حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1751 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 948×
آینده پژوهی در حوزه جوانان 
۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
شناسه : 2276
بازدید 181
5
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان آینده پژوهی در حوزه جوانان، یکی از اولویت های سازمان های پویا و دانایی محور است و بسیاری از مراکز پژوهشی و سازمان های اجرایی به دنبال آن هستند.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پ
پ

آینده پژوهی در حوزه جوانان 

محمد رضا فضلی رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان در گفت گویی به مناسبت دهه مبارک فجر، با اشاره به نگرش و نگاه پژوهش و کارکرد آن، افزود: پژوهش با برنامه ریزی ارتباط مستقیم و مستمر دارد و کمک شایانی به برنامه‌ریزی می کند. آینده پژوهی در حوزه جوانان به نوعی پشتوانه برنامه های توسعه در کشور است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان

برنامه ها باید پشتوانه پژوهشی داشته باشند

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: در برخی سازمان ها، برنامه هایی اجرا می شود که فاقد پشتوانه پژوهشی است و این برنامه‌ها که بودجه زیادی مصرف می کنند نهایتاً به نتیجه نمی رسند و دنبال علت‌ها می گردند که در این خصوص معتقدیم باید تغییر نگرشی در این نوع نگاه صورت بگیرد به طوری که برنامه ها را با پشتوانه پژوهشی طراحی تا به موفقیت سازمان کمک کنند.

آینده پژوهشی در حوزه جوانان به صورت راهبردی باشد

فضلی با اشاره به اهمیت آینده پژوهی در حوزه جوانان مبتنی بر پژوهش های راهبردی است، تصریح کرد: این موضوع یکی از اولویت های سازمان های پویا و دانایی محور است و بسیاری از مراکز پژوهشی و سازمان های اجرایی درگیر آن شد ه اند تا پشتوانه ای برای آینده ایجاد کنند.

آینده پژوهی در حوزه جوانان 

برنامه پیمایش ملی ارزشها، نگرشها و رفتار جوانان

وی با بیان این که هدف آینده پژوهی، برنامه ریزی برای زندگی بهتر و رفاه است، افزود: در این مرکز یک سری تحقیقات انجام داده ایم که به برنامه‌ریزی‌های آینده بسیار کمک می‌کند مثل پیمایش ملی ارزشها، نگرشها و رفتار جوانان که تا پایان سال گزارش آن آماده می‌شود.

تاثیر کرونا در حوزه های مختلف از جمله جوانان

فضلی به نتایج نظرسنجی در مورد کرونا در ابعاد مختلف خانواده، جوانان و ازدواج اشاره کرد و افزود: در حوزه ورزش هم تحقیقاتی مثل پیمایش شیوع مصرف داروها و مواد نیروزا که بسیار اشاعه پیدا کرده و باعث آسیب های جسمی و مرگ ورزشکاران شده است و یا نقشه جامع ورزش قهرمانی کشور در دست اجرا داریم .

زیرساخت های پژوهشی در استان ها

فضلی در خصوص زیرساخت های پژوهشی نیز گفت: با توجه به این که استان های ما ساختار متناظری را برای فعالیت های پژوهشی نداشتند، شورای پژوهش‌ استان ها را ایجاد کردیم تا استانها با توجه به ویژگی های جمعیتی، اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی که دارند در حوزه ورزش و جوانان مطالعات منطقه‌ای و محلی خود را بتوانند انجام دهند که خوشبختانه نتایج خوبی گرفتیم و خیلی از طرحها و یافته ها به تصویب شورای استان نیز رسیدند و عملیاتی شدند.

بروکراسی و روند طولانی پژوهش در ایران

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از بروکراسی و روند طولانی پژوهش در ایران گفت: پژوهش یک بروکراسی حاکم دارد که روز به روز پیچیده تر و فزاینده تر می شود، یعنی از فرآیند نیاز پژوهشی تا اجرای آن، مراحل زیادی را باید طی کرد. این فرآیند در کشورهایی که از لحاظ پژوهشی توسعه پیدا کرده اند بسیار کوتاه شده است که ما نیز باید به این سمت برویم.

استفاده از ظرفیت های فضای مجازی در حوزه های پژوهشی

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از فضای مجازی برای کار پژوهشی، گفت: کرونا باعث شد فعالیت های پژوهشی بسیار بیشتر از قبل به سمت فضای مجازی و اینترنت برود. استفاده از برنامه های نرم افزاری مختلف و یا سیستم هایی برای دریافت اطلاعات و داده‌ها، تغییرات زیادی ایجاد کرده و رویکرد پژوهشگران و ابزار های انجام آن را تغییر داده است.

توسعه زیرساخت های فضای مجازی در حوره پژوهشی

وی ادامه داد: مراکز پژوهشی باید از سیستم هایی استفاده کنند که ضمن استفاده از فضای مجازی، اعتبار تحقیق خود را نیز افزایش دهند و همچنین اطمینان یا امنیت را برای مخاطبان ایجاد کنند لذا بحث توسعه زیرساخت های فضای مجازی لازمه توسعه فعالیت‌های پژوهشی امروز است که باید مورد توجه بر نامه ریزان قرار بگیرد.

افزایش سطح کمی و کیفی تحصیلات و دانش افزایی در وزارت ورزش و جوانان

وی اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر مدیران وزارت ورزش و جوانان با توجه به پشتوانه منابع انسانی و ارتقای کمی و کیفی سطح تحصیلات و دانش افزایی آنها، کمک می‌کنند که پژوهش در سطح ستاد و استان ها توسعه پیدا کند .

او با بیان این که در طی این سالها حدود ۱۰۵ رویداد مهم شامل نشست، کنگره، کارگاه را حمایت و برگزار کردیم، افزود: گزارش های راهبردی که اغلب از یافته‌های طرح های پژوهشی احصا شده است را تدوین کردیم که این گزارش ها در اختیار مدیران و مقامات وزارتخانه قرار گرفته است. همچنین حدود ۳۰ فصلنامه پژوهشی از زمان تشکیل وزارت ورزش و جوانان در این مرکز تهیه شده است.

وی با بیان این که پژوهش ها در حوزه جوانان متاثر از عوامل بیرونی و داخلی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند، اظهار داشت: وقتی چشم اندازی برای آینده جوانان ترسیم می کنیم باید برنامه ها و استراتژی های ما انعطاف داشته باشد و این موضوع بدون اشراف به علم و دانش روز و تسلط و شناخت بر حوزه جوانان، ممکن نخواهد بود./پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان

اخبار مرتبط

حمایت از طرح های پژوهشی جوانان

حلقه مفقوده صنعت و پژوهشگاه های تحقیقاتی در کشور

پتانسیل‌ و خلاقیت دانشجویان و جوانان آغازگر اصلاح و تغییر در جامعه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.