حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1906 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 16 تعداد دیدگاهها : 950×
عرصه برای جوانان قم باز گذاریم
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰:۴۲
شناسه : 2329
بازدید 305
4
مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم عرصه برای جوانان قم باز گذاریم زیرا که بسیاری از جوانان خلاق و با استعداد هستند ولی فضایی برای فعالیت آنان نیست و به تهران مهاجرت می کنند.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری سمن جوانان
پ
پ

عرصه برای جوانان قم باز گذاریم

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی و شهرداری قم ابوالقاسم مقیمی در گفت و گویی پایگاه خبری سمن جوانان،  گفت:  با بیان اینکه شهر قم موقعیت ویژه ایی در حوزه فرهنگی و حوزه های اجتماعی و حوزه جوانان دارد گفت: شهر قم شهر نسبتا جوانی است و جامعه جوانی با تنوع استعدادها و ظرفیت های ویژه را در قم شاهد هستیم و  باید عرصه برای جوانان قم باز گذاریم.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری، ورزشی و شهرداری قم ابوالقاسم مقیمی

شهر قم دارای خلاقیت زیادی در حوزه جوانان است

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم افزود: شهر قم به سبب نزدیک بودن به تهران بطور ویژه ای در حوزه های مختلف رشد کرده است و یکی از خلاق ترین شهرها در حوزه فرهنگی، هنری، علمی، اجتماعی هستیم و در سالهای مختلف در حوزه های فیلم و سریال، عکس و موسیقی و مسائل علمی و المپیادها و حتی کنکور سراسری دارای رتبه های ویژه ای در میان برگزیدگان ملی را شاهد هستیم.

عدم توجه به جوانان قم و مهاجرت آنها به تهران

مقیمی افزود: از میان جوانان فرهیخته در همه حوزه ها شاید بتوان گفت که در شهر قم جوانان بسیار خلاقی را داریم که بسیار شاد و فعال هستند ولی متاسفانه دستگاهها و مسئولان دولتی نتوانستند از این جوانان حمایت کافی و وافی را انجام دهند و آنان را حفظ کنند به همین دلیل شاهد هستیم بسیاری از جوانان شهر قم بسرعت جذب بازار های مختلف کاری در تهران می شوند و مهاجرت می کنند.

ارسال محصولات نولید شده جوانان قم به نقاط دیگر 

وی در ادامه بیان داشت: بسیاری از جوانان در قم مشغول تولید محصولات متنوعی هستند ولی محصولات این موسسات و پژوهشکده ها به تهران و دیگر استانها ارسال می شوند و متاسفانه در استان قم کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

عدم چرخش نخبگانی در حوزه ی جوانان قم

مقیمی با بیان اینکه جوانان می توانند سرمنشاء تحولات بسیاری می توانند باشند گفت: یکی از مهمترین اتفاقات ناخوشایند در حوزه جوانان عدم چرخش نخبگانی در حوزه ی جوانان است و شهر و استان قم بیشترین درصد عدم ورود جوانان به حوزه های مدیریتی را دارد.

لزوم جایگزین شدن جوانان در حوزه های مختلف

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم تاکید کرد: عدم چرخش فضاهای جوانانه و ورود جوان های جدید به این فضا حتی در حوزه جوانان و تشکل های مردمی نیز دیده می شود و جوانان ۱۵ – ۲۰ سال گذشته هنوز هم متولی امور جوانان هستند و کنار نمی روند و بعنوان پدرخوانده باقی مانده اند.

ضریب نفوذ فعالیت جوانان در قم دارای ضریب نفوذ بسیار کم است

مقیمی با اشاره به نحوه فعالیت جوانان در قم افزود: ضریب نفوذ فعالیت جوانان در قم دارای ضریب نفوذ بسیار کمی است و فعالیت های بظاهر خوبی ارائه می شود اما برای جامعه بسیار محدودی انجام می شود و کمتر کسی از فعالیت آنان مطلع می شوند که باید بودجه های فراوان این حوزه ها را به سمت جوانان محلات مختلف و کمتر برخوردار برسانند.

حل مسائل مختلف به صورت محله محور

این مسئول همچنین در باره نحوه فعالیت سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم گفت: کارهای مختلف و متنوعی را در این سازمان دنبال می کنیم اما اهتمام همه آنها اینست که بصورت محله محور باشند، بویژه در مناطق حاشیه ایی و کمتر برخوردار و البته با کمک مساجد بتواند برنامه هارا انجام دهند.

مساجد پایگاه های محله ای پرورش جوانان قم

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم افزود: توجه به مساجد و فعالیت هایی بر اساس محوریت مساجداز ارکان اصلی فضای کاری فرهنگی هنری ورزشی شهرداری است و معتقدیم که مساجد بعنوان پایگاههای محله ایی و پرنفوذ در دل عمق مناطق شهری قم باید میزبان جوانان و پرورش دهنده ی جوانان شهر باشد.

راه اندازی کارگروههای فرهنگی و اجتماعی محلات در مساجد

مقیمی با اشاره به برگزاری برنامه های متنوع این سازمان برای جوانان بیان کرد: برپایی بیش از ۶۰ پایگاه ایستگاه نشاط در مساجد و همچنین المپیاد های ورزشی و نیز راه اندازی کارگروههای فرهنگی و اجتماعی محلات در مساجد با عنوان محراب شهر و همینطور برگزاری مسابقات و دوره های آموزشی مختلف با کمک مساجد از جمله اقدامات مهمی است که سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری به آن اهتمام ویژه ایی دارد.

تاثیرات پایگاه خبری سمن جوانان برای قم

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در پایان با تبریک افتتاح پایگاه خبری سمن جوانان به عنوان قطب رسانه ای جوانان و سازمان های مردم نهاد در استان قم گفت: امیدوارم این پایگاه خبری برای شهر قم و جامعه خبری قم پرخیر و برکت باشد و گامهای موفقیت را هرچه سریعتر بردارید و جایگاه خود را در جامعه خبری قم تثبیت کنید./ مصاحبه توسط عبدالله رحمانی

اخبار مرتبط

اولین نمایندگی استانی پایگاه خبری سمن جوانان در قم

داود رستمی دبیر مجمع جوانان قم

مصطفی توکلی نغمه پژوهشگر جوان اهل قم

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.