حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
توصیه‌های رهبری به جوانان در مطالبه گری
۲۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲
شناسه : 6804
بازدید 980
7
سید امیرحسین موسوی

مطالبه گری نباید به سمت ناامیدی، تخریب و سیاه نمایی پیش برود و باید اثرگذار باشد. هسته اصلی و نیروهای دلسوز انقلاب مطالبه گران انقلابی هستند که در راستای اجرای بیانیه، گام‌های مهم و اساسی بر خواهند داشت.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

توصیه‌های رهبری به جوانان در مطالبه گری

در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سال ۹۷ مقام معظم رهبری صادر کردند روشن است که برای ۴۰ سال دوم انقلاب اسلامی و ضرورت پاسداری و دفاع از حریم انقلاب اسلامی از مطالبه گری به‌عنوان شعار اصلی انقلاب اسلامی یادشده است و همچنین توصیه‌های رهبری به جوانان در مطالبه گری نیز باید مدنظر قرار گیرد که مهم و ضروری هستند.

هسته اصلی و نیروهای دلسوز انقلاب مطالبه گران انقلابی هستند

رهبر انقلاب معتقد هستند اگر می‌خواهیم مسیر را به‌درستی طی کنیم و نقاط ضعف را جبران کنیم باید به سمت مطالبه گری به شکل و شیوه درست و صحیح برویم. ایشان می فرمایند مطالبه گری نباید به سمت ناامیدی، تخریب و سیاه نمایی پیش برود و باید اثرگذار باشد. باید گفت هسته اصلی و نیروهای دلسوز انقلاب مطالبه گران انقلابی هستند که در راستای اجرای بیانیه، گام‌های مهم و اساسی بر خواهند داشت.

مطالبه گری باید با علم و آگاهی و در چارچوب قانون باشد

سرلشکر جعفری در خصوص مطالبه گری می‌گوید: گردان‌های خط‌شکن در دوران دفاع مقدس پیشگام پیروزی و افتخارآفرین بودند و امروز نیز خط‌شکن انقلاب اسلامی مطالبه گران هستند نکته‌ای که در مطالبه گری مهم است این است که مطالبه گری باید با علم و آگاهی در چارچوب قانون، پیگیری حق‌الناس، حفظ بیت‌المال و مطالبات عمومی جامعه باشد و در مطالبه گری نباید طوری برخورد شود که باعث سوءاستفاده عده‌ای به‌خصوص دشمنان انقلاب اسلامی شود.

ماهیت مطالبه گری خراب نشود

البته هستند افرادی که به دلیل وابستگی به کشورهای غربی و همکاری با ضدانقلاب مسئله مطالبه گری را به بیراهه می‌کشند و در این راه سنگ می‌اندازند و از ماهیت کلمه مطالبه گری برای تخریب و ناکار آمدن انقلاب اسلامی استفاده می‌کنند.

توجه به جوانان و مطالبه گری در بیانیه گام دوم انقلاب

در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری به دو کلمه جوان و مطالبه گری توجه ویژه‌ای داشته و این خود مشخص می‌کند که جوانان و مطالبه گری از هم گسستنی نیستند و جوان مطالبه گر انقلابی راه‌حل برون‌رفت از مشکلات است.

معظم له می‌فرمایند: (نسل جوان مؤمن، دانا و پرانگیزه باید محور پیشرفت جامعه اسلامی باشند)؛ سه صفتی که برای جوان به‌کاربرده شده بسیار قابل‌توجه است.

نقش جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

بیانیه گام دوم انقلاب را می‌توانیم مانند کشتی فرض کنیم که برای پیمودن چهل‌ساله دوم انقلاب اسلامی طراحی‌شده و جوانان انقلابی نقش ملوانان و هدایت‌کنندگان این کشتی را بر عهده‌دارند. درست است که مخاطبان بیانیه کل امت اسلامی است اما مخاطبان اصلی در این بیانیه جوانان هستند و زمانی این موضوع مشخص می‌شود که رهبر انقلاب کلید حل مشکلات را در تشکیل یک دولت جوان انقلابی عنوان می‌کند.

اکنون‌که در چهل‌ساله دوم انقلاب اسلامی قرار داریم اکثریت مطالبه گران باید در جامعه از قشر جوان انقلابی باشند جوان انقلابی که در دل‌پاک آن‌ها هدفی جز پیشرفت امت اسلامی و تحقق اهداف بیانیه گام دوم چیزی وجود ندارد.

جهاد جوانان در میدان مطالبه گری

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی وارد میدان مطالبه آرمان‌های انقلاب شود. به نظر بنده این جمله فقط توصیه نیست و حکم در جهاد جوانان در میدان مطالبه گری و عمل می‌دهد و ایشان تکرار و تأکید بر آرمان‌ها در جامعه و مطالبه گری آن را بسیار ضروری می‌دانند.

پنج توصیه رهبری به جوانان انقلابی

مقام معظم رهبری پنج توصیه به جوانان انقلابی دارند که قطعاً بدون رعایت این توصیه‌ها جوان انقلابی به بیراهه رفته و اهدافی که دنبال می‌کنند نتیجه عکس خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های ایشان ارتقای توانایی‌های فکری تصمیم‌گیری و عملیاتی در جوانان است که می‌شود این موارد را در تحصیل و تهذیب گنجاند.

دومین توصیه مقام معظم رهبری به جوانان رشد مبانی معرفتی است یعنی اینکه اهداف انقلاب اسلامی جز با شناخت مبانی آن میسر نمی‌شود. هر انحرافی در این مسیر ریشه در عدم درک و شناخت دارد جوان مؤمن و انقلابی نمی‌تواند نسبت به مبانی و اصول انقلاب آگاه نباشد و اصول انقلاب به تعبیر رهبری همان چیزی است که در کلام امام راحل آمده است.

توصیه سوم ایشان به جوانان آرمان‌خواهی و مطالبه گری است که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم آرمان‌خواهی و مطالبه گری دو کلمه هستند که کامل‌کننده هم هستند جوان آرمان‌خواه همواره مطالبه گر است و اجازه نخواهد داد مسیر و هدف انقلاب دچار تحریف و شبهه شود. برای جوانان آرمان‌خواه هرچند رسیدن به هدف مهم است اما قبل از آن حفظ آرمان‌ها و اصول انقلاب ارزشمند است.

توصیه چهارم رهبری به جوانان ((نقد سازنده)) است در این توصیه بر لزوم نقد سازنده و پرهیز از اعتراض مغرضانه تأکید دارند.

و توصیه آخر ایشان به جوانان ایجاد فرهنگ گفتمان سازی در بستر انقلاب است. گفتمان سازی همواره یکی از مطالبات رهبری بوده که متأسفانه اقدام بایسته‌ای در این زمینه صورت نگرفته است و باید توجه داشت که گفتمان سازی نقش حیاتی در تنویر افکار عمومی و رشد سطح آگاهی امت اسلامی دارد

به نظر بنده مقام معظم رهبری با این پنج توصیه راه و هدف جوانان انقلابی را مشخص کرده‌اند و با رعایت همین موارد توسط جوانان می‌توان باعث پیشرفت انقلاب اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی شد.

تحقق عدالت و مطالبه گری تخصصی جوانان

تحقق عدالت و مطالبه گری تخصصی جوانان از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب است و جوانان ایران اسلامی آینده‌سازان کشور هستند و باید نسبت به تمام رویدادهای سیاسی اجتماعی و فرهنگی جریان ساز و پیشگام باشند و با رعایت اصول مطالبه گری و با توجه به تأکیدات بیانیه گام دوم انقلاب مطالبه گری خود را داشته باشند.

یادداشت از سید امیرحسین موسوی فعال اجتماعی استان کرمانشاه

سید امیرحسین موسوی فعال اجتماعی استان کرمانشاه

اخبار مرتبط

مطالبه گری چیست؟

مشاور سمن جوانان در حوزه مطالبه گری و گام دوم انقلاب

نقش جوانان در حفظ انقلاب اسلامی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.