حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

جمعه, ۴ فروردین , ۱۴۰۲ Friday, 24 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1805 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 949×
برای پیشرفت راهی جز جوان‌گرایی نداریم
۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۲
شناسه : 5562
بازدید 253
4
مهدی یحیائی فرد

امروزه جوانان برای مدیریت کشور آماده هستند و برای خروج از وضعیت فعلی و بهبود شرایطو طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب جوانان باید وارد عرصه شوند

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

برای پیشرفت راهی جز جوان‌گرایی نداریم

ایران این روزها با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند و جامعه ایران در شرایط خاص و تاریخی قرار دارد و برای خروج از بحران فعلی و جبران کم‌کاری‌های گذشته و برای پیشرفت راهی جز جوان‌گرایی نداریم و این موضوع یک اصل مهم است که باید در کشور همه به آن احترام بگذارند.

تعریف جوان‌گرایی چیست؟

جوان‌گرایی گفتمانی است که مانند بسیاری از گفتمان‌های سازنده‌ دیگر در ایران، رهبر معظم انقلاب اصلی‌ترین مروج آن بوده‌اند. بیانیه‌ گام دوم انقلاب، نقطه عطفی در امتداد تأکیدات رهبری بر نقش جوانان در بنای تمدن اسلامی به‌حساب می‌آید که در بخش عمده‌ای از آن، نسل جوان به مخاطب انحصاری پیام ایشان تبدیل می‌شوند. قشری که بار اصلی گام دوم انقلاب بر دوش ایشان نهاده شده است. تأکید مقام معظم رهبری به جوان‌گرایی و اعتماد به نیروهای تازه‌نفس در این بیانیه کاملاً مشهود است و این پیش‌بینی درستی برای حضور مدیران جدید در عرصه‌های مختلف کشور است.

جوان از دیدگاه رهبری

جوان مرکز نوآورى است، مرکز خلاقیت و ابتکار است و در تعریف جوان‌گرایی فقط موضوع سن و سال مطرح نیست و جوان‌گرایی مقام معظم رهبری در ویژگی‌هایی همچون امیدوار بودن، ابتکار و نوآوری، انرژی و تحرک، پاکی و صفای روح و … معنا پیدا می‌کند.  سخنان رهبری در مورد جوان‌گرایی نشان می‌دهد که جوانان پرچم‌دار انقلاب اسلامی در عصر حاضر هستند و باید به ایشان اعتماد کامل شود و میدان عمل برای آنان باز باشد.

حضور نیروهای تازه‌نفس و جوان در مدیریت‌ها

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به حضور جوانان متعهد و انقلابی و متخصص در عرصه مدیریت کلان کشور اشاره دارد و به نیروهای جوان و تازه‌نفس با ایده‌های نو و فکرهای جدید برای اداره کشور و بر جوان‌گرایی و اعتماد به آن‌ها تأکید می‌کنند. طبق نظر رهبر همان‌طور که به جوانان در دهه ۶۰ در جنگ اعتماد کردیم و به فکر آن‌ها اعتماد کردیم اکنون هم اگر بخواهیم از بن‌بست‌ها و چالش‌های پیش روی کشور خارج شویم باید به این ظرفیت‌ها اعتماد کنیم و از جوانان متعهد استفاده کنیم.

ماموریت امروز انقلاب اسلامی چیست؟

ماموریت امروز کشور درواقع گوش جان سپردن به بیانیه گام دوم و منویات رهبر معظم انقلاب بوده و یکی از اساسی‌ترین ارکان این بیانیه جوان‌گرایی و استفاده از جوانان در پست‌های مدیریتی مختلف است. درواقع جوان‌گرایی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تکیه‌بر مبانی اسلامی پیشران توسعه و ساخت تمدن اسلامی خواهد بود. استفاده از ظرفیت جوانان متخصص و متعهد کشور و جوانان مؤمن و انقلابی که بتوانند به معنای واقع کلمه توصیف ساخت دولت جوان حزب الهی باشند و کشتی موج زده کشور را به ساحل آرامش و توسعه و پیشرفت برسانند.

اعتماد رهبری به قشر جوان

اگر بیانیه گام دوم را سند توسعه و پیشرفت کشور بدانیم باید به این نکته توجه کنیم که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب رهبری، جوانان بودند و اعتماد ایشان به قشر جوان پیام مهمی برای همه مسئولین کشور است و کاملاً واضح است که قوای سه‌گانه در عمل به منویات مقام معظم رهبری نگاهی ویژه به جوانان داشته باشند و جوان‌گرایی مدیریتی در شرایط فعلی کشور یک شعار لوکس نباشد و  در عمل باید این فضا ایجاد شود تا انرژی جدید در ساختار مدیریتی کشور تزریق گردد.

حضور جوانان در جنگ اقتصادی

در شرایط فعلی کشور که دچار مشکلات اقتصادی متعددی هستیم و مردم در شرایط سختی به سر می‌برند به‌مانند ایام دفاع مقدس حضور جوانان را می‌طلبد زیرا که کشور در شرایط فعلی به مدیران ریسک‌پذیر و جوان نیاز دارد و قطعاً جوانان برای عبور از مشکلات اقتصادی حال حاضر کشور راهگشا هستند و می‌توانند با ایده‌های جدید و ابتکارات خود مسائل مختلف این حوزه را ساماندهی نمایند. جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی همت و انگیزه و همچنین دیدگاه‌های نوگرایانه جوانان را می‌طلبد که در سایه توکل به خدا و رهنمودهای مقام معظم رهبری، تهدیدات موجود را به فرصت و کشور را نجات دهند.

یادداشت از مهدی یحیائی فرد رئیس شورا تشکل های جوانان نظرآباد

یادداشت از مهدی یحیائی فرد رئیس شورا تشکل های جوانان نظرآباد

اخبار مرتبط

گام دوم انقلاب و جوانان؛ بایدها و نبایدها

سپردن کارها به جوانان

جوانان چشم‌ و چراغ کشور هستند

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “برای پیشرفت راهی جز جوان‌گرایی نداریم”
  1. درود بر جناب یحیایی فرد درود بر جناب گروسی

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.