حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۲ Monday, 29 May , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1898 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 950×
آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی
۰۲ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵
شناسه : 7413
بازدید 673
8
امین گلی کلانپا

این شعار بر روی این موضوع تمرکز دارد که سفره‌های آب زیرزمینی، به‌عنوان یکی از مخازن ذخیره آب جهان، در حال از دست دادن ظرفیت‌های خود و خشک شدن هستند و این می‌تواند عواقب جدی برای مردم جهان ایجاد کند.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی

به گزارش پایگاه خبری سمن جوانان از اردبیل، به بهانه روز جهانی آب و شعار سازمان ملل متحد با عنوان آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی یادداشتی تخصصی در مورد اهمیت آب و ضرورت توجه به آن در پایگاه خبری سمن جوانان توسط امین گلی کلانپا کارشناس ارشد مهندسی شیمی خاک منتشر می‌شود.

دسترسی به آب آشامیدنی سالم به‌عنوان یکی از نیازهای اساسی جامعه؛

امروزه تأمین آب آشامیدنی سالم موردنیاز و ارائه خدمات آب‌رسانی به مردم، یک مشکل اساسی در اغلب شهرها و روستاها است. محدودیت منابع آب، تغییر اقلیم، افزایش جمعیت و آلودگی منابع آب، تأمین آب آشامیدنی را با چالش مواجه می‌نماید. تأمین و توزیع آب آشامیدنی سالم در جوامع شهری و روستایی یکی از راهکارهای اجرایی مهم در جهت حفظ سلامتی مردم و ارتقای سطح بهداشت عمومی است.

روز جهانی آب؛ تلاش جهانی برای نجات آب

سازمان ملل متحد هرسال به مناسبت روز جهانی آب در ۲۲ مارس مصادف با دوم فروردین، شعاری را با محوریت رفع چالش‌های جاری و آتی آب و باهدف برگزاری جهانی توسعه آب در نظر گرفته و اعلام می‌کند.

شعار امسال روز جهانی آب؛ آب زیرزمینی، مرئی شدن نامرئی است. این شعار بر روی این موضوع تمرکز دارد که سفره‌های آب زیرزمینی، به‌عنوان یکی از مخازن ذخیره آب جهان، در حال از دست دادن ظرفیت‌های خود و خشک شدن هستند و این می‌تواند عواقب جدی برای مردم جهان ایجاد کند.

مدیریت آب؛ یک اولویت بین‌المللی

آب و مدیریت آن نه‌تنها یک اولویت ملی بلکه یک اولویت بین‌المللی است. امروز که اقتصاد سبز یک وسیله برای رسیدن به توسعۀ پایدار و هم‌زمان به حفاظت و بهبود منابع طبیعی جهان تأکید دارد، آب به شکل فزاینده‌ای محور اصلی اقتصاد سبز قلمداد می‌شود. آب در همۀ جنبه‌های توسعۀ اقتصادی از جمله امنیت غذایی، سلامت، کاهش فقر، تداوم رشد اقتصادی نقش کلیدی دارد.

هر روز که می‌گذرد، مسئله آب در سطح ملی و بین‌المللی، چه در بین کشورهای توسعه‌یافته و چه در بین کشورهای درحال‌توسعه به یک مسئله مهم تبدیل می‌شود. بیشتر تخمین‌ها نشان می‌دهند که بیش از یک میلیارد نفر در جهان به آب سالم و تمیز دسترسی ندارند. حتی گفته‌شده؛ اگر راه درمان بیماری ایدز تنها یک لیوان آب تمیز و سالم می‌بود؛ همچنان بسیاری از مردم به این درمان دسترسی ندارد.

اهمیت آب از دیدگاه اسلام؛

در اهمیت و جایگاه آب در اسلام همین بس که قرآن کریم در آیات متعدد، آب را ریشه زندگی و منشأ پیدایش و دوام هستی و حیات می‌داند؛ ازنظر قرآن کریم، آب مبدأ آفرينش هر موجود زنده‌اي است؛ آنجا که فرمود: وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ؛ و هر چيز زنده‌اي را از آب پديد آورديم.

همچنین خداوند متعال در آیه ۱۶۴ سوره مبارکه بقره آب را عامل زنده شدن زمین می‌داند و می‌فرماید: و ما انزل الله من السماء من ماء فاحیا به الارض بعد موتها؛ و با آبی که خداوند از آسمان فرو فرستاد، زمین مرده را زنده کرد

حفاظت از آب

حفاظت از آب شامل کلیه سیاست‌ها، استراتژی‌ها و فعالیت‌های لازم برای مدیریت پایدار منابع طبیعی آب شیرین، محافظت از هیدروسفر و تأمین تقاضای فعلی و آینده انسان‌هاست. جمعیت، اندازه خانوارها و رشد و نمو بر میزان مصرف آب تأثیرگذار است. عواملی مانند تغییر اقلیم، فشارها را بر منابع طبیعی آب به‌ویژه در تولید و آبیاری کشاورزی افزایش داده است. در حال حاضر بسیاری از کشورها سیاست‌هایی را باهدف صرفه‌جویی در مصرف آب اجرا کرده و موفقیت زیادی کسب کرده‌اند.

امین گلی کلانپا؛ کارشناس ارشد مهندسی شیمی خاک

امین گلی کلانپا؛ کارشناس ارشد مهندسی شیمی خاک

اخبار مرتبط

سالانه چند تن گندم برای سبز شدن سفره هفت‌سین نابود می‌شود؟

بیانیه انتقادی تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور درباره آب‌های ژرف

مطالبه و اعتراض رئیس مجمع جوانان اردبیل به بحران آب

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.