حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
۳۰ درصد جمعیت کرمان جوانان هستند
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
شناسه : 8396
بازدید 81
3
مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان

آمار جمعیت جوان استان، یک‌میلیون و ۱۰۸ هزار و ۳۴۲ نفر است و از این تعداد، ۵۷۰ هزار و ۹۴۴ نفر مرد و ۵۳۷ هزار و ۳۹۸ نفر زن هستند که می‌توان گفت، حدوداً ۳۰ درصد جمعیت استان جوانان تشکیل می‌دهند.

ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان
پ
پ

۳۰ درصد جمعیت کرمان جوانان هستند

آمار جمعیت جوان استان کرمان یک‌میلیون و ۱۰۸ هزار و ۳۴۲ نفر بوده و درواقع باید گفت ۳۰ درصد جمعیت کرمان جوانان هستند

آمار جمعیت استان کرمان

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان، میثم پاریزی آمار جمعیت استان کرمان را ۳ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۱۸ نفر اعلام کرد و گفت: آمار جمعیت جوان استان، یک‌میلیون و ۱۰۸ هزار و ۳۴۲ نفر است و از این تعداد، ۵۷۰ هزار و ۹۴۴ نفر مرد و ۵۳۷ هزار و ۳۹۸ نفر زن هستند که می‌توان گفت، حدوداً ۳۰ درصد جمعیت استان جوانان تشکیل می‌دهند.

وضعیت آمار ازدواج در کرمان

وی ادامه داد: آمار ازدواج در استان کرمان طی سال ۹۹، ۲۳ هزار و ۵۷۴ نفر است که.۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد و آمار طلاق نیز در این استان طی مدت یادشده، ۵ هزار و ۶۳۸ نفر است که ۶۷ درصد کاهش داشته است. کرمان بعد از استان خراسان جنوبی و یزد، سومین استان کشور بشمار می‌رود که افزایش نرخ ازدواج داشته است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان، به بیان گزارشی از تحولات جمعیت در کشور اشاره کرد و افزود: در کل کشور طی سال ۱۳۸۵ نسبت به هر هزار نفر ۲۵.۱ واقعه ازدواج ثبت‌شده، درحالی‌که این رقم در سال ۱۳۹۹، به ۱۸.۶ واقعه کاهش‌یافته است.

به گفته پاریزی، میزان ازدواج جوانان در یک بازه ۱۵ ساله، ۶.۵ واحد کاهش داشته است و میزان طلاق جوانان در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۹ نسبت به هزار نفر از ۲.۵ به ۴.۶ واحد رسیده است.

روند تحولات ازدواج و طلاق در شهر‌های استان کرمان

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان به روند تحولات ازدواج و طلاق در شهر‌های استان کرمان اشاره کرد و گفت: ازآنجاکه سرعت تحولات ناشی از توسعه در استان کرمان در حد متوسط بوده؛ لذا از استان‌های درحال‌توسعه محسوب می‌شود؛ بنابراین شتاب تحولات و مدرنیزاسیون در حوزه خانواده و ازدواج نیز هم‌سطح میانگین کشوری بوده و دارای حد متوسط است.

تمایل به بقای در تجرد و به تأخیر انداختن ازدواج در کرمان

پاریزی ادامه داد: در این استان، تمایل به بقای در تجرد و به تأخیر انداختن ازدواج در سال‌های گذشته در حد متوسط بوده است و هم‌اکنون نیز همان وضعیت را دارد. به‌بیان‌دیگر آمار میزان ازدواج در این استان در طول ۸ سال گذشته به‌طورکلی در سال‌های ابتدایی پایین‌تر و با شیبی ملایم در سال‌های اخیر بالاتر از کل کشوری قرارگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر چهار شهر فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج و ارزوییه در شاخص میزان رشد مثبت داشته‌اند و سایر شهر‌ها روند تغییرات میزان ازدواج در آن‌ها منفی است شهر‌های رفسنجان، شهربابک، رابر، سیرجان، ریگان، راور، زرند، انار و بافت در زمره شهر‌هایی هستند که روند میزان ازدواج در آن‌ها نامطلوب‌تر از متوسط کشور است؛ از این حیث این شهر‌ها نیازمند توجه مضاعف هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان افزود: نرماشیر، کهنوج، جیرفت، کرمان، رفسنجان، منوجان، زرند و سیرجان به ترتیب بیشترین تا کمترین روند مثبت میزان طلاق را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند؛ به‌عبارت‌دیگر در سال‌های اخیر این شهر‌ها رشد قابل‌توجه میزان طلاق را به خود دیده‌اند.

این مسئول در گزارشی به بیان روند میزان ازدواج و طلاق طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ در استان کرمان پرداخت و گفت: میزان ازدواج استان کرمان طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ در سال‌های ابتدایی پایین‌تر با شیبی ملایم در سال‌های اخیر بالاتر از کل کشور قرارگرفته است.

پاریزی می‌گوید: در یک نمای کلی ازیک‌طرف میزان ازدواج در ۸ سال گذشته در استان کرمان با شیبی ملایم از میزان پایین‌تر به بالاتر از میزان کشوری رسیده و از سوی دیگر میزان طلاق استان همواره کمتر از میزان طلاق کل کشور بوده است.

کاهش نرخ ازدواج در سطح کل کشور

او با اعلام اینکه در سال‌های اخیر تنها در استان سیستان و بلوچستان میزان ازدواج افزایش‌یافته و در برخی استان‌ها میزان کاهش داشته است، بیان داشت: کرمان، تهران، هرمزگان، البرز، کهگیلویه و بویراحمد خراسان جنوبی و خوزستان استان‌های محسوب می‌شوند که روند تغییرات منفی میزان ازدواج در آن‌ها کمتر از متوسط کشوری است؛ به‌بیان‌دیگر این استان‌ها علیرغم آنکه میزان ازدواج روند کاهشی داشته است، اما نسبت به سایر استان‌های کشور وضعیت نسبتاً پایدارتری داشته‌اند.

رشد قابل‌اعتنای نرخ طلاق

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: کرمان، اردبیل، خراسان شمالی، یزد، مازندران، ایلام، خراسان جنوبی، فارس، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، قم، لرستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، سمنان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، آذربایجان غربی، قزوین، همدان، تهران، زنجان، هرمزگان، گیلان، کردستان و البرز در سال‌های اخیر به ترتیب بیشترین تا کمترین شتاب افزایش میزان طلاق را تجربه کرده‌اند؛ به‌عبارت‌دیگر این استان‌ها در این سال‌ها رشد قابل‌اعتنای نرخ طلاق را به خود دیده‌اند.

فعالیت‌های وزارت ورزش و جوانان در حوزه ازدواج

وی در پایان تصریح کرد: بر اساس شرح وظیفه‌ای که به وزارت ورزش و جوانان و ادارت تابعه محول شده، برگزاری کارگاه‌های مهارت‌های زندگی قبل، حین و بعد از ازدواج، انجام مشاوره‌های رایگان یا نیم‌بها برای زوج‌های جوان و یا در آستانه ازدواج از سوی مراکز مشاوره خانواده که دارای مجوز از وزارت ورزش و جوانان در سطح استان هستند، تولید محتوا‌هایی تحت عنوان کلیپ، موشن گرافی، فیلم کوتاه و مستند از سوی سمن‌های حوزه ازدواج، فرهنگ‌سازی گسترده در خصوص لزوم مشاوره‌های پیش از ازدواج و نقش آن در شکل‌گیری ازدواج‌های آگاهانه و پایدار، راه‌اندازی پویش ازدواج جوانان با همراهی خیرین به‌منظور تهیه ملزومات ازدواج زوجین نیازمندان با همکاری فعالین امر ازدواج و سازمان‌های مردم‌نهاد، برگزاری مراسم ازدواج آسان در سراسر استان و برگزاری کمپین‌ها از مهم‌ترین اقدامات این اداره کل در حوزه ازدواج است.

اخبار مرتبط

۱۵۹ سمن کرمان در راه توسعه استان فعالیت خواهند داشت

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.