حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲ Sunday, 1 October , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1986 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 942×
جوان‌گرایی در تلویزیون؛ اعتماد به جوانان
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲
شناسه : 8294
بازدید 374
4
کارشناسان حوزه رسانه

انتخاب محسن برمهانی برای فعالان حوزه رسانه، رادیو و تلویزیون به‌عنوان معاون سیما انتخابی غیرقابل‌پیش‌بینی و یک انتخاب جسورانه بود. جوان‌گرایی در تلویزیون موجب باانگیزه شدن نسل جدید را در مسئولیت‌پذیری خواهد شد.

ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

جوان‌گرایی در تلویزیون؛ اعتماد به جوانان

انتخاب محسن برمهانی برای فعالان حوزه رسانه، رادیو و تلویزیون به‌عنوان معاون سیما انتخابی غیرقابل‌پیش‌بینی بود و به‌نوعی می‌توان این انتخاب را یک انتخاب جسورانه دانست که برمهانی را می‌توان از جهاتی یکی از متفاوت‌ترین معاونان سیما در تاریخ رسانه ملی دانست. جوان‌گرایی در تلویزیون؛ اعتماد به جوانان و باانگیزه شدن نسل جدید را در مسئولیت‌پذیری در پی دارد.

جوان‌ترین معاون در رسانه ملی

محسن برمهانی جوان‌ترین فردی است که تا امروز به این سمت رسیده و حتی در کارنامه کاری‌اش مدیریت در سطح کلان مشاهده نمی‌شود اما بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه رسانه و رادیو و تلویزیون بر این عقیده‌اند که این انتخاب جسورانه با توجه به ویژگی‌هایی چون شناخت پروسه تولید و جوان بودن معاون سیما می‌تواند رسانه ملی را در مسیر تحول و دگرگونی قرار دهد.

در گفت‌وگو با چند کارشناس و تهیه‌کننده انتخاب محسن برمهانی به‌عنوان معاون سیما را موردبررسی قراردادیم که در ادامه می‌خوانید:

مجید اکبرشاهی: محسن برمهانی مدیر خوش‌فکر و کار بلد در حوزه رسانه

مجید اکبرشاهی که سال‌ها در رسانه ملی و در حوزه‌های مختلف فرهنگی فعالیت کرده است درباره انتخاب معاون سیمای جدید به نکات جالبی اشاره داشت.

مدیر سابق گروه فیلم و سریال سیما فیلم و گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: با انتصاب محسن برمهانی به‌عنوان معاون سیما شاهد تحولی عظیم و عمیق در پیشبرد سیاست‌های رئیس رسانه ملی و منویات رهبر معظم انقلاب خواهیم بود.

اکبرشاهی که پیش‌ازاین در شبکه افق سیما و سازمان هنری رسانه‌ای اوج نیز فعالیت داشته است، اظهار اطمینان کرد که حضور برمهانی به‌عنوان یک مدیر جوان و باانگیزه در این جایگاه به دلیل اشراف در مباحث رسانه ملی، بین‌المللی و موضوعات مرتبط با آن ذخیره‌ای ارزشمند خواهد بود که نتایج آن به‌زودی مشخص می‌شود.

مدیرعامل موسسه تصویر شهر همچنین ابراز امیدواری کرد که با عنایت به سوابق انقلابی و تجربیات اجرایی در کنار دانش، تخصص علمی و همراهی و پشتیبانی رئیس رسانه ملی، شاهد روزهای نویدبخشی در این عرصه حساس برای کشور عزیزمان خواهیم بود. محسن برمهانی که دانش‌آموخته کارشناسی ارشد تهیه‌کنندگی از دانشگاه صداوسیما است، پیش‌ازاین در سمت مدیرکل تأمین و رسانه بین‌الملل سیما فعالیت می‌کرد و از تجارب مدیریتی وی می‌توان به جانشینی مدیرکل تولید و مدیریت مستندهای خارجی شبکه پرس تی وی، مسئولیت کمیته تأمین و پخش ستاد انتخابات سازمان صداوسیما، دبیری شورای فیلم و سریال سازمان صداوسیما، عضویت در شورای سیاست‌گذاری کنفرانس افق نو در بیروت، عضویت در کمیته بازرگانی فیلم سینمایی سازمان صداوسیما، مدیریت مرکز بین‌الملل هنر و رسانه سازمان اوج و مدیریت تأمین برنامه‌های خارجی شبکه العالم و… را در کارنامه دارد پس در این مسیر می‌تواند اتفاقات جدید را رقم بزند.

رسانه ملی برای در اوج ماندن مدام به تدبیر و تفکر جدید نیازمند است

اکبر شاهی معتقد است رسانه ملی به‌عنوان پرمخاطب‌ترین رسانه کشور که در دسترس عموم مردم است و برای در اوج ماندن مدام به تدبیر و تفکر جدید نیازمند است و بدیهی است که در این مسیر مدیران مدام دغدغه این رادارند که برای حفظ مخاطبشان بهترین محصولات فرهنگی را تولید کنند و طبیعتاً در مسیری هدفمند ذیل رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف (اطلاع‌رسانی و سرگرمی‌سازی) آثاری مقبول و مطلوب را روی آنتن ببرند.

فرصت دادن به جوانی خوش‌فکر و کار بلد

مدیرعامل تصویر شهر افزود: انتخاب شایسته برادر محسن برمهانی فرصتی است که پیمان جبلی در مقام رئیس سازمان صداوسیما به جوانی خوش‌فکر و کار بلد در حوزه رسانه داده است تا منشأ خدمات خیر برای تلویزیون باشد.

تلویزیون نیازمند محتوای روز و مناسب قشر جوان است

اکبر شاهی ادامه داد: تلویزیون در هر شرایطی بیشترین مخاطب را دارد و طبیعتاً بیشترین تأثیرگذاری را روی مخاطب می‌تواند داشته باشد و ازآنجاکه امروزه رسانه باید بتواند مخاطبش را در تغذیه فرهنگی سیراب نماید بدیهی است که باید در تولید، محتوا، فرم و ساختار به‌روز باشد، مذاق مخاطبش را پیدا کند و بر اساس سلیقه روز بهترین سبد فرهنگی را تأمین نماید. معاون سیمای جوان می‌تواند باانگیزه‌ای دوچندان در مسیر یک اتفاق نو در تحولی محسوس، رسانه ملی را به جایگاه واقعی‌اش برساند و مخاطب انبوهش را دوباره پای رسانه بنشاند.

با شناختی که از محسن برمهانی دارم بی‌شک او می‌تواند موج جدیدی از انگیزه را در میان برنامه‌سازان ایجاد کند و با تفکر جدید کالبد خسته تلویزیون را جان تازه ببخشد.

اکبر شاهی در پایان گفت: برای معاون جوان‌سیما آرزوی بهترین‌ها را در این مسیر که قطعاً آسان نیست دارم و مطمئن هستم انتخاب او تزریق خون جدیدی در رگ‌های سیما برای بهترین و سلامت‌ترین اتفاقات فرهنگی است.

نعمت چگینی: به معاون سیمای جدید فرصت تغییر بدهیم

نعمت چگینی تهیه‌کننده رسانه ملی درباره انتصاب اخیر پیمان جبلی برای معاونت سیما گفت: انتخاب یک فرد جوان از خانواده رسانه که کارنامه‌ای قابل‌بحث در حوزه تولیدات در ژانرهای مختلف دارد و تلویزیون را به‌عنوان مدیر نیز از نزدیک می‌شناسد فرصتی است تا برای بازگرداندن خیل عظیم مخاطبان علاقه‌مند همه‌چیز مهیا باشد.

این تهیه‌کننده تلویزیون گفت: اعتمادی که مخاطب به رسانه ملی دارد سرمایه‌ای است که باید آن را جدی گرفت و نباید کاری کنیم در روزگاری که دست مخاطب برای انتخاب محصولات مختلف رسانه‌ای باز است از رسانه ملی فاصله بگیرد. معاون جوان‌سیما با شناختی که از جامعه به لحاظ خواسته رسانه‌ای دارد باید در رأس هرم ضمن رعایت منویات ملی به سمت تغییر و تحولی اساسی در تولیدات برود تا تلویزیون با همان تعریفی که حضرت امام خمینی (ره) از آن داشت بتواند تأثیری آموزشی، فرهنگی و البته در اطلاع‌رسانی با مخاطبش رو راست باشد.

حضور جوانان در هر عرصه‌ای می‌تواند منشأ خدمات خیر باشد.

چگینی در پایان افزود: من هم مثل بسیاری از اهالی رسانه به این انتخاب جسورانه و البته فکورانه ریاست تلویزیون خوش‌بین هستم و از روز گذشته فکر می‌کنم می‌شود به آینده تلویزیون بیش از گذشته امیدوار بود چراکه حضور جوانان در هر عرصه‌ای می‌تواند منشأ خدمات خیر باشد.

در روزگار دفاع مقدس سکان مدیریت و فرماندهی به دست جوانان بود

فراموش نکنیم در روزگار دفاع مقدس نیز سکان مدیریت و فرماندهی به دست جوانان بود و محصول اعتماد به جوانان همیشه می‌تواند محصولی قابل دفاع داشته باشد، اگرچه در این مسیر قطعاً افراد باتجربه‌تر می‌توانند با محسن برمهانی همراه شوند تا بهترین اتفاقات برای تلویزیون در حوزه‌های مختلف برنامه‌سازی بخصوص آثار نمایشی رخ دهد.

بهروز مفید: معاونت سیما باید فضای فرهنگی جامعه را بشناسد و به آن جهت دهد

بهروز مفید تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: شناخت چندانی درباره محسن برمهانی معاون جدید سیما ندارم و البته جوان بودن هم ازنظر من نه می‌تواند نقطه قوت باشد و نه حتی نقطه‌ضعف؛ اما با نگاهی به سوابق برمهانی به نظر می‌رسد که او به تولید آشنایی دارد و این خود یک ویژگی مهم است که فضای حرفه‌ای می‌شناسد.

مفید خاطرنشان کرد: معاونت سیما یک جایگاه ستادی است و بیش از اینکه با فضای تولید آشنایی داشته باشد باید فضای فرهنگی جامعه را بشناسد و نمی‌دانم که محسن برمهانی ارتباط‌هایی در آن سطح یا شناختی از این مسئله دارد یا خیر. به‌هرحال انتظار اصلی از معاونت سیما این است که بتواند از منظر فرهنگی رسانه‌ را جهت دهد و این مسئله مهم نیاز به تجربه و علم بالایی دارد و همان‌طور که تأکید کردم با توجه به جوان بودن معاون سیما نمی‌دانم ایشان چقدر در این زمینه شناخت و ارتباط دارد.

وی افزود: معاونت سیما سمت حساسی است و در سوابق برمهانی سابقه مدیریت فرهنگی خیلی کلان ندیدم و بااین‌حال امیدوارم ایشان آمادگی پذیرش این مسئولیت بزرگ را داشته باشد و بتواند موفق عمل کند.

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «محکومین» در ادامه اظهار داشت: متأسفانه بیش از یک سال است که سیما در یک رخوت قرارگرفته و همه منتظر هستیم تا شخصی در سمت مدیر این مجموعه بزرگ قرار بگیرد که تحولاتی جدی را رقم بزند و معاونت جدید سیما باید خیلی سریع در جهت تحولات سازنده اقدام کند. به‌عنوان‌مثال بسیاری از تولیدات متوقف‌شده‌اند و لازم است تمهیدی برای تسریع در تولید و افزایش کیفیت اندیشیده شود.

مفید در پایان تأکید کرد: به نظر من اولویت‌های رسانه ملی و در رأس آن معاونت سیما امروز بسیار زیاد است و یکی از اصلی‌ترین مسائل این است که بپذیریم تلویزیون در سال‌های اخیر با ریزش مخاطب مواجه بوده و در شرایطی که رسانه‌هایی چون شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، شبکه نمایش خانگی و… خود را به جامعه تحمیل کرده‌اند نمی‌توان ریزش مخاطب را به‌طور کامل نتیجه مدیریت غلط تلویزیون دانست اما معاونت جدید با تمهیدات درست می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد برای افزایش مخاطب اقدامات سازنده داشته باشد.

مجید هاشمی‌فرا: امیدوارم نتیجه انتخاب محسن برهمانی به‌عنوان معاون سیما، بالندگی و بازگشت به‌روزهای خوب تلویزیون باشد

مجید هاشمی‌فرا مدیر و کارشناس رسانه در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری برنا قرارداد درباره انتخاب محسن برهمانی به‌عنوان معاون سیما نوشت:

انتصاب دیرهنگام اما مبارک معاون جدید سیما بارقه‌های امید را در بین متخصصین دست‌اندرکاران و اهالی رسانه ایجاد کرد. جوان‌گرایی در تلویزیون؛ اعتماد به جوانان را همراه دارد. حضور یک جوان انقلابی فارغ‌التحصیل دانشکده صداوسیما باتجربه‌های متعدد برنامه‌سازی و از درون خانواده رسانه ملی و هماهنگ با شاخص‌های وعده داده‌شده توسط رئیس سازمان صداوسیما نشان می‌دهد او تاکنون اسیر فشارهای بیرونی و لابی‌های پشت‌صحنه نشده است. مهم‌تر از حضور شخص محسن برمهانی در سیما که یک نماد برای تصمیم‌های سخت و تحول‌آفرین است تحقق پیوست رسانه‌ای برای بیانیه گام دوم انقلاب و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی بر محور جذب مخاطب در رسانه است.

استفاده از تجربیات پیشینیان و تحول در ساختارهای قدیمی

پرورش استعدادهای نهفته و علاقه‌مند و نگهداشت نیروهای متعهد و نیز باز کردن عرصه تولید برای همه علاقه‌مندان و گریز از نگاه قشری و بخشی می‌تواند معاون جدید سیما را در طی طریق یاری نماید. به نظر می‌رسد استفاده از تجربیات پیشینیان و تحول در ساختارهای قدیمی برای متناسب‌سازی رسانه با نیاز مخاطب از ضروریات سیاست‌گذاری در تلویزیون است. امیدوارم نتیجه این اتفاق و تصمیم فرخنده بالندگی و بازگشت به‌روزهای خوب تلویزیون باشد. به امید آن روز./ خبرگزاری برنا

اخبار مرتبط

شناخت چهره‌های جوان هنری در حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.