حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 29 May , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2145 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 18 تعداد دیدگاهها : 948×
تحقق تمدن نوین اسلامی هدف بیانیه گام دوم انقلاب
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۳۷
شناسه : 8251
بازدید 208
2
سخنگوی شورای نگهبان

این بیانیه یک مخاطب خاص دارد و آن جوانان انقلابی ایران اسلامی هستند که از لوازم نخبگی برخوردار بوده و موتور محرک پیشرفت کشورند.

ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

تحقق تمدن نوین اسلامی هدف بیانیه گام دوم انقلاب

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان عصر یکشنبه با حضور در همایش نقش نخبگان جوان در گام دوم انقلاب اسلامی در دانشگاه خوارزمی کرج، با بیان اینکه تحقق تمدن نوین اسلامی هدف بیانیه گام دوم انقلاب است گفت: امیدوارم نتیجه این همایش‌ها منجر به این شود که بیانیه گام دوم انقلاب به گفتمان غالب در جامعه تبدیل شود زیرا بیانیه گام دوم انقلاب وجوه اهمیت فراوانی دارد که اولین وجه اهمیت این بیانیه را می‌توان در «اهمیت انقلاب اسلامی و آینده آن» جستجو کرد.

موفقیت تفکر انقلاب اسلامی

سخنگوی شورای نگهبان افزود: انقلاب اسلامی باهدف اجرای احکام اسلام پیروز شد و یک تاریخ آرزو پشت آن وجود دارد و خون‌های زیادی از انسان‌هایی ارزشمند برای تحقق آرمان‌های آن بر زمین ریخته شده است لذا باید تلاش کرد که این مسیر باقدرت ادامه پیدا کند. انقلاب اسلامی با یک ماهیت انقلابی و با تفکری پیش برنده اراده مستکبران عالم را برهم زده است و هرچه که زمان بیشتر می‌گذرد، بیشتر ابعاد موفقیت تفکر انقلاب اسلامی در مقابله با اراده دشمنان روشن می‌شود و البته این عداوتی که از دشمنان در برابر نظام اسلامی می‌بینیم، به خاطر همین پیشروی تفکر انقلاب اسلامی است.

طحان نظیف با بیان اینکه در حال حاضر در یک مصاف مهم با دشمنان قرار داریم و حق و باطل مقابل هم صف‌کشیده‌اند، تصریح کرد: طبق آیات و روایات، در این نبرد و مصاف میان حق و باطل، حتماً مجاهدان حق و حقیقت پیروز این میدان خواهند بود.

بیانیه گام دوم انقلاب، صادرکننده است

وی ادامه داد: وجه اهمیت دوم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مقام صادرکننده این بیانیه است؛ مقام معظم رهبری ویژگی‌های حقیقی و حقوقی زیادی دارند که ایشان را به شخصیتی طراز و بی‌بدیل تبدیل کرده است؛ ایشان حرکت خود را قبل از سال ۱۳۴۲ آغاز کرده و در طول دوران مبارزات حضوری فعال و چشمگیر داشتند و بعد از پیروزی انقلاب هم چهره‌ای اثرگذار در انقلاب اسلامی بوده و بعد از رحلت امام راحل نیز رهبری جامعه اسلامی را عهده‌دار شدند و حقاً خلف صالحی برای امام راحل بوده‌اند.

بیانیه گام دوم تکلیف آور است

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه وجه سوم اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب، «اهمیت بیانیه از نظر شخص رهبر انقلاب» است، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب حساسیت ویژه‌ای درباره این بیانیه دارند و همین برای ما «تکلیف آور» است. حتماً شما نقل آیت‌الله شب‌زنده‌دار عضو فقهای شورای نگهبان از رهبر انقلاب درباره بیانیه گام دوم را شنیده‌اید که ایشان فرموده‌اند: «من روی این بیانیه خیلی زحمت کشیدم؛ بنای بر این ندارم که اگر چیزی نوشتم یا مطلبی می‌گویم از دیگران درخواست کنم که روی آن کار کنند ولی راجع به این بیانیه می‌گویم این کار را بکنند»

حرکت در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی

دکتر طحان نظیف اضافه کرد: آیت‌الله شب‌زنده‌دار خودشان برای تحقق این موضوع، در ابتدای ۲۷ جلسه خارج فقه به شرح و تبیین این بیانیه پرداختند؛ یکی از مهم‌ترین اهداف این بیانیه، حرکت در مسیر تشکیل تمدن نوین اسلامی است که انشا الله با حرکت در مسیر این بیانیه، این تمدن محقق خواهد شد و زمینه‌ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نباید مهجور بماند

وی با برشمردن برخی آسیب‌هایی که احتمالاً متوجه این بیانیه خواهد شد، اظهار داشت: یکی از آسیب‌ها و تهدیداتی که ممکن است این بیانیه را تهدید کند، خطر مهجور ماندن این بیانیه است. متأسفانه در کشور ما، مردم و نخبگان نسبت به بسیاری از اسناد بالادستی و مهم کشور مانند قانون اساسی، سند چشم‌انداز و… کم‌توجه هستند و این نگرانی وجود دارد که اگر به موضوعات و مسائل مطرح‌شده در بیانیه گام دوم توجه نشود، ممکن است این بیانیه نیز مانند همان اسناد مهم کشور مهجور بماند.

چرا مخاطب اصلی بیانیه گام دوم جوانان هستند

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: قطعاً مخاطب این بیانیه همه مردم هستند اما این بیانیه یک مخاطب خاص هم دارد و آن جوانان انقلابی ایران اسلامی هستند که از لوازم نخبگی برخوردار بوده و موتور محرک پیشرفت کشورند. در چله دوم انقلاب اسلامی نگاه و توجه، به این قشر عزیز یعنی جوانان نخبه و انقلابی است و باید به این جوانان میدان داده شود.

باید فضا را برای جوان نخبه در گام دوم انقلاب اسلامی باز کرد

طحان نظیف همچنین گفت: باید فضا را برای جوان نخبه در گام دوم انقلاب اسلامی باز کرد البته این موضوع نافی استفاده از توان و تجربه نیروهای باتجربه نیست؛ من تصور می‌کنم که در گام اول باید بیانیه گام دوم را به‌صورت صحیح فهم کرد و برای فهم آن‌هم جوانان باید ابعاد و منظومه این بیانیه را خوب شناخته و درک کنند و سپس در جهت تحقق این بیانیه گام بردارند.

ایجاد یک فهم درست از بیانیه گام دوم

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در مراحل بعدی از فرآیند ایجاد یک فهم درست از بیانیه گام دوم، به نظر می‌رسد که جوانان باید با انقلاب اسلامی در فرازهای مختلفی که در ۴۰ سال گذشته طی کرده، بیشتر آشنا شوند. به‌هرحال همان‌طور که در بیانیه گام دوم هم لحاظ شده، ما در طول ۴۰ سال گذشته در حوزه‌هایی ضعف داشته‌ایم و باید تلاش کنیم این ضعف‌ها را شناخته و البته تهدیدات را درست شناسایی کرده و بشناسیم تا بتوانیم آسیب‌های گذشته را برطرف کنیم.

شرح وظایف افراد در بیانیه گام دوم

وی با بیان اینکه بعد از به دست آوردن فهم درست از بیانیه گام دوم، باید آن را عملیاتی کنیم، اظهار داشت: من پیشنهاد می‌کنم که هر کس یک ترجمه شخصی و تخصصی از بیانیه گام دوم داشته باشد یعنی «شرح وظایف خودش» را از دل این بیانیه بیرون کشیده و طبق آن به وظایف خود در قبال این بیانیه عمل کند.

اقناع و همراه سازی افکار عمومی

طحان نظیف با بیان اینکه «اقناع و همراه سازی افکار عمومی» درباره این بیانیه اهمیت بسیار زیادی دارد، خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد در جهت اجرا و تحقق بیانیه گام دوم حرکت کند، باید از ابزارهای مختلف هنری و رسانه‌ای استفاده کرده و حرکت در جهت اجرای بیانیه را به سمت یک حرکت جمعی سوق دهد.

امید محور اصلی بیانیه گام دو انقلاب است

سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: امید بن‌مایه این بیانیه است و این امید که حاصل ایمان راسخ صادرکننده بیانیه به وعده‌های الهی است، باید در لحظه‌لحظه زندگی کسانی که مشتاق تحقق این بیانیه هستند متبلور باشد. این امید استقامت را به دنبال خواهد داشت./ خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

همایش نقش نخبگان جوان در گام دوم انقلاب اسلامی

برداشتن گام دوم انقلاب نیاز به جوانان دارد

نظر عضو جوان شورای نگهبان در مورد جوانان و جوان‌گرایی در کشور

ثبت دیدگاه

2 دیدگاه برای “تحقق تمدن نوین اسلامی هدف بیانیه گام دوم انقلاب”
 1. باید جوانان را در مدیریت های مختلف به کار گرفت تا انگیزه براشون ایجاد بشه
  فقط شعار ندیم و عمل کنیم به وعده های حوزه جوانان

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما آقای حسنی
   قطعا همین طور است
   باید جوانان در عمل در مدیریت ها دخالت داده شوند

   پاسخ
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.