‌جا تلاش و پشتکار است مطالعات نشان می‌دهد اگرچه میزان هوش و AQ در موفقیت انسان مؤثر است اما پشتکار بالاترین گزینه موفقیت است.

داشتن دانش و آگاهی لازم برای موفقیت

شریفی یزدی ادامه داد: پیدا کردن دانش و آگاهی لازم برای موضوع موفقیت گام بعدی این راه است؛ یعنی اینکه موفقیت چارچوب‌های علمی و جوان باید در زمینه استعدادی خود حتماً اطلاعات کافی جمع‌آوری کند که چنین امری مستلزم درس خواندن، کسب دانش و مشورت است.

ایجاد زیرساخت‌ها برای بروز استعداد جوانان

این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه جوان موفق کسی است که کاری را که انجام می‌دهد، مرتب بتواند ارزیابی کند که چنین ویژگی‌هایی جنبه فردی کار است، تصریح کرد: جامعه باید زمینه چنین کارهایی را برای جوان فراهم کند. ما نمی‌توانیم به جوان بگوییم به‌تنهایی به جنگ همه‌چیز بیا. باید پیش‌زمینه و زیرساخت‌هایی آماده باشد که جوان بتواند استعداد، علایق و نیاز خود را نشان دهد و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت جوانان، مقوله عدم قیاس است.

عدم مقایسه خود با دیگران

شریفی یزدی افزود: جوانان موفق نباید خود را با دیگران مقایسه کنند بلکه دیروز خود را با امروز و امروز خود را با فردا باید مقایسه کنند که بتواند از داشته‌های خود به‌خوبی استفاده نمایند.

جوانی، مهم‌ترین منبع موفقیت است

او با اشاره به اینکه دوره جوانی، مهم‌ترین منبع موفقیت است، تصریح کرد: موفقیت با خوشبختی متفاوت است؛ یعنی ممکن است یک نفر آدم موفقی باشد اما الزاماً آدم خوشبختی نباشد؛ بنابراین باید به جوان یاد دهیم باید موفقِ خوشبخت باشی. چراکه برخی از جوانان به‌غلط تمام زندگی خود را برای رسیدن به یک هدف مشخص می‌گذارند و در این زمینه موفق هم می‌شوند اما احساس خوشبختی ندارند. در این شرایطی به‌طور مثال فرد همه زندگی خود را درس‌خوانده است و ورزش و تفریح نکرده است و حتی مسافت نرفته است.

بیکاری جوانان

این جامعه‌شناس بابیان اینکه شغل پیدا نکردن جوانان امروزی یک واقعیت اجتماعی است که میزان بیکاری در جامعه ما به‌شدت بالاست، گفت: آن دسته افرادی که منتظر شغل‌های پشت‌میزنشینی هستند، باید از کودکی روی افراد کار شود و مهارت مسئولیت‌پذیری به آن‌ها یاد داده شود که کار به عنوان یک ارزش مطرح شود نه به عنوان یک ضد ارزش.

آدم موفق کیست؟

در بخش دیگری سارا گلستانی، روان‌شناس در گفت‌وگویی گفت: تعریف آدم موفق از منظر جامعه و روان‌شناسی متفاوت است اما آدم موفق از دید روانشناسی فردی است که پتانسیل‌های خود را بشناسد و در جهت تبدیل آن‌ها به عملکرد گام بردارد و از خود وزندگی‌اش رضایت داشته باشد.

سارا گلستانی، روان‌شناس

ویژگی‌های جوان موفق

او بابیان اینکه یک جوان موفق فردی است بین ۲۰ تا ۴۵ سال است و فردی که در چنین سن و سالی است، ویژگی‌های رشدی خاصی دارد، افزود: او باید جایگاه خود را در رابطه هدف، شغل، رشته تحصیلی و فرآیندی که می‌خواهد زندگی خود را بگذراند، بداند و در آن مسیر در حال قدم برداشتن باشد.

آیا جوان در مسیر موفقیت است؟

گلستانی ادامه داد: اینکه بخواهیم ببینیم جوان در مسیر موفقیت است یا خیر باید ببینیم با چنین آیتم‌هایی درحرکت است یا خیر و آیا از مسیر خود راضی است یا خیر؛ و جوان موفق با ویژگی‌های مطرح‌شده فردی است که از سلامت روان برخوردار است و در فرآیند موفقیت در حال حرکت است.

جوان موفق از خود و سبک زندگی‌اش راضی است

او با اشاره به این‌که درگذشته فردی که دارای جایگاه شغلی و قدرت مالی زیاد بوده را فرد موفقی می‌دانستند درحالی‌که این تعریف به شیوه‌ای درست است که هر مقدار دارایی مادی داشته باشید و نتوانید از آن لذت ببرید، عملاً انگار آدم موفقی نیستید و دنبال به دست آوردن جایگاه بهتری هستند، تصریح کرد: جوان موفق در فاکتور رضایت از خود و سبک زندگی‌اش احساس خوبی دارد.

درباره انتظارات خانواده از جوان موفق

گلستانی درباره انتظارات خانواده از جوان موفق بیان کرد: خانواده‌ها از یک جوان انتظار ارزش‌های اجتماعی، پول، رشته تحصیلی، موقعیت اجتماعی و قضاوت‌های اجتماعی مثبت است و این امر انسانی نیست چراکه تفاوت‌های فردی آدم باعث می‌شود بر بسیاری از موارد تأثیر بگذارد. اگر خانواده‌ای با سبکی که عنوان شد انتظاراتی از جوان خود دارد باید روی آن اصلاح داشته باشد و نگاه خود را بروز کند.

انتظارات سالم یک خانواده از جوان

او درباره مدل انتظارات سالم یک خانواده از جوان گفت: در کنار موفقیت‌های فردی در ارتباطات و تعاملات فرد با اعضا خانواده مشکلات و مسائل بتواند حل‌وفصل شود، صمیمیت معنا داشته باشد و گفت‌وگو جاری باشد.

جوانان عزیز؛ قدر بهار زندگی‌تان را چطور می‌دانید؟

آن‌طور که به نظر می‌رسد این است که جوانی دورانی است که همه آن را با عنوان‌هایی مثل بهار زندگی یا دوران طلایی عمر آن را می‌شناسند. بیشتر افراد در میان‌سالی و پیری، هنگامی‌که به جوان‌ها برمی‌خورند اولین نصیحتشان به آن‌ها این است که قدر جوانی‌تان را بدانید و تا جوان هستید زندگی خود را بسازید و… با این تفاسیر اهمیت دوران جوانی برای همه ما روشن است.

موفقیت چیست؟

به‌هرحال بیشتر ما فکر می‌کنیم موفقیت یعنی یک کار بزرگ و خاص انجام دادن و یک انسان موفق بودن یعنی قهرمان بودن درصورتی‌که موفقیت یعنی بهترین استفاده از امکانات و موقعیت‌ها در زندگی و تلاش برای رسیدن به اهداف باارزش زندگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن. جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ و باید هر روز این سوالات در بین جوانان و مسئولان کشور جواب داده شود./ خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط

معرفی جوانان موفق کشور

کشور را جوانان خواهند ساخت

بهترین عمر جوان در سربازی در ضرر می گذرد، جایگزین سربازی چیست؟

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “جوان موفق کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟”
 1. سلام و درود
  باید به جوانان میدان بدهند تا جوانان رشد کنند
  جوانان موفق در کشور کم نیستند و همیشه در عرصه های مختلف با میدان دادن به جوانان می تونیم موفق باشیم
  ممنون از پایگاه خبری سمن جوانان بخاطر حمایت از جوانان

  پاسخ
  • سلام بر شما
   جوانان ایرانی ظرفیت بالایی دارند و جوانان می توانند این کشور را به بهترین نقطه تعالی و پیشرفت برسانند

   پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.