حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید :دو نعمت است که ارزش آنها را نمی دانند مگر کسی که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی.

دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲ Monday, 25 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1982 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 17 تعداد دیدگاهها : 941×
ایران چگونه جوان می‌شود؟
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
شناسه : 8427
بازدید 264
5
وحید یامین پور

علاوه بر پشتوانه قانونی، باید فرهنگ سازی درست و رفع موانع اقتصادی از جمله اشتغال و مسکن انجام شود تا ترویج ازدواج و فرزندآوری جوانان تسهیل گردد.

ارسال توسط : منبع : خبرگزاری برنا
پ
پ

ایران چگونه جوان می‌شود؟

مراسم «ایران جوان» امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه به همت وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در حوزه هنری برگزار شد. این مراسم به‌منظور تقدیر از فعالان حوزه جمعیت برگزار و از فعالان اجتماعی که به هر نحوی در زمینه جمعیت فعالیت داشتند تقدیر به عمل آمد؛ اما به‌راستی ایران چگونه جوان می‌شود؟

مراسم ایران جوان

در ابتدای این مراسم وحید یامین پور معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان در مراسم ایران جوان، اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان با همکاری معاونت زنان ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و بنیاد ملی خانواده در اولین سال اجرای قانون جوانی جمعیت این برنامه را تدارک دیدند تا از فعالان عرصه جمعیت تقدیر شود.

جمعیت نقطه اتصال دولت و حاکمیت با سازمان‌های فرهنگی است

وی گفت: موضوع جمعیت یکی از دغدغه‌های اصلی اهل فکر و به‌خصوص رهبر معظم انقلاب است. موضوع جمعیت نقطه اتصال دولت و حاکمیت با سازمان‌های فرهنگی است. ریل‌گذاری و قانون‌گذاری مربوط به دولت و حاکمیت و بخش اجرایی و فرهنگ‌سازی مربوط به فعالان فرهنگی، سازمان‌های مردم‌نهاد، اصحاب رسانه و … است.

یامین پور ادامه داد: در حوزه جمعیت، هوا تحت تأثیر فرهنگ غربی مسموم شده است و تلاش زیادی از سوی بخش‌های فرهنگی لازم است تا این هوا تصفیه شود آنچه از طرف دولت برمی‌آید بسترسازی و ایجاد زمینه مناسب برای همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد با یکدیگر است.

ارائه خدمات مشاوره در ۴ سال اول زندگی مشترک

در ادامه انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: معاونت زنان دستورالعمل ارائه خدمات مشاوره ۴ ساله اول زندگی را در دستور کار قرار داده است‌ که این خدمات در سال اول رایگان خواهد بود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در مراسم ایران جوان، اظهار کرد: جمعیت، با پشتوانه مردمی که دارد، بر دو‌ نکته تأکید دارد نکته اول؛ سبک زندگی را آن‌گونه که شایسته ایران اسلامی است ترویج کنیم.

ترویج فرهنگ فرزند آوری

وی گفت: وقتی فرهنگ برای دیگری زندگی کردن، فردگرایی را کنار گذاشتن و برای دیگری از مسائل خود گذشتن را ترویج کنیم، ازدواج‌ها رشد می‌کند و فرزند آوری ارزش می‌شود و این مسئله منجر به کمال افراد می‌شود.

خزعلی افزود: در نکته دوم؛ نوع رفتار زوجین، مادر و پدر مهم است که ازنظر هویتی و سرمایه اجتماعی تأثیرگذار است، برای تثبیت خانواده نیاز داریم که زندگی زوجین بر مبنای محبت و مودت استمرار کند.

خدمات مشاوره ۴ ساله اول زندگی

معاون امور زنان رئیس‌جمهور تصریح کرد: معاونت زنان دستورالعمل ارائه خدمات مشاوره ۴ ساله اول زندگی را در دستور کار قرار داده است‌ که این خدمات در سال اول رایگان خواهد بود، هرچه ازدواج پایدار داشته باشیم به جمعیت کمک کردیم، هرچه خانواده‌ها گرم‌تر باشد جمعیت ما رشد خواهد کرد.

وی بیان کرد: از ابتدای تصویب و ابلاغ قانون جوانی جمعیت معاونت زنان ۱۵ اقدام را در حوزه تعیین آیین‌نامه‌ها، هماهنگی بین دستگاهی، نظارت بر اجرای امور و برنامه‌ریزی برای اجرای قانون انجام داده است.

جلسه ستاد جمعیت به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود

در ادامه محمدمهدی اسماعیلی ‌ وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: ستاد جمعیت نیز شکل‌گرفته و فردا اولین جلسه ستاد جمعیت به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل خواهد شد. از مجلس به دلیل اهتمام به تصویب قانون جوانی جمعیت تشکر می‌کنم واقعاً همت کردند و مطالبه رهبری عزیز را در بحث قانونمند شدن موضوع جمعیت دنبال کردند.

فرهنگ‌سازی انجام شود

اسماعیلی بیان کرد: بیش از قانون باید برای تغییر فرهنگ و بینش در این عرصه اقدام شود، امتیازات قانونی خوب است اما باید کارهای قانونی صورت گیرد تا سن ازدواج و فرزند آوری تغییر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: آمار زوجین نابارور تا ۲۱ درصد اعلام شد، بحث سقط‌جنین عدد دقیقی از آن نداریم و اعدادی هم گفته می‌شود که نشان می‌دهد نیاز به کار جدی دارد. در حوزه پزشکی و غربالگری باید کارهای مهمی انجام شود.

نگاه به موضوع فرزند آوری را در خانواده‌ها به‌ویژه خانم‌ها تغییر دهیم

وی ادامه داد: تلاش برای تغییر فرهنگ حاکم در این‌ حوزه را در وزارت فرهنگ دنبال می‌کنیم، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها این است که نگاه به موضوع فرزند آوری را در خانواده‌ها به‌ویژه خانم‌ها تغییر دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: نحوه به‌کارگیری بانوان با مردان همسان است تمام این موارد زنجیره‌ای است که مانع فرزند آوری شده است به همین دلیل در ستاد جمعیت باید برای قطع زنجیره فعلی و تعیین ریل‌گذاری‌ها فکری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگری فرهنگ‌سازی از طریق رسانه ملی و … است تا با تولیدات آثار فاخر تأثیرگذار باشیم.

قانون جوانی جمعیت برای رفع مانع فرزند آوری

امیرحسین بانکی پور نماینده مجلس شورای اسلامی نیز سخنران دیگر مراسم ایران جوان بود که اظهار کرد: قانون جوانی جمعیت برای رفع مانع فرزند آوری است و می‌خواهیم موانع ۳۰ ساله که مانع فرزند آوری و ازدواج بود رفع شود.

کلیه پیش‌بینی‌ها در قانون جوانی جمعیت دیده‌شده است

وی گفت: این قانون چند ابعاد مختلف دارد، به‌غیراز اینکه به موضوع جمعیت از ابعاد مختلف نگاه می‌کند، مجازاتی را برای ترک فعل در نظر گرفته است. ازنظر مسائل مالی کاملاً منابع مالی را دیده‌شده است. بودجه‌ای که مجلس و دولت برای امسال در نظر گرفته از جمع کل بودجه‌های حمایت از خانواده در ۴۰ گذشته بیشتر است.

افزایش میزان وام ازدواج

بانکی پور ادامه داد: وام ازدواج نسبت به سال‌های گذشته ۴ و ۵ برابر شده است. ممکن است قانون کمبودهایی داشته باشد، از دولت می‌خواهیم در برنامه هفتم کمبودهای قانون جوانی جمعیت را بررسی و در نظر بگیرد در مجلس نیز حمایت می‌کنیم.

برنامه هفتم بر محوریت جمعیت نوشته شود

این نماینده مجلس گفت: رهبری فرمودند برنامه هفتم بر محوریت جمعیت نوشته شود. بحث سر هرم سنی جمعیت است که وضعیت نامناسبی دارد درحال‌توسعه حاضر وضعیت جوانی جمعیت مناسب است زمانی موضوع پیری جمعیت احساس می‌شود دیگر کاری نمی‌توانیم کنیم.

وی تصریح کرد: ۷۳ ماده‌قانون جوانی جمعیت ریل‌گذاری دقیقی شده است رهبری فرمودند کار جمعیت نیاز به قانون دارد به همین دلیل قانون تصویب‌شده تا دستگاه‌های مختلف هماهنگی داشته باشند. بعد از دو سال که تمام ابعاد قانون اجرا شد در مجلس فرایند آن بررسی و در صورت نیاز اصلاح می‌شود. سیر نزولی جمعیت متوقف‌شده امیدواریم با اجرای قانون جوانی جمعیت سیر جمعیت صعودی پیدا کند.

وام فرزند آوری

بانکی پور درباره اعطای وام فرزند آوری، گفت: درحال‌توسعه حاضر افرادی که درخواست وام فرزند آوری دارند باید در سامانه بانک مرکزی ثبت‌نام کنند، فعلاً بانک ملی و مهر پرداخت را انجام می‌دهند و سایر بانک‌ها پرداخت نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: مراجعه به شعبه از طرف‌ها مردم لازم نیست چراکه هنوز برخی از روسای شعبه توجیه نیستند و ثبت‌نام در سامانه کفایت می‌کند.

بانکی پور درباره پرداخت هزینه ناباروری از طرف بیمه‌ها، تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی ۹۰ درصد هزینه ناباروری را پرداخت و خسارت واریز می‌شود.

رفع موانع اقتصادی در کنار فرهنگ‌سازی برای افزایش جمعیت

در انتها سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان وزیر ورزش و جوانان در این مراسم سخن گفت: باید موانع موجود به‌ویژه در زمینه اشتغال و مسکن حل شود و فرهنگ‌سازی برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده و فرزند آوری انجام شود.

سجادی اظهار کرد: بارها صاحب‌نظران اعلام کردند کاهش رشد جمعیت به یکی از مسائل مهم کشور تبدیل‌شده است ‌ اما هنوز بهبود قابل‌توجهی در این زمینه شاهد نیستیم.

وی‌ با اشاره به اینکه از سال ۹۵ شاخص رشد جمعیت روند کاهشی داشته است، افزود: در سال ۹۵ و ۹۶ شاهد کاهش ۴۰ هزار تولد، در سال ۹۷، ۱۲۰ هزار تولد کاهش و در سال ۹۸ نیز ۱۲۰ هزار تولد کاهش داشته است. لازم است برنامه‌ریزی‌های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با رشد جمعیت انجام شود و هماهنگی‌های بین دستگاه‌ها برای انجام اقدامات لازم صورت گیرد.

باید اقدامات لازم را برای افزایش جمعیت انجام دهیم

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: بیش از این نباید در انجام این امر مهم تأخیر داشته باشیم. نرخ رشد جمعیت در حال حاضر منفی است ایران ما نسبت به سایر کشورها ساختار خوبی دارد و عنوان پنجره جمعیتی با خود یدک می‌کشد اما سرعت کاهش نرخ جمعیت نشان از این دارد اگر کاری نکنیم در سال‌های آینده فرصت پنجره جمعیتی را از دست خواهیم داد برای همین باید همگی اقدامات لازم را انجام دهیم.

موانع موجود به در زمینه اشتغال و مسکن حل شود

وی در انتها گفت: باید موانع موجود به‌ویژه در زمینه اشتغال و مسکن حل شود و فرهنگ‌سازی برای ترغیب جوانان به تشکیل خانواده و فرزند آوری انجام شود. در کنار حل مشکلات اقتصادی اقدامات فرهنگ‌سازی باید انجام شود.

شایان‌ذکر است از فعالان حوزه جمعیت تجلیل شد.

اخبار مرتبط

مراسم ایران جوان و تجلیل مؤثرین عرصه جمعیت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.