حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۲ فروردین , ۱۴۰۲ Wednesday, 22 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1804 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 949×
آیا قلم وزیر اقتصاد برای جوانان خواهد نوشت؟
۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۸:۴۲
شناسه : 4805
بازدید 261
4
وحید یامین پور آیا قلم وزیر اقتصاد برای جوانان خواهد نوشت؟ وام ازدواج و وام های دیگر برای جوانان چنان سخت گیرانه است که آنها را از پیگیری آن منصرف می کند.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

آیا قلم وزیر اقتصاد برای جوانان خواهد نوشت؟

هر وقت که پای درد و دل جوانان باشیم، بین حرف‌های آن‌ها مشترک به نظر‌ می‌رسد. جوانان در صحبت‌هایشان موضوعاتی و موانعی را در ازدواج، اشتغال، مسکن و… عنوان می‌کنند که می‌توان گفت همین سه گزینه اول بیشترین درخواست‌هایی است که جوانان از دولت و حاکمیت دارند.حال باید دید در دولت جدید آیا قلم وزیر اقتصاد برای جوانان خواهد نوشت؟

چرا مشکل ازدواج و اشتغال جوانان حل نمی شود؟

هرساله منابع بسیاری تخصیص داده می‌شود که در بخش‌های وزارتخانه‌ای، بانک‌ها، نهادهای حمایتی و… برای جوانان خرج شود اما انگار یا درست هزینه نمی‌شود و یا میزان پول‌های در نظر گرفته‌شده به جوانان نمی‌رسد چراکه آن‌ها هنوز هم مشکل ازدواج، مسکن، اشتغال و خیلی چیزهای دیگر را دارند و هیچ‌وقت راضی نیستند.

قوانین سخت‌گیرانه و تضامین بانکی سخت داد جوانان را درآورده است

حالا چند سالی است که دولت برای حمایت از این قشر جامعه درصدد پرداخت وام‌های گوناگون به جوانان است تا هرچند اندک گره‌ای از مشکلات آن‌ها باز شود. حالا ازدواج، خرید خانه و دست‌وپا کردن یک شغل درست‌وحسابی می‌تواند با سرمایه اندکی که در قالب وام پرداخت می‌شود تا حدودی برآورده شود اما بازهم مشکل کاملاً حل نمی‌شود؛ علاوه بر اینکه مبلغ چنین وام‌هایی تقریباً با رشد تورم تطابق ندارند، دریافت چنین پول‌هایی هم اغلب مشکلاتی دارد که همین جوانان دست‌به‌نقد دریافت را، از گرفتن آن‌ها منصرف می‌کند، اعمال قوانین سخت‌گیرانه و تضامین بانکی سخت مهم‌ترین گزینه‌هایی است که داد جوانان را درآورده است.

وزیر اقتصاد هوای جوانان را بیشتر داشته باشد

چندی پیش وحید یامین‌پور، سرپرست معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، در صفحه توییتری خود این موضوع را در اولویت تصمیم‌گیری‌های حوزه جوانان دانست و از وزیر اقتصاد خواست هوای جوانان ایرانی را بیشتر داشته باشد.

وحید یامین‌پور، سرپرست معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان

پرتکرارترین گلایه‌های جوانان سختگیری بانک‌ها در ارائه تسهیلات به آن‌هاست

یامین پور نوشت: یکی از پرتکرارترین گلایه‌های جوانان سختگیری بانک‌ها در ارائه تسهیلات به آن‌هاست. اعتبارسنجی جوانانی که در مرحله اول تأسیس زندگی هستند باید با دیگر مشتریان متفاوت باشند. لازم است دستورالعمل واحدی برای تسهیل ارائه تسهیلات به جوانان به بانک‌ها ابلاغ شود.

وام ازدواج دو نرخی

وام ازدواج همان نکته‌ای است که جوانان برای تأسیس زندگی خود می‌توانند روی آن حساب کنند. حتی سال ۱۴۰۰، سالی بود که این وام دونرخی شد و در حقیقت با تصویب دولت و نظر نمایندگان مردم امتیازاتی برای کاهش سن ازدواج در نظر گرفته شد.

افزایش وام ازدواج

بر همین اساس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در راستای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس، پیشنهاد افزایش مبلغ این وام به ۱۰۰ میلیون تومان و افزایش بازپرداخت وام ازدواج از هفت به ۱۰ سال را مطرح کرد که به تائید و تصویب کمیسیون تلفیق نیاز داشت و این امر صورت نگرفت اما از زمانی که مجلس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به دولت برگرداند و اصلاحاتی در آن صورت گرفت، بررسی مجدد لایحه بودجه بیانگر این است که تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده ۷۰ میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله تعیین‌شده است.

کاهش سن ازدواج جوانان با وام ازدواج بیشتر

همچنین به‌منظور کاهش سن ازدواج جوانان، بانک مرکزی مکلف شد تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوج‌های زیر ۲۳ سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان افزایش دهد.

مشکلات جوانان برای دریافت وام ازدواج

حالا این جوانان هستند که گرفتن وام ازدواج چه از نوع ۷۰ میلیون تومانی و چه از نوع ۱۰۰ میلیون تومانی برای ایشان دغدغه است و حتی بحث ضامن هم قوز بالا قوز شده و جوانانی که تصمیم گرفتند راه جدیدی از زندگی خود را شروع کنند؛ بسیارشان در وسط راه مانده‌اند و توانایی پیش رفتن ندارند چراکه یا بانک‌ها توانایی پرداخت ندارد و یا جوانان افراد معتمدی را ندارند که به عنوان ضامن بتوان روی آن‌ها حساب کنند.

سخن گیری وام ازدواج جوانان را منصرف می کند

امیرحسین بانکی پور فرد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگویی گفت: زمانی که وام قرض‌الحسنه برای ازدواج یک جوان پرداخت می‌شود و حمایتی از او صورت می‌گیرد آن‌چنان مشکلاتی برای مراحل اجرایی و تضامین وجود دارد که بخشی از جوانان از دریافت آن منصرف می‌شوند.

امیرحسین بانکی پور فرد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

تسهیل ضمانت های وام ازدواج

وی با بیان اینکه ما در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، تأکید کردیم در بخش ضمانت، سخت‌گیری صورت نگیرد که جوانان بتوانند راحت‌تر وام موردنظر خود را دریافت کنند، ادامه داد: ما در مجلس علاوه بر تسهیل امور برای جوانان روی موضوع تسهیل ضمانت توجه ویژه‌ای کردیم.

کاهش سختگیری‌های پرداخت وام به جوانان

بانکی پور فرد خاطرنشان کرد: در صورت همراهی بانک‌های عامل، به نظر درخواست معاون امور جوانان خوب است که اجرایی شود. در فضای عمومی جامعه مشاهده می‌شود که وام‌های سنگین به‌راحتی به برخی از افراد پرداخت می‌شود و درنهایت کسی مسئول برگرداندن آن نیست. برای پرداخت مبالغ اندکی در قالب وام ازدواج و… به جوانان مشاهده می‌شود که سختگیری‌های زیادی صورت می‌گیرد. جهت کاهش سختگیری‌های پرداخت وام به جوانان، دولت و مسئولان بانک مرکزی باید به این قضیه توجه داشته باشند.

فکر اساسی و بنیادی برای تسهیل تضامین بانکی جوانان

همچنین سید کاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگویی ابراز داشت: هرچقدر نیازهای جوانان را در کشور تأمین کنیم، پیشرفت و پیروزی با ماست. باید فکری اساسی برای تسهیل وام برای جوانان کرد.

سید کاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

تسهیلات کم درصد، با سرعت بیشتر و با تضامین مناسب برای جوانان

او با بیان اینکه هر مقدار بتوان در جهت رفع مشکلات جوانان تسهیلات کم درصد، با سرعت بیشتر و با تضامین مناسب ارائه کرد توانستیم برای جوانان کاری انجام دهیم، اظهار کرد: جوانان نباید درگیر مناسبات اداری شوند. آن‌ها اغلب در ابتدای راه ازدواج، محل اسکان ندارند و اشتغالشان هم در مرحله ضعیفی است.

اگر می‌خواهیم به جوانی کار دهیم باید سه نفر بازنشسته شوند

موسوی افزود: اگر می‌خواهیم به جوانی کار دهیم باید سه نفر بازنشسته شوند تا برای یک نفر اشتغال ایجاد شود. باید فکر اساسی و بنیادی برای تسهیل تضامین بانکی جوانان صورت گیرد چراکه در این راستا ما به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل کردیم.

تسهیل قوانین برای جوانان و جلوگیری از فرار مغزها

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبلغ اندک وام‌های ازدواج، مسکن و اشتغال مشکلی را از جوانان حل نمی‌کند، گفت: جوانان کشور را باید حفظ کرد چراکه در صورت عدم این کار فرار مغزها صورت می‌گیرد و مشکلات بسیاری رخ می‌دهد. اخیراً در جهت تسهیل اشتغال جوانان قوانین خوبی در مجلس مصوب شد.

دود آتش کم‌کاری تنها به چشم جوانان می‌رود

موضوعی که در این راستا این روزها نیز مطرح می‌شود افزایش سن ازدواج و سیاست‌گذاری در این حوزه است حالا اینکه هرسال در بودجه سال آینده تدابیری برای افزایش وام‌های مختلف جوانان اتخاذ شود شاید در مقطعی بتواند مانند مُسکن برای زندگی آن‌ها عمل کند اما در پی آن مشکلات و عدم همکاری بانک‌ها در این مسیر نیز چالش‌های فراوانی را برای جوانان و متقاضیان وام ازدواج و وام‌های دیگر ایجاد کرده که باعث می‌شود دود آتش این کم‌کاری تنها به چشم جوانان رود.

ورود جدی وزیر اقتصاد برای حل مشکلات مالی جوانان

به همین منظور لازم است دستگاه‌های مربوطه و نظارتی نسبت به تخلفات در حال انجام نظارت کرده تا جوانان برای دریافت این تسهیلات با این‌گونه مشکلات مواجه نشوند و حتی لازم است وزیر اقتصاد به این موضوع ورود جدی‌ای داشته باشد.

قوانین نظارتی برای جلوگیری از تخلفات و کاهش موانع وام جوانان

با توجه به تأکیدات نمایندگان مجلس بر لزوم اجرای قوانین مشوق برای ازدواج، لازم است تا قوانین نظارتی برای جلوگیری از این تخلفات و کاهش موانع جوانان برای دریافت وام نیز در نظر گرفته شود تا مصوبات دولت و مجلس در حد کاغذ باقی نماند و به مرحله اجرایی نیز برسد. آیا قلم وزیر اقتصاد برای جوانان خواهد نوشت؟ / خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط

افزایش مبلغ وام ازدواج یا تدبیر جایگزین؟

وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

وام ازدواج ۸۰ میلیونی، خوب یا بد؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.