حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
بیانیه انتقادی تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور درباره آب‌های ژرف
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
شناسه : 4091
بازدید 322
2
تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی بیانیه انتقادی تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور درباره آب‌های ژرف، ضرورت توجه جدی به رویکردهای علمی و منابع ابی پایدار
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری ایسنا
پ
پ

بیانیه انتقادی تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور درباره آب‌های ژرف

شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از موضوع «آب‌های ژرف»، از وزیر نیرو و مدیران عالی بخش آب، درخواست کرد که درس‌های آموخته‌شده و نتایج مستند مسیرهای طی شده تاکنون را مدنظر قرار دهند و با رصد دقیق و شناخت درست وضعیت موجود و تخمین آینده کشور از تجربه مسیرهای پرهزینه برای ملت و منابع اصیل واصلی کشور؛ هرچند که برای عده‌ای پرسود بوده باشند، به‌طورجدی اجتناب کنند و تمرکز بخش آب را بر اقدامات اصولی و غیر نمایشی اما اثربخش، معطوف دارند. بیانیه انتقادی تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور درباره آب‌های ژرف به شرح ذیل است:

مدیریت منابع آب به‌صورت پایدار و علمی باشد

در این بیانیه  آمده است: پس از سال‌ها و دهه‌ها بی‌توجهی به ظرفیت‌های محدود منابع طبیعی از جمله منابع آبی و خصوصاً آب‌های زیرزمینی، عیان شدن چالش‌های متعددی؛ زنگ هشدار را به صدا درآورده و لزوم تغییر رویه و رویکردها را گوشزد نموده است. شنیدن این هشدار و عزم جدی برای اتخاذ تصمیمات سخت در راستای حرکت به‌سوی مدیریت پایدار منابع آبی، رخداد مبارکی‌ است که تلخی چالش‌ها را تا حدی درمان می‌کند اما بخش تلخ‌تر قضیه آن است که در این تغییر سمت‌وسو، مجدد اشتباه را به‌گونه‌ای جدید تکرار کنیم. درست است برخی درمان‌ها خود دردافزا هستند و در بخش مدیریت منابع آب، موضوع «آب‌های ژرف» و نیز بخش بزرگی از انتقال آب‌ها ازاین‌قرارند.

رفع مشکلات آبی از طریق استخراج آب ژرف از اعماق هزاران متری

در ادامه این بیانیه انتشار اخباری مبنی بر یافتن شاه‌کلیدی برای رفع مشکلات آبی از طریق استخراج آب ژرف از اعماق هزاران متری و دستیابی به رودهایی در زیر ایران را نشان از یک جوسازی و ویژه نمایی ناشی از سیاسی بازی عنوان‌شده و آمده است: بعضاً از سوی برخی مسئولان اظهارنظرهایی کاملاً غیرعلمی به گوش می‌رسد که ۱۵۰۰ مترمکعب آب را از چاهی در سیستان از عمق بیش از ۲۰۰۰ متری در یک شبانه‌روز استحصال کرده‌ایم. آیا این میزان را که معادل حدود ۲۱ لیتر در ثانیه، دبی یک چاه است و آن‌هم از ذخایر غیرقابل‌تجدید و بسیار محدود، می‌توان یک پیروزی قلمداد کرد؟ آیا دستیابی به آبی باکیفیتی در حد آب دریای آزاد و حتی بعضاً شورتر از آن را می‌توان به‌عنوان یک دست آورد، رسانه‌ای کرد؟

عدم اعتماد به منابع آبی تجدید ناپذیر

این بیانیه با اشاره به اینکه طرح مذکور دارای بنیان‌هایی پرسش‌برانگیز برای متخصصان و دغدغه مندان آب‌وخاک این مرزوبوم است و از هر نوع مستند علمی و فنی قابل‌اعتنا تهی است، می‌افزاید:  آیا دل‌خوش شدن و دل‌خوش نمودن بهره‌برداران به منابع عمدتاً تجدید ناپذیر و محدود و بعضاً باکیفیتی غیرقابل استفاده برای عموم مصارف، نوعی انحراف از اقدامات اصولی به‌ویژه در بخش مدیریت مصرف، کاهش برداشت از آبخوان‌ها، تغییر رویه‌های تعادل‌بخشی و سازگاری با کم‌آبی نیست؟! آیا در وهله اول، عدم وجود حجم قابل‌اعتنای آب مورد ادعا و در وهله بعد هزینه‌های سرسام‌آور استحصال و معضلات دفع پساب ناشی از شوری‌زدایی و همچنین ایجاد وابستگی به منابعی ناپایدار در این مسیر، به‌درستی موردبررسی قرارگرفته و دیده‌شده است؟!!

تمرکز بخش آب را بر اقدامات اصولی و غیر نمایشی

از وزیر محترم و مدیران، کارشناسان و مشاوران عالی بخش آب، اکیداً درخواست می‌شود درس‌های آموخته‌شده و نتایج مستند مسیرهای طی شده تاکنون را مدنظر قرار دهند و با رصد دقیق و شناخت درست وضعیت موجود حال و تخمین آینده کشور از تجربه مسیرهای پرهزینه برای ملت و منابع اصیل واصلی کشور؛ هرچند که برای عده‌ای پرسود بوده باشند، به‌طورجدی اجتناب کنند و تمرکز بخش آب را بر اقدامات اصولی و غیر نمایشی اما اثربخش، معطوف دارند.

توجه به مباحث جدی اجتماعی و فرهنگی مرتبط با مدیریت منابع آبی

در ادامه آمده است: حقیقت آن است که با توجه به مباحث جدی اجتماعی و فرهنگی مرتبط با مدیریت منابع آبی در کشور به‌ویژه در استان‌ سیستان و بلوچستان، حرکت به سمت ایجاد اقناع علمی و کارشناسی و فنی و متعاقب آن تقویت زیرساخت‌های اجتماعی نیز یکی دیگر از دغدغه‌ها است؛ ضمن اینکه در پیگیری اجرای چنین پروژه‌ای بی‌توجهی عجیب و دردآور به قوانین و مقررات به‌ویژه عدم وجود مطالعات جامع، ارزیابی محیط‌زیستی و پیوست اجتماعی، خود به عاملی تأییدکننده برای اثبات این مدعا بدل شده است که چنین پروژه‌ای بیش از آنکه در سودای تأمین آب پایدار برای بخشی از کشور باشد، یک کارسازی شیک برای مصرف اعتبارات و ایجاد پروژه‌های پول‌ساز برای عده‌ای است.

جریان سازی غیرمفید و هدر رفت سرمایه‌های ملی

در پایان این بیانیه شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور ضمن ابراز نگرانی خود از جریان سازی غیرمفید و هدر رفت سرمایه‌های ملی در ازای نتایجی غیرقابل‌توجیه فنی و اقتصادی آمادگی خود را جهت تشریح موضع مخالفت کارشناسان، صاحب‌نظران، کنشگران با چنین پروژه‌ای و همچنین انعکاس و انتشار دلایل و استدلال‌های موافقان این ایده و نیز میزبانی نشست‌های کارشناسی در این زمینه و با حضور موافقان و مخالفان اعلام کرده است./ خبرگزاری ایسنا

اخبار مرتبط

نقش سمن‌های حوزه گردشگری در حمایت از محیط‌ زیست

حقابه محیط زیست البرز با مطالبه‌گری سمن‌ها محقق می شود

جوانان امروز، مهندسان سبز فردا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.