حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 20 شوال 1443 Saturday, 21 May , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1260 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 15 تعداد دیدگاهها : 926×
تمنای یک شهر از شهردار
۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
شناسه : 7972
بازدید 15
0
محمدرضا عروجی

ای‌کاش بجای ابداع واژه ” شهردار ” با استفاده از پسوند ” دار ” که دلالت بر مفهوم ” دارندگی و تملک ” دارد، مانند تاجیک‌ها از واژه ” شهربان ” و یا افغان‌ها از ” شهروال ” استفاده می‌کردیم.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

تمنای یک شهر از شهردار

ای‌کاش بجای ابداع واژه ” شهردار ” با استفاده از پسوند ” دار ” که دلالت بر مفهوم ” دارندگی و تملک ” دارد، مانند تاجیک‌ها از واژه ” شهربان ” و یا افغان‌ها از ” شهروال ” استفاده می‌کردیم. در آن صورت تأکید بر وظیفه و نقش نگه‌دارندگی، حفاظت و نیز لزوم پرداختن به سایر ابعاد معیشت و زندگی شهروندان، هرآینه به شهردار تذکر داده می‌شد. تمنای یک شهر از شهردار تذکر این است که صیانت از روح شهروندان و انسانی‌تر شدن شهر، باید به‌عنوان اصلی‌ترین وظیفه در گستره عمل و نیز اختیار شهردار قرار گیرد.

 تمنایی برای زیستن

 1. بر سر هر چهارراه این شهر، کودکان بسیاری بر سرکارند. برخی از آن‌ها چنان کوتاه‌قامت‌اند که گاه حتی از منظر خودرو نشینان دیده نمی‌شوند. کودکان کار فراموش نگردند.
 2. زباله گردی آن‌چنان عادی و زیاد گردیده که دیگر کمتر قلبمان را می‌فشرد. اگر زباله کماکان طلای سیاه شهر است زباله گردان، سازمان مند از خوان نعمات آن بهره‌مند گردند.
 3.  معلولین حق حضور در شهردارند. اگر بسیار کم در سطح شهر دیده می‌شوند دلیلی بر کم بودنشان نیست‌‌، نشانه‌ای بر پذیرا نبودن فضای شهری است. حقشان بر شهر ادا شود.
 4.  موی سپیدم فلکم رایگان نداد. شهری که سالمندش را تکریم نماید و حضور او را در شهر غنیمت شمرد، شهری برای دل بستن، سکنی گزیدن و پذیرای به‌نقد جوانی خریدن این رشته (موی سپید) است. سالمندان را در برنامه‌هایتان همواره به یاد داشته باشید.
 5.  شهر دوستدار کودک، به طراوت، پویایی، شکوفایی، رشد و بلوغ فرزندانمان کمک می‌کند. شهری پذیرای کودکان مهیا کنید.
 6.  عمرمان هرروز در انتظار و انتظار پشت چراغ‌های قرمز، در ازدحام آمدوشد کند در بزرگراه‌ها، تونل‌ها و خیابان‌ها، در جستجوی جای پارک خودرو تلف می‌شود. حمل‌ونقل عمومی هم سرشار از کاستی و نیستی! برای مرگ تدریجی شهروندان در پشت فرمان خودروها، در صف اتوبوس و در هیاهوی مترو چاره‌ای بی اندیشید.
 7. شاد زیستن را، در خاطرات خیلی دور شهروندان باید جستجو کرد. شهروند شاد برآمده از شهری شاد است. خلق رویدادهای متنوع و غیر فرمایشی در شهر از کوچک تا بزرگ و البته متداوم، می‌تواند شاد زیستن را تجربه روزانه نماید.
 8. کارآفرینی، حمایت از اشتغال در قالب کسب‌وکارهای کوچک را فراموش نکنید. در شهر آبرومندان بسیاری هستند که نان شب را از خلال سفره دست‌فروشی روزشان تأمین می‌کنند. باور کنید که این دست‌فروشان تنها مزاحم مأموران سد معبرند نه شهروندان! بعلاوه شهر سرشار از فرصت‌های خلق اشتغال برای هزاران جوان نشسته در خانه‌ای است که در انتظار کارند. دغدغه جدی امروز شهروند – والدین!
 9.  فرصت‌ها را بشناسید و بسترسازی کنید. دور زمانی است که شهر مظلومانه بازیچه جریان‌های کاسب‌کارانه‌ای شده که اگرچه در ظاهر سرمایه‌گذاری شهری تلقی می‌گردند لیکن از وجوه پایداری توسعه کاملاً بی‌بهره‌اند. پیام‌آور توسعه اقتصادمحور نیستند، صرفاً پول‌محورند. منافع حاصل از این هیجانات بعضاً توخالی، به‌ندرت به شهروندان و شهر، برگشتی ولو اتفاقی داشته‌اند. به سرمایه‌هایی بهاداده شود که در کنار آن بتوان به‌صورت ملموس و عینی تغییر کیفیت زیست در شهر را نه از منظر مدیران بلکه از نگاه شهروندان حس کرد و دید.
 10. در معرض دید همکاران خود تابلویی نصب کنید که هرروز یادآوری نماید ” شهرداری یک‌نهاد عمومی است “.  جنبه عمومی آن از یک‌سو ناظر بر وظیفه ارائه خدمات عمومی به شهروندان است و از سوی دیگر بر مالکیت و سهامداری عموم شهروندان دلالت دارد. مراجعه شهروندان به ارکان و اجزا شهرداری، مراجعه از جنس مشتری یا متقاضی قلمداد نگردد. سهامداری است که بابت مطالبه حق خود آمده است. تکریم گردد، پاسخ و خدماتی شایسته و به‌دوراز هر روند دیوان‌سالارانه ای دریافت دارد.

یادداشت از محمدرضا عروجی دانشجوی دوره دکترای رشته برنامه‌ریزی شهری

محمدرضا عروجی دانشجوی دوره دکترای رشته برنامه‌ریزی شهریاخبار مرتبط

چگونه شهروند نمونه باشیم

تاثیر مطالبه گری شهروندان بر عملکرد مسئولین

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.