حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2181 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
ازدواج کمتر از ۱۸ سال کودک همسری است
۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
شناسه : 6654
بازدید 549
2
زینب غریبی به استناد این پیمان‌نامه ازدواج کمتر از 18 سال کودک همسری است و با توجه به آسیب‌های عمیق و جراحت‌های اجتماعی مصداق کودک‌آزاری است.
ارسال توسط : نویسنده : زینب غریبی منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

ازدواج کمتر از ۱۸ سال کودک همسری است

زینب غریبی رئیس شبکه ملی آسیب‌های اجتماعی در هرمزگان در گفت‌وگویی با پایگاه خبری سمن جوانان ضمن اشاره به اینکه ازدواج کمتر از ۱۸ سال کودک همسری است، گفت: امروز به‌عنوان فردی صاحب‌قلم و فعال در حوزه زنان و در اجرای رسالت اجتماعی خود لازم می‌دانم تا نسبت به رویدادهای جامعه بار دیگر قلم بردارم و در هوشیاری دولتمردان و سیاست‌گذاران جامعه نسبت به مسائل زنان ماموریت اجتماعی‌ام را انجام دهم.

غریبی با تاکید بر مفاد پیمان‌نامه جهانی حقوق کودکان خاطرنشان کرد: به استناد این پیمان‌نامه ازدواج کمتر از ۱۸ سال کودک همسری است و با توجه به آسیب‌های عمیق و جراحت‌های اجتماعی مصداق کودک‌آزاری است.

زینب غریبی

کودک همسری مصداق کودک‌آزاری است

رئیس شبکه ملی آسیب‌های اجتماعی در هرمزگان گفت: امروز به‌عنوان فردی صاحب‌قلم و فعال در حوزه زنان و در اجرای رسالت اجتماعی خود لازم می‌دانم  تا نسبت به رویدادهای جامعه بار دیگر قلم بردارم و در هوشیاری دولتمردان و سیاست‌گذاران جامعه نسبت به مسائل زنان ماموریت اجتماعی‌ام را انجام دهم.

غریبی  خاطرنشان کرد: لازم است جوامع و دولت‌ها ضمن تدوین دستورالعمل‌های اجرائی با رصد آسیب‌های اجتماعی در جوامع محلی و انطباق باسیاست‌های کلان کشور بر اساس آن در کاهش آسیب‌هایی چون طلاق و افسردگی، خودکشی زنان برنامه‌های عملیاتی تدوین کنند.

تجدید نظر در محتوای کتب درسی

وی گفت: به‌عنوان کنشگر مدنی در جوامع محلی و در ارتباط با دختران و زنان آسیب‌دیده از نزدیک مشاهده کرده ام که ازدواج‌های نارس به  وسوسه رؤیاهای شیرین برآمده و از خلأهای درونی در نپرداختن به احساسات بوده است لذا سیاستمداران جامعه لازم است به محتواهای درسی دقت نظر و البته دغدغه بیشتری داشته باشند تا سرفصل خودآگاهی، شناخت احساسات و سایر مهارت‌ها نیز جدی‌تر پیگیری گردد.

این فعال اجتماعی افزود: تحلیل وضعیت موجود در حوزه زنان حاصل اندیشه، تجارب زیسته و گفتگو با دختران و زنان در همین سبک  از فرهنگ است.

علل بالا بودن آمار طلاق بین دختران سنین پایین

رئیس شبکه ملی آسیب‌های اجتماعی در هرمزگان در انتها اظهار داشت: بالا بودن آمار طلاق در این گروه از دختران در سنین پایین  قطع به‌یقین حاصل عدم رشد شخصیت، عدم برقراری ارتباط مؤثر و عدم مهارت کافی در حل مسئله‌هایی ست که به‌یک‌باره سر از کودکی‌اش بیرون می‌زنند و او متهم است که با احساسات خام کودکی پای بازی را رها و کلاه گشادی را تاج‌گذاری کند، این در حالی است که خلأهای آموزشی در کنار سیاست‌های کلان کشور مشوق ازدواج و فرزند آوری و جوان‌سازی جمعیت فارغ از تحمیل بار عاطفی، روانی و اجتماعی آن به جامعه‌ای است که در یک فرایند نامطلوب به‌جای تدوین سازوکار مناسب و رویکرد جامع‌نگر به  استراتژی مسائل کلان می‌نگرد ولیکن فرصت‌های توسعه درگرو تعامل سیاست‌گذاران و کنشگران مدنی است تا دیدگاه مطلوب حاصل گردد و درنهایت قوانین و راهبردها منجر به برون‌رفت از آسیب‌های اجتماعی موجود شوند.

اخبار مرتبط

استقلال فکری و عدم وابستگی سیاسی سمن ها

تسهیل خدمات در حوزه اوقات فراغت و توانمندسازی گروه‌های هدف

وبینار تخصصی جلوگیری از خودکشی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.